Քաղաքապետարանի՝ կաշառք ստանալու համար երեկ ձերբակալված կին պաշտոնյան կալանավորվել է 03/15/2024 13:16 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի քաղաքապետարանի՝ կոռուպցիոն գործով երեկ ձերբակալված պաշտոնատար անձը կալանավորվել է՝ երկու ամսով։ Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության քաղաքաշինական փաստաթղթերի ձևակերպման 2-րդ բաժնի գլխավոր մասնագետ Քնարիկ Պետրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Հակակոռուպցիոն դատարանի մամուլի խոսնակ Մերի Գևորգյանը։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, քաղաքապետարանում կոռուպցիոն հերթական սկանդալն է հասունանում։ Իրավապահները երեկ ՀԿԿ-ում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում խուզարկություններ են իրականացրել քաղաքապետարանի աշխատակազմի Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունում։ Խուզարկությանը հաջորդել է ձերբակալությունները։ Քրեական վարույթով ձերբակալվել է 5 անձ, այդ թվում՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության քաղաքաշինական փաստաթղթերի ձևակերպման 2-րդ բաժնի գլխավոր մասնագետ Քնարիկ Պետրոսյանը։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել կաշառք ստանալու հատկանիշներով։
Ձերբակալված անձանցից երեքի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան, որոնցից բավարարվել է երկուսը։ Մասնավորապես, կալանավորվել են Քնարիկ Պետրոսյանը և «Արխիթուլս» ՍՊԸ-ում որպես ճարտարապետ աշխատող, նախկինում Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի գլխավոր մասնագետ Շահեն Պետրոսյանը։

Суд арестовал чиновницу мэрии Еревана 03/15/2024   13:49  |  Криминальная хроника
Задержанная накануне по коррупционному делу чиновница мэрии Еревана заключена под стражу  на два месяца. Антикоррупционный суд  удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении главного специалиста второго отдела  по оформлению градостроительной документации управления архитектуры и градостроительства мэрии Еревана Кнарик Петросян меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщила пресс-секретарь Антикоррупционного суда Мэри Геворкян.
"ФактИнфо" уже писало о том, что в мэрии Еревана назревает очередной коррупционный скандал. В рамках уголовного производства, находящегося в ведении Антикоррупционного комитета, правоохранители накануне провели обыски в управлении архитектуры и градостроительства аппарата мэрии. За обысками последовали задержания.
В рамках уголовного производства задержаны 5 человек, в том числе специалист второго отдела по оформлению градостроительной документации управления архитектуры и градостроительства мэрии Еревана Кнарик Петросян. Ей предъявлено обвинение по признакам получения взятки. В Антикоррупционный  суд поданы ходатайства об аресте трех задержанных лиц, из которых удовлетворены два прошения.
В частности, под стражу заключены Кнарик Петросян и Шаген Петросян, который работал архитектором в ООО "Архитулс", ранее был главным специалистом отдела градостроительства и землепользования аппарат главы ереванского  административного района Шенгавит.