Հուսով ենք՝ մինչև նոյեմբեր Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի. Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ 03/14/2024 17:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը՝ Բաքվի XI գլոբալ ֆորումի մասնակիցներին ուղղված նամակում, հույս է հայտնել, որ մինչև այս տարվա նոյեմբեր ամիսը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կստորագրվի խաղաղության պայմանագիր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի կարծիքով՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությանը վերջ դնելու պատմական հնարավորություն է ստեղծվել։
«Ներկայումս Հայաստանի հետ երկարամյա հակամարտությանը վերջ դնելու պատմական հնարավորություն կա։ Կարևոր իրադարձություն կլիներ՝ հասնել դրան մինչև COP 29-ը (ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանս)»,- նշվում է Սունակի նամակում։
2024 թվականի նոյեմբերին Բաքվում տեղի կունենա Միավորված ազգերի կազմակերպության կլիմայի փոփոխության մասին կոնֆերանսը։

Премьер Великобритании: надеемся на подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном до ноября текущего года 03/14/2024   17:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Великобритании Риши Сунак направил письмо участникам XI бакинского глобального форума, в котором выразил надежду, что Армения и Азербайджан подпишут мирный договор до ноября текущего года. Об этом, как передает агентство "Арменпресс", сообщают азербайджанские СМИ.
По мнению премьера Великобритании, появилась историческая возможность положить конец конфликту между Арменией и Азербайджаном.
"В настоящее время есть историческая возможность положить конец конфликту с Арменией. Было бы важным событием увидеть достичь этого перед COP 29", - говорится в письмен Сунака.