Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևը ենթադրում է, որ եթե ՀՀ-ն կցանկանա ԵՄ անդամության թեկնածու դառնալու հայտ ներկայացնել՝ ԵՄ ինստիտուտները պետք է աջակցեն. Փաշինյան 03/14/2024   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանը երեկ ընդունել է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի անհրաժեշտության մասին բանաձևը։ Բոլոր խմբակցությունների աջակցությունը ստացած այս բանաձևը ընդունվել է 504 կողմ, 4 դեմ 32 ձեռնպահ ձայներով։ Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ բանաձևը 1991 թ-ի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա անսասան աջակցություն է արտահայտում ՀՀ ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անկախությանը, նաև աջակցություն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ջանքերին։
«Այս բանաձևով Եվրոպական խորհրդարանը արձանագրել է ՀՀ-ի ձեռքբերումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ինչը չափազանց կարևոր է մեր երկրի միջազգային ընկալման համար։
Բանաձևը մեջբերել է նախորդ տարի հոկտեմբերի 17-ին ԵԽ ամբիոնից իմ արած հայտարարությանը, թե «Հայաստանը պատրաստ է այնքան մոտ լինել ԵՄ-ին, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի»՝ արձանագրելով, որ եթե ՀՀ-ն կցանկանա ԵՄ անդամության թեկնածու դառնալու հայտ ներկայացնել՝ ԵՄ ինստիտուտները պետք է աջակցեն»։
Փաշինյանը ողջունելով ԵԽ բանաձևը հայտնեց, որ կարծում է, որ այն Հայաստանում հանրային քննարկման առարկա կդառնա։ «Սա ևս մեկ առիթ է քննարկելու ՀՀ-ի ապագայի տեսլականը և հույս ունեմ, որ ՀՀ քաղաքական ուժերը, ՀԿ-ները, հանրության տարբեր շերտեր, քաղաքացիներ վերաբերմունք կարտահայտեն ԵԽ-ից հնչող այս ուղերձի վերաբերյալ, որովհետև այս ուղերձնեն ունեն ավելի շատ արձագանքի կարիք, քան կառավարությունը կամ խորհրդարանական մեծամասնությունը։ Միաժամանակ, պետք է արտահայտեմ ՀՀ կառավարության կամքը՝ շարունակել աշխատանքները ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա խորացման և զարգացման ուղղությամբ»։
07:59 14/03/2024  |  ՄամուլԹավշյահեղափոխականների օրոք կոռուպցիան ոչ միայն արմատախիլ չի արվել, այլ նաեւ սահուն կերպով ծաղկում է. «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ»-ի տվյալներով Հայաստանը 180 երկրների ցանկում 62-րդն է․ «Ժողովուրդ»
18:34 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին է ներկայացվել «Էնթերփրայզ Արմենիա» ներդրումների աջակցման կենտրոնի 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը
16:44 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին
14:48 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ներքին գործընթացներին արտաքին ուժերի կողմից միջամտության վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարություններին իրավապահները ընթացք չեն տվել
08:27 13/03/2024  |  ՄամուլԲանտերում գտնվող մարդկանց թիվը աճել է. Նիկոլ Փաշինյանը խաբել է. մաս 180․ «Ժողովուրդ»
08:23 13/03/2024  |  ՄամուլԱԱԾ-ն կատարե՞լ է Փաշինյանի հրահանգը․ «Հրապարակ»
07:51 13/03/2024  |  ՄամուլԱրցախի հայաթափման հարցում Հայաստանը որեւէ պարտավորություն չուներ․ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում կներկայացնի Կառավարության 2023 թվականի ծրագրի կատարողականի զեկույցը. «Ժողովուրդ»
15:41 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ կարմիր գիծը մեզ համար կարմիր տագնապի նման լույս է. Փաշինյանը խոսել է ՌԴ-ի՝ տարածաշրջանից հեռանալու մասին (տեսանյութ)
15:10 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտություն չեմ տեսնում. Փաշինյան
14:48 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք էլ ենք մարդ, մենք էլ ենք սխալական, մյուս կողմից էլ՝ ո՞վ է ասել, որ եթե ես որևէ մեկին փող եմ տվել՝ ով ինձ զանգի, հարցնի, ասելու եմ՝ տվել եմ. Փաշինյան (տեսանյութ)

Пашинян предложил провести широкую дискуссию по теме подачи заявки на получение Арменией статуса кандидата в члены ЕС 03/14/2024 11:46 | Лента новостей
Премьер-министр Армении перед заседанием правительства коснулся принятой накануне резолюции Европарламента “О более тесных связях между ЕС и Арменией и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией”. Удостоившаяся поддержки всех фракций упомянутая резолюция была принята 504 голосами «за» при 4 «против» и 32 «воздержавшихся».
Пашинян подчеркнул, что на основе Алма-Атинской декларации 1991 года в резолюции выражена непоколебимая поддержка суверенитету, территориальной целостности и независимости РА, а также усилиям по установлению мира между Арменией и Азербайджаном.
"Данной резолюцией ЕС констатировал достижения Армении в сферах демократии, верховенства закона, борьбы с коррупцией, что чрезвычайно важно для международного восприятия нашей страны. В резолюции содержится ссылка на мое заявление с трибуны Европарламенте от 17 октября прошлого года, согласно которому "Армения готова быть настолько близка к ЕС, насколько Евросоюз сочтет возможным". В ней отмечено, что если Армении пожелает подать заявку, чтобы стать кандидатом на членство в ЕС, то европейские институты должны оказать поддержку", - сказал премьер РА.
Пашинян, приветствовуя резолюцию ЕС, выразил мнение, что она должна стать предметом общественной дискуссии в Армении.
"Это еще один повод обсудить видение будущего Армении, и я надеюсь, что политические силы, общественные организации, различные слои общества, граждане выразят свое отношение к озвученному посланию из ЕС, потому что такие месседжи нуждаются в более широком резонансе, чем со стороны правительства или парламентского большинства. В то же время должен выразить желание правительства продолжить работы над дальнейшим углублением и развитием отношений с ЕС", - заявил Никол Пашинян.