Մոսկվայի գնահատականը «Զվարթնոց» օդանավակայանից ռուս սահմանապահներին դուրս բերելու Երևանի որոշմանը 03/13/2024   17:07  |  Քաղաքական
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան պատասխանել է այն հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից ռուս սահմանապահներին դուրս բերելու Երևանի որոշումը։
«Մենք իրականում տեսանք Հայաստանի ղեկավարության մեկնաբանությունն այս թեմայով: Ինչպես հասկացանք, համապատասխան ծանուցումն ուղարկվել է գերատեսչական գծով: Մենք դիվանագիտական ուղիներով ոչինչ չենք ստացել», - ճեպազրույցում ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Մոսկվան ելնում է նրանից, որ բոլոր որոշումները կայացվելու են միջգերատեսչական ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա։
«Ցանկանում ենք նշել, որ վերոնշյալ հայտարարությունը հայկական կողմից արվել է պաշտոնական Երևանի անբարյացակամ քայլերի և հայտարարությունների մի ամբողջ շարքի ֆոնին, և դժվար թե նման նախաձեռնությունը համապատասխանի Հայաստանի և նրա քաղաքացիների անվտանգության շահերին, հատկապես հաշվի առնելով այն խնդիրները, որոնք երկար տարիներ ուս-ուսի տված արդյունավետ կերպով կատարել են ռուս և հայ սահմանապահները»,- ասել է Զախարովան։
14:53 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ սահմանապահները «Զվարթնոց» օդանավակայանում ծառայությունը կսկսեն օգոստոսի 1-ից. Փաշինյան
13:38 12/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊեսկով. Երեւանը տեղեկացրել է Մոսկվային «Զվարթնոց» օդանավակայանում ՌԴ սահմանապահների գործունեությունը դադարեցնելու մասին
14:05 11/03/2024  |  ՔաղաքականԱֆրիկայում ձախողումից հետո Փարիզը փորձում է «խաղը շարունակել» Անդրկովկասում. Զախարովա
23:05 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ Դաշնային խորհուրդը դատապարտել Է երկրից ռուս զինվորականներին դուրս բերելու Հայաստանի որոշումը
19:39 06/03/2024  |  Միջազգային լրահոսՄի՛ սադրեք, բոլորն էլ ինձ նվերներ են փոխանցում․ Զախարովան՝ 44-օրյայի «հաղթանակի» խորհրդանշանով Բաքվի նվերի մասին
17:28 06/03/2024  |  ՔաղաքականՄոսկվան ՀԱՊԿ-ի հարցով Երևանին հրավիրել է միջգերատեսչական խորհրդակցությունների. Զախարովա
17:16 06/03/2024  |  ՔաղաքականՑանկալի չէր լինի, որ Հայաստանը կրկներ Ուկրաինայի ճակատագիրը. Զախարովա
18:42 28/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԶախարովան արձագանքել է Հայաստանում իշխանություններին փոխելու մասին ՌԴ -ի կողմից հնչեցված կոչերի մասին Փաշինյանի հայտարարությանը
17:41 28/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԶախարովան հայտարարել է, թե «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը այլընտրանք չեն համարում

В Москве оценили решение Еревана о выводе российских пограничников из аэропорта "Звартноц" 03/13/2024 17:00 | Политика
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова ответила на вопрос, как Москва оценивает решение Еревана о выводе российских пограничников из ереванского международного аэропорта "Звартноц".
"Мы видели действительно комментарий армянского руководства по этой теме. Как мы понимаем, соответствующее уведомление было направлено по ведомственной линии. По дипломатическим каналам мы ничего не получали", - сказала Захарова на брифинге в среду, 13 марта.
Она отметила, что Москва исходит из того, что все решения будут приниматься по итогам межведомственной проработки.
"Хотели бы отметить, что упомянутое объявление сделано армянской стороной на фоне целой серии недружественных шагов и заявлений официального Еревана. Вряд ли подобная инициатива отвечает интересам безопасности Армении и ее гражданам, особенно с учетом тех задач, которые плечом к плечу эффективно отрабатывали российские и армянские пограничники в течение многих лет", - заявила Захарова.