ՀՀ-ն պատրաստ է «սահմանի ողջ երկայնքով գնալ լուծումների, այդ թվում՝ Տավուշին հարակից ամենախնդրահարույց հատվածներում». «Ազատություն» 03/13/2024   13:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը պատրա՞ստ է արդյոք առանց սահմանազատման բուն գործընթացը սկսելու Ադրբեջանին վերադարձնել չորս ոչ անկլավային գյուղերը, ինչպես պահանջում է Բաքուն:
«Ազատության» շաբաթասկզբին ուղարկած գրավոր հարցին ի պատասխան կառավարությունից այսօր հայտնեցին, թե խնդրո առարկա հատվածներում անհրաժեշտ է տեղորոշել, թե որտեղ է սկսվում Հայաստանի տարածքը:
Բաքուն չորս գյուղի անուն է տալիս՝ Բաղանիս Այրում, Աշաղը Ասքիպարա, Խեյրիմլի և Ղըզըլհաջիլի։ Այդ տեղորոշումը, ըստ կառավարության, պետք է իրականացվի իրավական ուժ ունեցող փաստաթղթերի հիման վրա:
«Ըստ այդմ՝ դե յուրե Հայաստանի տարածքը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության տնօրինության և վերահսկողության ներքո, իսկ Ադրբեջանի տարածքը՝ Ադրբեջանական Հանրապետության տնօրինության և վերահսկողության ներքո»,- հայտնել են կառավարությունից՝ ընդգծելով նաև, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման լուծումների սահմանի ողջ երկայնքով։
«Հայաստանը պատրաստ է նույն բանաձևով լուծումների գնալ նաև Տավուշի մարզին հարակից ամենախնդրահարույց տարածքներում»,- հավելել են գործադիրից։
Մանրամասներն՝ սկզբնաղբյուր կայքում։
12:48 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին՝ խորը թիկունքում. հայտնի է, թե Ոսկեպարի որ հատվածներում են տեղակայվելու ադրբեջանական ստորաբաժանումները (տեսանյութ)
15:14 03/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ո՞ր գյուղերն է այս կամ այն ​​կերպ վերահսկում Ադրբեջանի ԶՈւ–ն․ Sputnik Արմենիա
13:25 29/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական 8 գյուղը կհանձնվի՞ Ադրբեջանին. մեկնաբանում է Սանոսյանը (տեսանյութ)
16:05 24/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկլավների հարց, այո, կա. Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է (տեսանյութ)
14:23 07/11/2023  |  ՔաղաքականՀամաձայնեցված քարտեզ չկա, բայց Ադրբեջանն արդեն 8 գյուղ է պահանջում. ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռ մեկնաբանություն չունի

Кабмин Армении назвал формулу, по которой готов пойти на решения по всему периметру границы с Азербайджаном - Азатутюн 03/13/2024 14:06 | Лента новостей
Готова ли Армения передать Азербайджану 4 неанклавных села без начала самого процесса делимитации, как этого требует Баку? В ответ на отправленный в начале недели запрос армянской службы радиостанции "Свобода"("Азатутюн") сегодня в правительстве сообщили, что на рассматриваемых участках необходимо определить, где начинается территория Армении.
Баку озвучивает название четырех сел: Баганис Айрум, Ашаг Аскипара, Хейримли и Гезелхаджилы. Как отметили в правительстве, упомянутый процесс определения должен проводиться на основе документов, обладающих юридической силой.
"Соответственно, де-юре территория Армении должна быть под управлением и контролем Республики Армения, а территория Азербайджана – под управлением и контролем Азербайджанской Республики", - сообщили в правительстве, подчеркнув, что Армения готова пойти на подобные решения по всему периметру границы.
"По той же формуле Армения готова перейти к решениям на наиболее проблемных территориях, прилегающих к Тавушской области", - добавили в кабмине.