Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, ե՞րբ, չեմ կարող ասել. Փաշինյան (տեսանյութ) 03/12/2024 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Պետք չէ քաղաքական որոշումը և քաղաքական դիրքորոշումը շփոթել իրավական գործընթացների հետ, այո, մենք փաստացի մեր գործունեությունը սառեցրել ենք ՀԱՊԿ-ում։ Մենք նիստերի չենք մասնակցում, մենք ասել ենք, որ ներկայացուցիչ չունենք։ Դա դե յուրե որոշո՞ւմ է, թե՞ որոշում չէ։ հարց չի՞ ծագում ՀՀ-ն ինչո՞ւ ՀԱՊԿ-ում մշտական ներկայացուցիչ չունի, չի՞ օգտագործում իր քվոտան ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղարի տեղակալ նշանակելու համար։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասել է ՀՀ վարչապետ ՆԻկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ՌԴ-ն պահանջում է հստակ կողմնորոշվել՝ դո՞ւրս ենք գալիս ՀԱՊԿ-ից, թե՞ ոչ, ե՞րբ եք խոսել ՌԴ նախագահի հետ։
«Հարց, չի՞ առաջանում, ինչո՞ւ ՀՀ-ն կարծիք չի արտահայտում ՀԱՊԿ-ում շրջանառվող փաստաթղթերի վերաբերյալ։ Որքանո՞վ է մեր դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ ազնիվ, որքանո՞վ է մեր դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ արդար և բարոյապես ճիշտ։
Այդ հարցին պատասխանելու համար մեր ասելիքը չի փոխվել։ Մենք խնդրում ենք, ակնկալում ենք, նաև պահանջում ենք, որ ՀԱՊԿ-ի մեր հարգելի գործընկերները պատասխանեն հարցին, թե որն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին ՀՀ-ում։
Մենք ՀԱՊԿ-ի հետ կապված պրոբլեմ չենք ստեղծել, բոլոր պրոբլեմները ստեղծվել են այն կետից, երբ մենք հարց ենք բարձրացրել, թե որն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին ՀՀ-ում և այդ հարցի պատասխանը չենք ստացել»։
Նա ընդգծեց, որ եղել են լուրջ քննարկումներ և իրենք ՀԱՊԿ-ի գործընկերներից և ՌԴ-ից ստացել են շատ հստակ տարակարծության և տարընթերցման տեղ չտվող մի դիրքորոշում, որ ՀՀ-ի ինքնիշխան տարածքը կարմիր գիծ է ՌԴ-ի և ՀԱՊԿ-ի համար։
«Բայց երբ տեղի են ուենցել 2021 թ-ի մայիսի իրադարձությունները՝ մենք արձանագրել ենք, որ կարմիր գիծը հատված է ու զգացել ենք, որ ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության մեջ ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման քայլերը չկան։ Մենք այն ժամանակ հրապարակային որևէ խնդիր չենք հարուցել, որովհետև աշխատանքային մակարդակով քննարկումներ, զրույցներ ու բանակցություներ ենք ունեցել։ Հետո տեղի ունեցան 2021 թ-ի նոյեմբերի, 2022 սեպտեմբերյան իրադարձությունները։ Այսինքն, դա մեկ օրում չի եղել, սկսվել է 2020 թ-ին ու դրանից առաջ։
Երբ եղել է արձագանք, թե մենք պատրաստ ենք խաղաղապահներ ուղարկել ՀՀ-ն՝ մեր առաջին արձագանքը եղել է այն, որ խաղաղապահը չեզոք է, իսկ ՀԱՊԿ-ը մեր կազմակերպությունն է, հետևաբար հարց է ծագում, բա որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքը կարմիր գիծ է ՀԱՊԿ-ի համար, բա, ցույց տվեք, թե ձեր պատկերացված ՀՀ ինքնիշխան տարածքը որն է, դա ցույց չի տրվել։
Այսօր էլ այդ հարցը սեղանին դրված է, եթե ՀԱՊԿ-ը կպատասխանի այդ հարցին և այդ հարցը կհամապատասխանի մեր պատկերացումներին՝ դա կնշանակի, որ ՀԱՊԿ-ի և ՀՀ-ի միջև հարցերը ամբողջապես լուծված են՝ սրանից բխող հետևանքներով, եթե ոչ՝ ՀՀ-ն դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, երբ, չեմ կարող ասել, նոր տարուց առաջ»,-ասաց Փաշինյանը։

Пашинян рассказал, в каком случае Армения выйдет из ОДКБ 03/12/2024   14:12
Премьер-министр РА Никол Пашинян на пресс-конференции в четверг рассказал, в каком случае Армения выйдет из ОДКБ.
"Не нужно путать политическую позицию с правовыми процессами. Да, фактически мы заморозили нашу деятельность в ОДКБ. Это значит, что мы не участвуем в заседаниях, у нас нет представителя. Это де-юре решение или нет? Разве не возникает вопроса, почему Ереван не использует свою квоту по назначению заместителя генсека ОДКБ, почему Армения не выражает мнения относительно находящихся в обороте документов?" – заявил Никол Пашинян.
Он отметил, что Ереван просит, ожидает и требует, чтобы уважаемые партнеры по ОДКБ ответили на один вопрос: какова зона ответственности Организации в Армении?
По его словам, Армения не создала каких-либо проблем, связанных с ОДКБ. Все проблемы, как указал Пашинян, возникли тогда, когда Ереван поднял вопрос о том, где зона ответственности ОДКБ в Республике Армения.
Он подчеркнул, что были серьезные обсуждения, и от партнеров по ОДКБ и РФ была получена не дающая повода для разночтений четкая позиция о том, что суверенная территория Армении – это "красная линия" для РФ и ОДКБ.
Но, как отметил Пашинян, когда в ходе событий мая 2021 г. Армения зафиксировала, что "красная линия" пройдена, то указанных в Уставе ОДКБ шагов по реагированию на кризисные ситуации не последовало.
"Тогда мы публично не стали создавать проблем, поскольку вели обсуждения, переговоры в рабочем порядке", - сказал Пашинян. Он напомнил, что потом последовали очередные вторжения Азербайджана в ноябре 2021 г., а затем сентябрьские события 2022 г.
"То есть, не так, что мы вдруг проснулись и вспомнили об ОДКБ…", - сказал Пашинян. Это был долгий процесс, который начался еще с 2020 г. и даже раньше, добавил премьер Армении.
"Когда поступила реакция, что мы готовы направить миротворцев в Республику Армения, то вопрос, который возник в первую очередь: миротворцы - это нейтральная сторона, но ОДКБ – это наша организация. Здесь между нами возникают разночтения, если суверенная территория Армении - "красная линия" для ОДКБ, то покажите, что в вашем понимании суверенная территория Армении. Суверенную территорию Армении они не показали. И сегодня этот вопрос находится "на столе". Если ОДКБ ответит на этот вопрос и этот ответ будет соответствовать нашим представлениям, то это будет означать, что вопросы между Арменией и ОДКБ разрешены, со всеми вытекающими из этого последствиями. Если нет, то Армения выйдет из ОДКБ. Когда? Не могу сказать", - заявил Пашинян.
11:49 05/03/2024  |  Лента новостейГлаву Генштаба ВС Армении спросили о последствиях возможного выхода Армении из ОДКБ