Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը տարածաշրջանում կանգնած է որպես ժողովրդավարական երկիր. իսպանացի պատգամավոր 03/12/2024   11:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսպանացի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի դիտարկմամբ՝ շատ կարևոր է ճանաչել իրականությունը կովկասյան տարածաշրջանում, որտեղ Հայաստանը կանգնած է որպես ժողովրդավարական երկիր, մինչդեռ Ադրբեջանը չունի ամուր ժողովրդավարական համակարգ:
«Ընթացող հակամարտության նկատմամբ երկու երկրների մոտեցումներում ակնհայտ տարբերություն կա. Հայաստանը ձգտում է ինքնապաշտպանության և խաղաղության համաձայնագրի հետամուտ լինել, մինչդեռ Ադրբեջանը դիմում է ագրեսիայի, օկուպացիայի և սպառնալիքների», - այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան` ասաց պատգամավորն՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։
«Խաղաղության համաձայնագրի հետամուտ լինելն, անկասկած, լավագույն տարբերակն է երկու ազգերի և ողջ կովկասյան տարածաշրջանի կայունության համար։ Այնուամենայնիվ, շատ կարևոր է հասկանալ և գիտակցել, որ կայուն խաղաղության կարելի է հասնել միայն բարեխղճորեն և փոխադարձ հարգանքով բանակցությունների միջոցով, այլ ոչ թե պայմանների թելադրմամբ, որոնք կհանգեցնեն հարկադիր նահանջի», - նշեց պատգամավորը։
Ինյարիտուի պնդմամբ՝ կարևոր է, որ ցանկացած խաղաղ համաձայնագիր լինի արդար և հարգի բոլոր մասնակից կողմերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, քանի որ ըստ նրա՝ անարդար պայմանների պարտադրումը կամ միակողմանի հաղթանակի ձգտումը միայն ապագա հակամարտությունների ու լարվածությունների սերմեր կցանեն:
«Ի վերջո, ձգտումը կովկասյան տարածաշրջանում արդար և կայուն խաղաղություն համար պետք է լինի, որն ուղղված է երկու ժողովուրդների օրինական նկրտումներին, և կնպաստի կայունությանը և փոխադարձ համագործակցությանը», - եզրափակեց Ջոն Ինյարիտուն՝ հույս հայտնելով, որ հնարավորինս շուտ խաղաղ և արդար լուծում կգտնվի՝ ի բարօրություն բոլոր ներգրավված կողմերի։
15:27 11/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՆԳՆ-ն հետաքննություն է սկսել Բաքվում Հայաստանին առնչվող գրքերի վաճառքի վերաբերյալ
14:49 11/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը մասնակցելու է Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի հետ համատեղ ռազմածովային զորավարժություններին
22:01 10/03/2024  |  ՔաղաքականԻսրայելը սեր չի տածում Ադրբեջանի նկատմամբ, ունի քաղաքական հաշվարկ․ տարածք է հարկավոր․ Ալեքսանդր Լապշին (տեսանյութ)
14:54 10/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական հեռուստաալիքը հարցազրույց է վերցրել Բաքվում ապօրինաբար պահվող Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանից
00:01 09/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը Ֆրանսիային մեղադրել Է իր ներքին գործերին միջամտելու մեջ
20:39 08/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԻսպանիայում 12 մարդու են ձերբակալել մանկական պոռնոգրաֆիա տարածելու համար
08:05 08/03/2024  |  ՄամուլՈր գյուղերն է առաջնահերթ պահանջում Ադրբեջանը․ «Հրապարակ»
16:33 07/03/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանից Ադրբեջան 11 կգ թմրանյութ են փորձել տեղափոխել
11:54 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին դադարեցնել լրագրողների և ԶԼՄ-ների նկատմամբ հետապնդումներն ու բռնաճնշումները․ պետդեպ
17:00 06/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միության անդրադարձը Մահամմադ Ամին Ռասուլզադեի մահվան կապակցությամբ ադրբեջանական միջոցառումներին

В отличие от Азербайджана, Армения выступает в регионе как демократическая страна - депутат парламента Испании 03/12/2024   11:45  |  Лента новостей
По мнению депутата парламента Испании Джона Иньярриту, очень важно признать реальности кавказского региона, где Армения выступает как демократическая страна, в то время как Азербайджан не имеет даже прочной демократической системы.
«Существует очевидная разница в подходах двух стран к продолжающемуся конфликту. Армения стремится к самообороне и достижению мирного соглашения, а Азербайджан прибегает к агрессии, оккупации и угрозам», - сказал депутат, отвечая на вопрос корреспондента «Арменпресс», подразумевая продолжающиеся переговоры по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
«Достижение мирного соглашения, несомненно, является лучшим вариантом для стабильности обеих стран и всего кавказского региона. Однако очень важно понимать и осознавать, что прочного мира можно достичь только путем переговоров в духе доброй воли и взаимного уважения, а не диктуя условия, которые приведут принудительному отступлению», - отметил депутат.
Иньярриту подчеркнул, что важно, чтобы любое мирное соглашение было справедливым и уважало права и безопасность всех участвующих сторон, поскольку навязывание несправедливых условий или стремление к односторонней победе только посеют семена будущих конфликтов и напряженности.
«В конечном счете, стремление к справедливому и прочному миру  в кавказском регионе должно отвечать законным чаяниям обоих народов и способствовать стабильности и взаимному сотрудничеству», - заключил Джон Иньярриту, выразив надежду, что мирное и справедливое решение будет найдено как можно скорее и во благо всех вовлеченных сторон.