Նոր սահմանադրության վերաբերյալ չկա հայեցակարգ, չկա տեքստ, կա քաղաքական խոսութ և քաղաքական օրակարգ. Փաշինյան 03/12/2024 13:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք երկար ժամանակ ունեցել ենք հանձնաժողով, որն աշխատել է Սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգի վրա։ Սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգը պատրաստ է, ես ծանոթացել եմ այդ հայեցակարգին։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Սահմանադրության փոփոխությանը վերաբերող հարցին։
Նա հայտարարել է, թե նաև այդ հայեցակարգին ծանոթանալու արդյունքում է, որ հանգել է եզրակացության, որ ՀՀ-ին պետք է նոր Սահմանադրություն։
«Չնայած պետք է ասեմ, որ 2020 թ-ի փետրվարին, երբ սահմանադրական հանրաքվե էր, որը չեղարկվեց քովիդի համավարակի պատճառով՝ ես այն ժամանակ էլ եմ խոսել նոր սահմանադրության անհրաժեշտության մասին։ Հիմա այդ հայեցակարգը, որ կա՝ արդիական չէ։
Նոր սահմանադրության վերաբերյալ չկա հայեցակարգ, չկա տեքստ, կա քաղաքական խոսութ և քաղաքական օրակարգ՝ իմ կողմից առաջարկվող ՀՀ ժողովրդին։
Երբ կլինի՝ հանրաքվե, երբ ես, մեր քաղաքական թիմը, մենք բոլորս զգանք, որ ՀՀ ժողովուրդը բավարար չափով տեղեկացված է, թե ինչ է տեղի ունենում, ինչի համար։
Որքան գիտեմ, որ ինչ-որ ժամկետներ են ասում, այս կամ հաջորդ տարի, դա գործնականում հնարավոր չէ։ Այս փուլի մեր խնդիրն է հանրության և ժողովրդի հետ ունենալ քննարկում»։
Անդրադառնալով Անկախության հռչակագրին՝ նա նշեց, որ 2022 թ-ի օգոստոսի 23-ին ուղերձ է հղել և ուղերձում ձևակերպել է նույնը, ինչ հետո էլի ասել է հրապարակային։
«Այդ մտքերը, առաջարկները ու երկմտությունները այդ օրը առավոտը չէին ծնվել, ոչ էլ նախորդ օրը կամ նախորդ շաբաթ։ Ես փակ քննարկումներ եմ ունեցել նաև մտավորականության հետ, և նաև 2019, 2020թթ-ին այդ դիլեմաների մասին խոսել եմ»,- ասել է Փաշինյանը։

Концепции и текста новой Конституции нет, есть политический дискурс - Пашинян 03/12/2024   15:10  |  Лента новостей
Долгое время над концепцией поправок к Конституции работала комиссия, концепция изменений готова, я ознакомился с ней. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции во вторник.
Премьер отметил, что в результате ознакомления с этой концепцией он пришел к выводу, что необходима новая Конституция.
"Хотя я должен сказать, что в феврале 2020 года, в преддверии референдума по Конституции, который был отменен из-за пандемии COVID-19, я и тогда говорил о необходимости новой Конституции. Та концепция, которая  уже есть, неактуальна. По новой Конституции еще нет концепции, нет текста, есть политический дискурс, политическая повестка, предлагаемая мной народу", - заявил Пашинян.
Он ответил на вопрос, когда будет проведен референдум. По словам премьера, это произойдет тогда, когда он и его политическая команда, все почувствуют, что народ Армении в достаточной степени осведомлен о том, что происходит и ради чего.
"Насколько мне известно, поговаривают о каких-то сроках - в текущем или следующем году, что практически невозможно. На данном этапе моя задача – вести дискуссии с обществом на эту тему", - сказал Пашинян.
Коснувшись Декларации о независимости, он отметил, что 23 августа 2022 года направил послание и сформулировал в нем то же самое, о чем позже говорил публично .
"Эти мысли, предложения и дилеммы появились ни в то утро, ни в предыдущий день, ни в предыдущую неделю. Я провел обсуждения в закрытом режиме и с представителями интеллигенции, а также в 2019-2020 гг. говорил об этих дилеммах", - сказал Пашинян.
17:07 24/11/2023  |  Лента новостейПашинян заявил, что шестеро детей в семье должно быть нормой в Армении