Երկրաշարժերի հետևանքով Ադրբեջանում ցեխային հրաբուխ է ժայթքել 03/12/2024 16:53 | Միջազգային լրահոս
Մարտի 8-ին Ադրբեջանի Շամախիի շրջանի Մելիքչոբանլի գյուղում ցեխային հրաբուխ է ժայթքել։ Ցածր մագնիտուդով երկրաշարժերը, որոնք տեղի են ունենում վերջին շրջանում, ցեխային հրաբուխների ակտիվացման վրա ազդող գործոններից են՝ հայտնել է այդ երկրի սեյսմոլոգիական ծառայության կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Գուրբան Եթիրմիշլին։
Նրա խոսքով, տեղի ունեցած երկրաշարժերը թույլ ուժգնությամբ են եղել, դրանցից մի քանիսը գրանցվել են Կասպից ծովում. «Երկրաշարժից առաջ և հետո կարելի է ակնկալել հրաբխային ժայթքումներ»։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանում տարեկան 4-5 հազար երկրաշարժ է տեղի ունենում. «Մելիքչոբանլիի ցեխային հրաբուխը համարվում է ակտիվ, բայց թույլ։ Օրեր առաջ թույլ ցնցումներ են զգացվել Շամախիում։ Դրանց հետևանքը կարող է լինել հրաբխի ակտիվացումը»։

В Азербайджане из-за землетрясений произошло извержение грязевого вулкана 03/12/2024 17:47 | Международные новости
8 марта в селе Меликчобанлы Шамахинского района Азербайджана произошло извержение грязевого вулкана. Землетрясения слабой магнитуды, которые происходят в последнее время, являются одним из факторов, влияющих на активизацию вулканической деятельности. Об этом местным СМИ заявил генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы Гурбан Етирмишли.
По его словам, произошедшие землетрясения слабые по магнитуде, некоторые из них были зарегистрированы и в Каспийском море: «Вулканические извержения возможны как до, так и после сейсмической активности».
Он отметил, что в стране ежегодно происходит 4-5 тысяч землетрясений: «Грязевой вулкан в Меликчобанлы считается активным, но слабым. Несколько дней назад в Шамахы ощущались легкие подземные толчки. Активизация вулкана может быть их последствием».