Ադրբեջանի պետական վարչակարգը շարունակում է ոչնչացնել բռնազավթված Արցախի քրիստոնեական ժառանգությունը. Հովիկ Ավանեսով 03/12/2024 15:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պետական վարչակարգը շարունակում է ոչնչացնել բռնազավթված Արցախի քրիստոնեական ժառանգությունը։ Այս քաղաքականությամբ Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հանդիսանում է քաղաքկրություն կործանող արհեստածին պետություն։ Այս մասին հայտնում է Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը.
«2024 թ. -ի փետրվարի 11-ին Azertac պետական լրատվական գործակալությունը հրապարակեց հերթական տեսանյութը բռնազավթված Ստեփանակերտից։ Տեսանյութի ուսումնասիրությունից հստակորեն երևաց, որ ադրբեջանցի վանդալները քանդել են Ստեփանակերտի Աջափնյակ թաղամասում տեղադրված խաչը։
Արցախի բռնազավթումից ընդամենը մի քանի օր հետո ադրբեջանցիներն տապալել են Քարաշեն գյուղի (Դաշուշեն) մոտակայքում գտնվող բլուրներից մեկի վրա տեղադրված 50 մետրանոց լուսատու խաչը:

Азербайджан продолжает уничтожать христианское наследие оккупированного Арцаха 03/12/2024   16:19  |  Геноцид в Арцахе
Государственный режим Азербайджана продолжает уничтожать христианское наследие оккупированного Арцаха. Об этом сообщил омбудсмен по защите культуры Айка Овик Аванесов.
Этой политикой Азербайджан еще раз доказывает, что является искусственным государством, разрушающим цивилизацию, отметил он.
"11 февраля 2024 года государственное информагентство Azertac опубликовало очередное видео из оккупированного Степанакерта. При изучении видеоматериала отчетливо заметно, что азербайджанские вандалы снесли крест, установленный в квартале Ачапняк в Степанакерте. Спустя всего несколько дней после оккупации Арцаха азербайджанцы снесли светящийся 50-метровый крест, воздвигнутый на холме близ села Карашен(Дашушен)", - написал Аванесов.