Ջրծաղիկով հիվանդ երեխայի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է վարույթ․ մահվան հանգամանքների վերաբերյալ այլ տվյալներ են ձեռքբերվել 03/11/2024 14:53 | ԼՐԱՀՈՍ
«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում ջրծաղիկ վարակիչ հիվանդություն ախտորոշում ունեցող 9-ամյա երեխայի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ ՀՀ ՔԿ մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատել է, որ արձանագրվել է մահվան նման դեպք։
Աբրահամյանը հայտնեց, որ հարուցված է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածով՝ հանկարծամահության վերաբերյալ նախնական տվյալ ստացած լինելու հիմքով։
«Սակայն վարույթի շրջանակներում մահվան հանգամանքների վերաբերյալ նոր, այլ տվյլաներ են ձեռքբերվել, որոնց ուղղությամբ քննություն է տարվելու, ըստ այդմ՝ իրավասու անձանց գործողություններին կտրվեն իրավական գնահատականներ»,- նշեց Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ դեպքի մասին հայտնել է Ծաղիկ Վարդանյանը՝ նշելով, որ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում ջրծաղիկ վիրուսային վարակիչ հիվանդություն ախտորոշումով բուժօգնություն ստացող բուժառու (Հ..Կ Տ...Ն ծնված 2015թ.) մոտ արձանագրվել է կենսաբանական մահ:
ՀՀ ՆԳՆ-ից մեզ հետ զրույցում հայտնեցին, որ մարտի 11-ին ժամը 01.30-ին «Սուրբ Աստվածամայր» Բ/Կ-ից հաղորդում է ստացվել, որ «Արարատ» Բ/Կ-ից իրենց մոտ բուժօգնության տեղափոխված 2015թ.ծնված տղան հիվանդանոցում մահացել է: Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են քննչական բաժին:

Уголовное производство инициировано по факту смерти болевшего ветрянкой 9-летнего ребенка 03/11/2024 15:07 | Лента новостей
Уголовное производство инициировано по факту смерти 9-летнего ребенка с диагнозом "ветряная оспа" в медцентре "Сурб Аствацамайр". Пресс-секретарь Следственного комитета Армении Гор Абрамян в беседе с "ФактИнфо" подтвердил, что такой случай смерти был зафиксирован.
Абрамян сообщил, что уголовное производство инициировано по статье 155 УК РА – на основании полученных предварительных данных о внезапной смерти.
"Однако в рамках производства были получены другие новые данные, по которым будет вестись расследование, соответственно, действиям компетентных органов будут даны правовые оценки", - отметил Абрамян.
Напомним, о случившемся сообщила Цаких Варданян, отметив, что в подведомственном мэрии Еревана медцентре «Сурб Аствацамайр» у проходящего лечение пациента(2015 г.р.), которому диагностировали инфекционное заболевание «ветряная оспа» констатировали биологическую смерть.