ՏԿԵ նախարարի տեղակալի կարծիքով՝ ԵԱՏՄ գազի և էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայի գործակումը կհետաձգվի մինչև 2027 թվականը 03/11/2024   13:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՏՄ շրջանակներում շրջանառվում է գազի և էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայի գործարկումը հետաձգելու որոշումը։  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը։
«Այս տարի ԵԱՏՄ գազի և էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայի գործնական կիրառություն չի լինելու։ Այն նախանշված էր, որ պետք է սկսեր գործել 2025 թվականից սկսած, սակայն այս պահին ԵԱՏՄ շրջանակներում շրջանառվում է ընդհանուր շուկաների գործարկման հետաձգման որոշումը։ Կարծում եմ, որ դրանք կհետաձգվեն մինչև 2027 թվականը»,-ասաց Վարդանյանը։
14:14 15/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳազի գինը սահմանին 2024-ին չի փոփոխվի. փոխվարչապետ Գրիգորյան
21:25 21/08/2023  |  Միջազգային լրահոսԵվրոպայում գազի գները սակարկությունների արդյունքում աճել են գրեթե տասը տոկոսով
14:22 29/06/2023  |  ՏնտեսությունԳազի գինը կմնա նույնը, իսկ փոխարժեքի տատանումից ստացված գումարները կուղղվեն ենթակառուցվածքների ներդրմանը. Գարեգին Բաղրամյան
22:20 09/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԵվրոպայում գազի գինը հասել է հազար խմ-ի համար 850 դոլարի
22:04 27/12/2022  |  Միջազգային լրահոսԵվրոպայում գազի գները երեքշաբթի օրվա արդյունքներով իջել են 895 դոլարից
23:36 27/09/2022  |  Միջազգային լրահոսԵվրոպայում գազի գինը գերազանցել է հազար խորանարդ մետրի դիմաց 2100 դոլարը

Запуск общего рынка газа и электроэнергии ЕАЭС откладывается до 2027 года - Варданян 03/11/2024   13:16  |  Экономика
В ЕАЭС циркулирует решение отложить запуск общего рынка газа и электроэнергии. Об этом, как передает «Арменпресс», на заседании постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции сообщил заместитель министра территориального управления и инфраструктур Акоп Варданян.
«Практического применения общего рынка газа и электроэнергии ЕАЭС в этом году не будет. Планировалось начать работу с 2025 года, но на данный момент внутри ЕАЭС циркулирует решение о переносе запуска общих рынков. Я думаю, что это будет отложено до 2027 года», - сказал Акоп Варданян.