Ադրբեջանը չի արձագանքել Փաշինյանի՝ չհարձակվելու մասին պայմանագիր ստորագրելու առաջարկին. ԱԳՆ 03/08/2024   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը չի արձագանքել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ չհարձակվելու մասին պայմանագիր ստորագրելու առաջարկին։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հարցմանն ի պատասխան հայտնել է ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետ Իննա Թորգոմյանը։
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա հունվարի 28-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանին առաջարկել են ապառազմականացում եւ չհարձակման մասին պայմանագրի ստորագրում։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱԳՆ՝ խնդրելով հայտնել, թե արդյոք Ադրբեջանն արձագանքել է այս առաջարկին։
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ չհարձակվելու մասին պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ Ադրբեջանին ուղղված առաջարկին վերջինս չի արձագանքել»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնական գրության մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ հայտարարել էր, որ «Խաղաղության պայմանագրի» քննարկվող տարբերակում կան հոդվածներ, որոնց վերաբերյալ առկա են սկզբունքային տարաձայնություններ։ ՀՀ ԱԳՆ-ին նունյ հարցմամբ խնդրել էինք հայտնել, թե քանի տարաձայնության կա այս պահին եւ որ կետերին են վերաբերում։
Բացի այդ՝ հիշեցրել էինք, որ 2023 թ-ի ամռանը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հայտարարել էր, որ բանակացային գործընթացում անհամաձայնություններ կան սահմանազատման, երաշխավորների ինստիտուտի, Բաքու-Ստեփանակետ երկխոսության շուրջ։ Մեզ հետաքրքրում էր, թե այս հարցերի շուրջ այսօր քննարկում առկա՞ է, թե ոչ։
Մեր այս հարցերին նախարարությունից խիստ բովանդակային պատասխան են ներկայացրել։
«Խնդրո առարկայի առնչությամբ Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական դիրքորոշումների վերաբերյալ ՀՀ վարչապետը, ԱԳ նախարարը, ինչպես նաև ՀՀ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ պարբերաբար հանդես են գալիս մամուլի համար հայտարարություններով, մամուլի ասուլիսներով, ճեպազրույցներով, ելույթներով ու հարցազրույցներով»։ Թեւերս ԱԳՆ-ում շատ խառն են, եւ օրինականության մասին ուղղակի մոռացել են, չգիտեն, որ նման ձեւակերպմամբ տեղեկատվության տրամադրումը խախտում է ՀՀ ազգային օրենսդրությունը, քանզի նման հիմք չկա նախատեսված՝ Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքում։
08:23 08/03/2024  |  ՄամուլՌուսաստանից տարանջատվելու համար․ «Հրապարակ»
18:37 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն այս պահին հանդիպում է քպականներին
15:41 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Դանիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
12:06 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱռկա տնտեսական ակտիվությունը և ձևավորված պոտենցիալի զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի. վարչապետն Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարարին
12:02 07/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրեասյանն այլ բան է բարձրաձայնում, քանի որ դառը փորձ ունի, պիտի գնանք դպրոց ու տեսնենք, որ աշակետներին էվակուացնելու կարիք չկա. Փաշինյան (տեսանյութ)
07:45 07/03/2024  |  ՄամուլՔՊ-ականները Նիկոլ Փաշինյանի հետ փակ հանդիպմանը քննարկելու են Հայաստանի՝ ԵՄ անդամի թեկնածության հարցը․ վարչապետի և ՔՊ-ականների հանդիպումների հերթական սերիան. «Ժողովուրդ»

Азербайджан не отреагировал на предложение премьера Армении о подписании пакта о ненападении – МИД 03/08/2024   14:53  |  Лента новостей
Азербайджан не отреагировал на предложение премьер-министра РА Никола Пашиняна о подписании пакта о ненападении. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщила начальник департамента СМИ и общественной дипломатии МИД Армении Инна Торгомонян.
Напомним, 28 января текущего года премьер РА Никол Пашинян заявил, что власти Армении предложили Азербайджану подписать пакт о ненападении.Пашинян: Армения предложила Азербайджану подписать пакт о ненападении"ФактИнфо" направило в МИД письменный запрос с просьбой сообщить, отреагировал ли Азербайджан на это предложение.
"Сообщаем, что Азербайджан не отреагировал на адресованное ему предложение премьера РА Никола Пашиняна о подписании пакта о ненападении", - отмечается в официальном ответе МИД РА.
Премьер РА Никол Пашинян также заявил, что в обсуждаемом варианте "мирного договора" есть статьи, по которым существуют принципиальные различия. В том же запросе мы просили МИД РА сообщить, о каких разногласиях идет речь на данный момент и каких пунктов они касаются.
Помимо этого, мы напомнили, что летом 2023 года заместитель главы МИД РА заявил о наличии разногласий в переговорном процессе по вопросам делимитации, института гаранта и диалога между Баку и Степанакертом. Нас интересовало, ведется ли сегодня дискуссия по этим вопросам или нет.
На этот вопрос в ведомстве дали весьма содержательный ответ.
"Что касается официальной позиции Республики Армения по данному вопросу, премьер-министр РА, министр иностранных дел, а также другие высокопоставленные официальные лица Армении регулярно выступают с заявлениями для прессы, проводят пресс-конференции, брифинги, дают интервью".
Вероятно, в МИД очень заняты и о законности просто забыли; не знают, что предоставление информации с подобной формулировкой нарушает национальное законодательство РА, поскольку в законе "О свободе информации" такого основания не предусмотрено.