Այսօր բազմաթիվ կանայք ծառայում են բանակում, ու մենք ուզում ենք, որ նրանց թիվը մեծանա՝ դա բխում է մեր երկրի շահերից. վարչապետի շնորհավորական ուղերձը Մարտի 8-ի առթիվ 03/08/2024 10:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Մարտի 8-ի առիթով.
Շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Մարտի 8-ի՝ կանանց տոնի առիթով: Խոսելով կանանց մասին՝ մենք խոսում ենք Հայաստանի Հանրապետության բնակչության մեծամասնության մասին, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության բնակչության 53 տոկոսը կանայք են:
Ու ինձ համար, որպես երկրի վարչապետ, այս օրը նախևառաջ մեր երկրի զարգացման գործում կանանց պոտենցիալի լիարժեք ներգրավման մասին ևս մեկ անգամ խորհելու առիթ է: Ի սկզբանե էլ Մարտի 8-ը հիմնադրվել է կանանց աշխատանքային, քաղաքական, կրթական և այլ իրավունքների պաշտպանության համատեքստում, ու նաև սա է այդ ընկալման պատճառը:
Մեր կառավարության համար առաջնահերթություն է պետական կառավարման, իրավապահ, անվտանգային, տնտեսական, քաղաքական, գիտական և այլ ասպարեզներում կանանց առավելագույն ներգրավման համար հնարավորություններ ստեղծելը, որովհետև ակնհայտ է, որ առանց այդ պոտենցիալի լիարժեք կիրառման, մեր երկրի զարգացման հնարավորություններն էականորեն կկրճատվեն:
Այսօր ուրախությամբ և հպարտությամբ ենք արձանագրում, որ Հայաստանի բազմաթիվ կանայք ներգրավված են տնտեսական գործունեության մեջ և ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքով արժեք են ստեղծում, հարկեր վճարում: Այսօր բազմաթիվ կանայք ներգրավված են իրավապահ համակարգում, ծառայում են ոստիկանությունում և բանակում, ու մենք ուզում ենք, որ նրանց թիվը մեծանա, որովհետև դա բխում է մեր երկրի շահերից:
Այսօր բազմաթիվ կանայք պետական բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում: Ու կարևոր է նաև ընդգծել, որ այդ պաշտոններում նրանց հայտնվելու պատճառը կին լինելը չէ, այլ լավ մասնագետ, կառավարիչ, կազմակերպիչ, գործիչ լինելը:
Մեր երկրում կանայք պետք է հասանելիություն ունենան բարձրորակ կրթությանը, և նաև այս խնդիրը լուծելու համար ենք որդեգրել 300 դպրոցի և Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը:
Բայց այս ամենով հանդերձ մեր երկրի ժողովրդագրական խնդիրները կխորանան, եթե կանայք ավելի ու ավելի շատ երեխաներ ունենալու հակված չլինեն: Նաև սա է պատճառը, որ որդեգրել ենք 500 մանկապարտեզի ծրագիրը, որը միայն առաջին 500-ն է և բազմաթիվ կանանց հնարավորություն կտա խուսափել «աշխատե՞լ, թե՞ երեխա ունենալ» ընտրությունից: Նաև այս խնդրի լուծման համար ենք ներդրել հայրական արձակուրդի ինստիտուտը, որ տղամարդիկ երեխաների խնամքի պատասխանատվությունն ավելի շատ կիսեն կանանց հետ: Նաև այս խնդրի լուծման համար ենք վերարտադրության ոլորտում մի շարք ծրագրեր ստեղծել, և այս քաղաքականությունները կշարունակվեն ու կխորանան:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր մենք հարգանքի առանձնակի տուրք ենք մատուցում հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված կանանց՝ մեր քույրերին, հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված մեր զինվորների մայրերին, կանանց, դուստրերին ու քույրերին: Պետությունը, միայն ինքնիշխան, զարգացած, ուժեղ և բարեկեցիկ պետությունը կդառնա ամոքումը կորստյան վշտի, և մենք գնում ենք այդ ճանապարհով:

Премьер Армении поздравил соотечественниц с 8 Марта и заявил о необходимости полного задействования их потенциала 03/08/2024   10:59  |  Лента новостей
Премьер Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Международного женского дня.
"Дорогие женщины! Поздравляю каждую из вас с 8 марта, Женским днем. Когда мы говорим о женщинах, мы говорим о большинстве населения Республики Армения, потому что 53% населения составляют женщины", - говорится в послании премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Пашинян отметил, что сегодняшний день для него как премьера, прежде всего, повод вновь затронуть тему полноценного задействования потенциала женщин в развитии страны.
"Для нашего правительства приоритетом является максимальное привлечение женщин к участию в госуправлении, их задействование в правоохранительной сфере, в области безопасности, экономики, политики, науки и на других поприщах. Так как очевидно, что без полного применения этого потенциала возможности развития нашей страны существенно сократятся", - отметил Пашинян.
Он с радостью констатировал, что сегодня многочисленные женщины в Армении задействованы в экономической деятельности, свои ежедневным трудом создают ценности, платят налоги.
"Сегодня многочисленные женщины работают в правоохранительной сфере, служат в полиции и армии, и мы хотим, чтобы их число росло, потому что это вытекает из интересов нашей страны. Сегодня многочисленные женщины занимают высокие государственные должности. Важно отметить, что причина, по которой они оказались на этих постах, заключается вовсе не в том, что они женщины, а в том, что они хорошие специалисты, управленцы, организаторы и деятели", - сказал премьер Армении.
Он отметил, что женщины в нашей стране должны иметь доступ к высококачественному образованию, и для решения этого вопроса правительство также приняло программу относительно 300 школ и Академгородка.
При этом он указал на необходимость недопущения углубления демографических проблем.
"Поэтому мы реализуем программу 500 детских садов, и это только первые 500, которая позволит многочисленным женщинам избежать выбора между "работать и рожать ребенка". Именно для решения этой проблемы мы внедрили институт отцовского отпуска", - сказал Пашинян, Он добавил, что для решения этой проблемы инициированы также программы и в области репродуктивного здоровья, и эта политика будет продолжена и углублена.
"Сегодня мы воздаем дань уважения памяти женщин, отдавших свою жизнь за Родину, а также сестрам, матерям, женам, дочерям и сестрам наших солдат, павших за Родину. Только сильное, суверенное, развитое и процветающее государство может стать исцелением от горя потерь, и мы идем по этому пути", – подчеркнул Пашинян.
10:05 08/03/2024  |  Лента новостейГлавный метеоролог Армении пообещал приятный сюрприз на 8 марта
11:44 04/03/2024  |  Лента новостейЖенщины в Ереване 8 марта смогут ездить на общественном транспорте бесплатно
13:48 08/03/2023  |  Из жизниКак выбрать подарок на 8 марта? - советы психолога
13:31 08/03/2023  |  Лента новостейСпикер парламента Армении Ален Симонян поздравил женщин с 8 марта
12:59 08/03/2023  |  Лента новостей"Международный женский день о том, что женщины могут больше": Пашинян поздравил соотечественниц с 8 марта