Հայաստանն ի զորու է «Զվարթնոց» օդանավակայանում միայնակ իրականացնել սահմանապահ ծառայություն. Արարատ Միրզոյան 03/07/2024   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ի զորու է «Զվարթնոց» օդանավակայանում միայնակ իրականացնել սահմանապահ ծառայություն։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ռուսական կողմը տեղեկացվել է հայկական կողմի նախաձեռնության մասին։ Ի սկզբանե, ռուսական կողմի մասնակցությունը մի շարք կետրում, այդ թվում՝ «Զվարթնոցում մտածված է եղել իբրև աջակցություն՝ նորանկախ հայկական պետությանը, և այն նախատեսված է եղել իրականացնել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանը դրա կարիքը կունենա և մինչև Հայաստանը կունենա ինստիտուցիոնալ հնարավորություն՝ ամբողջությամբ իրականացնի այդ գործառույթը։
Հիմա մենք կարծում ենք, որ ՀՀ-ն ինստիտուցիոնալ առումով ի զորու է օդանավակայանում միայնակ իրականացնել այդ գործառույթը։ Ենթադրում եմ, որ սա բավարար կլինի ռուսական կողմի համար։ Խոսքը միայն «Զվարթնոցի» մասին է»։
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով` խոսքը ամբողջ փաթեթի, լիազորությունների կատարման մասին է։
Հարցին, թե երբ ակնկալել ռուսական սահմանապահների հեռացումը՝ նա պատասխանել է, որ խոսքը թերևս մեծ ժամկետների մասին չէ։
18:24 03/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակն ամփոփել է նախարարի մասնակցությունն Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին
17:46 03/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում հանդիպել եմ Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին ․ Միրզոյան
19:26 02/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳլոբալ անորոշությունների պայմաններում այսօր էլ մենք բախվում ենք ծանր փորձությունների․ Միրզոյանի ուղերձը դիվանագետի օրվա կապակցությամբ
11:52 02/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը մասնակցում է «Միջազգային առևտուր, կապեր և փոխկապվածություն» թեմայով պանելային քննարկմանը․ ուղիղ
18:45 01/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը մասնակցել է Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի բացման արարողությանը
17:00 01/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Քուվեյթի իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները

Армения в состоянии осуществлять погранслужбу в аэропорту "Звартноц" в одиночку - Мирзоян 03/07/2024   15:30  |  Лента новостей
Армения в состоянии осуществлять погранслужбу в ереванском аэропорту "Звартноц" в одиночку. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с кипрским коллегой Константиносом Комбосом в Ереване.
"Российская сторона была проинформирована об этой инициативе армянской стороны. Я хочу подчеркнуть, что с самого начала присутствие российских пограничников во многих местах, в том числе в аэропорту "Звартноц", было задумано в качестве содействия обретшему недавно независимость армянскому государству, и осуществление этой функции планировалось до тех пор, пока Армения в этом будет нуждаться и до тех пор, пока у Армении появится институциональная возможность полностью осуществлять эту функцию с помощью своих компетентных органов. Теперь мы считаем, что Республика Армения в институциональном плане в состоянии осуществлять погранслужбу в одиночку. Предполагаю, этого будет достаточно для российской стороны и вопрос тем самым будет разрешен", - сказал он.
По словам главы МИД Армении, речь идет только о "Звартноце".
На вопрос, когда ожидать вывода российских пограничников, он ответил, что речь, возможно, идет не о длительных сроках.
09:57 07/03/2024  |  ПолитикаПредставитель Кремля высказался о трудностях в отношениях России и Армении
09:48 07/03/2024  |  Лента новостей"Звартноцем" дело не ограничится: Затулин заявил, что Армения демонстративно рвет связи с Россией