Գրիպի հայտնի վիրուսը վերացել է COVID-19-ի համավարակի պատճառով 03/07/2024 17:17 | Առողջություն
Գիտնականները հայտարարել են գրիպի տարածված տեսակի վիրուսի անհետացման մասին։ 2020 թվականից ի վեր այն այդպես էլ չի հայտնաբերվել
Վիրուսը գրիպի B խմբի ենթատեսակ է ու հայտնի է որպես Յամագատա: Գիտնականները ենթադրում են, որ կորոնավիրուսային համաճարակի ժամանակ կանխարգելիչ չափազանց խիստ միջոցները, ինչպիսիք են սոցիալական հեռավորությունը և դիմակներ կրելը, հանգեցրել են դրա վերացմանը։ Լոքդաունի ընթացքում այս գրիպի դեպքերը պատմականորեն ցածր մակարդակի վրա էին, և վիրուսների որոշ խմբեր ամբողջովին դադարեցին գոյություն ունենալ:
Փորձագետներն առաջարկել են, որ այս տեսակը բացառել ապագա պատվաստանյութերից, քանի որ այն դադարեցրել է շրջանառությունը բնակչության շրջանում:
Հայտնի էր, որ B-Յամագատա վիրուսը ավելի քիչ վարակիչ է, քան գրիպի այլ հիմնական շտամները: Բացի այդ, այն այնքան էլ բուռն զարգացում չի ունեցել: Այս գործոնները, հավանաբար, նպաստել են դրա զգալի ճնշմանը և վերջնական ոչնչացմանը:
Գիտնականներն առաջին անգամ հայտարարեցին այս վիրուսի անհետացման մասին 2021 թվականին։ Բայց նրանք նշեցին, որ մի սեզոնը շատ կարճ է եզրակացություններ անելու համար։ 2024 թվականին անցկացված նոր վերլուծությունների ընթացքում նույնպես չեն հայտնաբերել Յամագատայի նշաններ, հաղորդում է Live Science-ը։

Распространенный тип вируса гриппа исчез из-за пандемии COVID-19 03/07/2024   17:45  |  Здоровье
Ученые заявили об исчезновении распространенного типа вируса гриппа, который ранее ежегодно поражал людей. Его ни разу не выявляли с 2020 года.
Вирус был частью генеалогического древа гриппа В, известной как линия Ямагата. Ученые предположили, что к его вымиранию привели строгие меры предосторожности при пандемии коронавируса, такие как социальное дистанцирование и ношение масок. Тогда заболеваемость гриппом оказалась на исторически низком уровне, а некоторые группы вирусов полностью прекратили свое существование.
Эксперты предложили исключить этот тип при подготовке будущих вакцин, поскольку он перестал циркулировать в популяции четыре-пять лет назад.
Известно, что вирус В/Ямагата был менее заразен, чем другие основные штаммы гриппа. Кроме того, он не так энергично эволюционировал. Эти факторы, вероятно, способствовали его значительному подавлению и, в конечном итоге, полному исчезновению.
Ученые впервые заявили об исчезновении данного вируса в 2021 году. Но отметили, что одного сезона слишком мало, чтобы делать выводы – бывали случаи, когда грипп практически не проявлял себя в один год, но начинал активно распространяться в другой. Новый анализ, проведенный в 2024 году, также не выявил признаков В/Ямагата, пишет МИР 24 со ссылкой на Live Science.
13:20 12/01/2024  |  Лента новостейГлава Минздрава Армении была допрошена по резонансному "ковидному делу"
15:14 05/01/2024  |  КоронавирусВ Армении с пневмонией госпитализировано 237 пациентов, за последние 2 недели выявлено 123 случая коронавируса - Минздрав