Արցախի ԱԺ-ը դատապարտում է ադրբեջանի վանդալիստական քաղաքականությունը 03/05/2024 15:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմից ու ամբողջական բռնազավթումից հետո վտանգված են Արցախի միջնադարյան բազում հոգևոր կենտրոններ, կրթահամալիրներ ու հուշակոթողներ, պատմամշակութային արժեքներ հանդիսացող շենքեր ու շինություններ: Այս մասին ասված է Արցախի ԱԺ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
Չնայած խաղաղության մասին միջազգային տարբեր հարթակներում սեփական բարձրակոչ հայտարարություններին՝ Ադրբեջանն անթաքույց փորձում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպանական ծրագրերը եզրակետին հասցնել: Դա հիմնականում արտահայտվում է հայկական քրիստոնեական պատմամշակութային, ազատագրական պայքարի և պետականակերտման խորհրդանիշ հանդիսացող հուշարձանների պղծմամբ, ոչնչացմամբ կամ էլ այսպես կոչված «աղվանական ծագման» հորջորջմամբ:
Վանդալիզմի վերջին դրսևորումներն են Ստեփանակերտի Աստմածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարի պղծումը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ազատամարտիկների միության շենքերի հիմնահատակ ավերումը:
Ըստ զինված հակամարտությունների ժամանակ արժեքների մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի որևէ գործողություն:
Թեև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մի քանի անգամ կոչեր են հնչել Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմանը վերջ դնելու համար և խոստումներ եղել առաքելություն ուղարկելու, սակայն որևէ առաքելություն առ այսօր այդպես էլ չի ժամանել Արցախ, Ադրբեջանի կողմից արհեստական խոչընդոտների ստեղծման պատրվակով, և միզազգային հանրության անտարբերությունը և անուշադրությունն ազատություն են տվել ագրեսորի վանդալիզմին՝ դառնալով տարածաշրջանում նոր պատերազմների հրձիգ:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայկական հետքի վերացման բարբարոսական գործողությունները և իրավապաշտպան կազմակերպություններից, ՀՀ իշխանություններից պահանջում ադրբեջանական հակամշակութային բոլոր գործողությունների փաստերը մեկ առ մեկ ներկայացնել միջազգային իրավասու մարմիններին և ատյաններին՝ խնդրին տալով միջազգային հնչեղություն:

Парламент Арцаха осуждает вандалистскую политику Азербайджана 03/05/2024 16:03 | Лента новостей
После развязанной Азербайджаном в Арцахе широкомасштабной войны и полной оккупации под угрозой оказались многие средневековые духовные центры, образовательные комплексы и мемориалы, представляющие историко-культурную ценность здания и сооружения Арцаха. Об этом говорится в заявлении Национального Собрания Республики Арцах.
Отмечается, что, несмотря на собственные громогласные заявления о мире на различных международных площадках, Азербайджан открыто пытается довести до завершения свои геноцидальные планы в отношении армянского народа. В основном это выражается в осквернении, разрушении памятников, являющихся символами армянской христианской истории и культуры, освободительной борьбы и государственного строительства, а также в провозглашении так называемыми "албанскими" (агванскими).
Последними проявлениями вандализма стали осквернение собора Кафедрального собора Покрова Пресвятой Богородицы в Степанакерте, полного разрушения зданий Национального собрания Республики Арцах и Союза воинов-освободителей.
Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года "О защите культурных ценностей во время вооруженного конфликта", запрещаются любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения, враждебности и репрессий против культурного наследия.
"Хотя со стороны ЮНЕСКО прозвучало несколько призывов положить конец уничтожению историко-культурного наследия Арцаха и были обещания отправить миссию, но ни одна миссия до сих пор так и не прибыла в Арцах – под предлогом создания искусственных препятствий со стороны Азербайджана. А безразличие и отсутствие внимания со стороны международного сообщества дали агрессору свободу для учинения вандализма, ставшую триггером для новых войн в регионе", - отмечается в заявлении.
Национальное Собрание Республики Арцах осуждает варварские действия властей Азербайджана по уничтожению армянского следа и требует от правозащитных организаций, властей РА представить все до одного факты направленных против культуры действий Азербайджана компетентным международным органам и инстанциям, придав этому вопросу международный резонанс.