ԵՄ-ն հույս ունի մինչև մարտի վերջ Ուկրաինային մատակարարել ևս 250 հազար արկ. Բորել 03/05/2024 16:53 | Միջազգային լրահոս
Եվրամիությունը հույս ունի մինչև մարտի վերջ Կիևին մատակարարել 250 հազար արկ, որոնք հատուկ Ուկրաինայի համար արտադրվել են եվրոպական արդյունաբերության կողմից։ Այս մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Եվրոպական արդյունաբերությունից, համատեղ պատվերների միջոցով, մենք ակնկալում ենք, որ մինչև այս ամսվա վերջ կարտադրենք և կմատակարարենք Ուկրաինային մոտ 250 հազար արկ»,- ասել է Բորելը ու հավելել. «Գոյություն ունեցող պաշարներից մենք Ուկրաինա ենք մատակարարել մոտ 330-350 հազար արկ, ստույգ թիվ չեմ կարող ասել»։

Евросоюз надеется к концу марта поставить на Украину еще 250 тыс. снарядов 03/05/2024   17:04  |  Международные новости
Евросоюз надеется до конца марта поставить Киеву 250 тыс. снарядов, специально произведенных для Украины европейской промышленностью, плюс к 350 тыс. снарядов, которые страны сообщества передали Киеву со своих складов в период с февраля 2023 года, заявил глава дипслужбы ЕС Жозеп Боррель на пресс-конференции в Брюсселе, передает ТАСС.
"От европейской промышленности путем совместных заказов мы рассчитываем произвести и поставить Украине до конца этого месяца еще около 250 тыс. снарядов, - сказал Боррель. - Из имеющихся запасов мы поставили Украине около 330-350 тыс. снарядов, не могу назвать точную цифру, она меняется каждый день".