Վարչապետ Փաշինյանը Եգիպտոսի գործընկերոջը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող քննարկումների վերաբերյալ 03/05/2024   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Եգիպտոս ժամանած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է երկրի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հետ:
Նախ տեղի է ունեցել երկու երկրների առաջնորդների առանձնազրույցը, այնուհետև քննարկումները շարունակվել են ընդլայնված կազմով:
Եգիպտոսի նախագահը ողջունել է վարչապետ Փաշինյանի պաշտոնական այցը և ընդգծել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի Եգիպտոս-Հայաստան բազմաոլորտ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին շեշտել է հայ և եգիպտացի ժողովուրդների բազմադարյա սերտ կապերի փաստը` հավելելով, որ Եգիպտոսի հայ համայնքն իր ուրույն դերն ունի տարբեր ոլորտների զարգացման գործում:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է Եգիպտոսի հետ կապերի ընդլայնման ու խորացման գործում: Վարչապետը կարևորել է առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը և առկա ներուժի իրացման գործում ընդգծել գործարար կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ վարչապետը և Եգիպտոսի նախագահը քննարկել են տնտեսության, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, ավիահաղորդակցության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններում տեղի ունեցող գործընթացներին առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է խաղաղության և կայունության ամրապնդումն ու այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Վարչապետ Փաշինյանը Եգիպտոսի գործընկերոջը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող քննարկումների վերաբերյալ և անդրադարձել հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումներին: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և դրա սկզբունքներին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին:
Նիկոլ Փաշինյանի և Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հանդիպումից հետո, երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ, Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը:
Մասնավորապես, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Եգիպտոսի միջազգային համագործակցության նախարարության միջև ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը և Եգիպտոսի միջազգային զարգացման համագործակցության նախարար Ռանիա Էլ Մաշաթը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Եգիպտոսի գյուղատնտեսության և հողերի բարելավման նախարարության միջև ստորագրվել է գյուղատնտեսության բնագավառում գիտատեխնիկական համագործակցության մասին 2024-2026 թվականների իրականացման ծրագիրը: Այն ստորագրել են Ռաֆայել Գևորգյանը և Եգիպտոսի գյուղատնտեսության նախարար Էլ Սայեդ Էլ Քասերը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և Եգիպտոսի շրջակա միջավայրի նախարարության միջև ստորագրվել է շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:

В Каире прошла встреча Пашиняна и ас-Сиси: Армения и Египет подписали ряд документов 03/05/2024   16:55  |  Лента новостей
Прибывший в Каир с официальным визитом премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси. Подробности сообщает пресс-служба премьер-министра РА.
Сначала состоялась беседа лидеров двух стран тет-а-тет, а затем обсуждения продолжились в расширенном формате.
Президент Египта приветствовал официальный визит премьер-министра Пашиняна и подчеркнул, что он придаст новый импульс развитию и расширению многоотраслевого сотрудничества между Египтом и Арменией. Абдель Фаттах ас-Сиси подчеркнул факт многовековых тесных связей между армянским и египетским народами, добавив, что армянская община Египта занимает свое особое место в развитии различных сфер.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием, добавив, что правительство Республики Армения заинтересовано в расширении и углублении отношений с Египтом. Премьер-министр отметил важность расширения и углубления торгово-экономического сотрудничества и подчеркнул необходимость развития деловых связей в реализации имеющегося потенциала.
Премьер-министр Армении и президент Египта обсудили ряд вопросов реализации совместных новых проектов в сферах экономики, инфраструктуры, туризма, авиации, высоких технологий, сельского хозяйства, окружающей среды, образования и культуры.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с происходящими в регионах Южного Кавказа и Ближнего Востока процессами. Стороны подчеркнули важность укрепления мира и стабильности и реализации последовательных шагов в этом направлении.
Премьер-министр Пашинян представил своему египетскому коллеге подробности продолжающихся обсуждений вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном и коснулся принципиальных позиций армянской стороны. Были также затронуты проект правительства Республики Армения “Перекресток мира” и его принципы.
Никол Пашинян коснулся также гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и шагов правительства Республики Армения по их решению.
После встречи Никола Пашиняна и Абдель Фаттаха ас-Сиси в присутствии лидеров двух стран состоялась церемония подписания документов между Арменией и Египтом.
В частности, между министерством экономики Республики Армения и министерством международного сотрудничества Арабской Республики Египет подписан Меморандум о взаимопонимании по экономическому сотрудничеству. Документ подписали заместитель министра экономики Республики Армения Рафаел Геворгян и министр международного сотрудничества Арабской Республики Египет Рания Аль-Машат.
Между министерством экономики Республики Армения и министерством сельского хозяйства и мелиорации Арабской Республики Египет подписана Программа реализации научно-технического сотрудничества в сфере сельского хозяйства на 2024-2026 годы. Документ подписали Рафаел Геворкян и министр сельского хозяйства и мелиорации Арабской Республики Египет Эль-Сайед Эль-Кусейр.
Между министерством окружающей среды Республики Армения и министерством окружающей среды Арабской Республики Египет подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области охраны окружающей среды.