Քաղաքացիների 80 տոկոսը կարծում է, որ ապագայում նոր պատերազմ կսկսվի. հարցում 03/04/2024 14:15 | ԼՐԱՀՈՍ
1100 քաղաքացու շրջանում իրականացված հարցման արդյունքներով գրեթե 80 տոկոսը կարծում է, որ մոտ ապագայում նոր պատերազմի հավանականությունը մեծ է։
«Արդյո՞ք տեսնում եք մոտ ապագայում պատերազմի վտանգ», հարցին՝ հարցվածների 55.1 տոկոսը պատասխանել է՝ միանշանակ այո, 25.5 տոկոսը՝ ավելի շուտ այո, 9.8 տոկոսը՝ ավելի շուտ ոչ, 7.2 տոկոսը՝ միանշանակ ոչ։
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ ԷՄ ՓԻ ՋԻ ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյան այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց, որ մյուս հարցը վերաբերել է հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին։
Հարցվածների 56.2 տոկոսը պատասխանել է, որ լիովին դրական է վերաբերվում այդ հարաբերությունների խորացմանը, 25.9 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 4.7 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական,9.6 տոկոսը՝ ընդհանրապես բացասական։ Այս հարցին դժվարացել է պատասխանել 3.5 տոկոսը։
Հարցին, թե «Որ երկրներից կարող ենք ռազմաքաղաքական օգնություն ստանալ մեր երկրի համար»՝ 46 տոկոսը պատասխանել է Ֆրանսիայից, 21.9 տոկոսը պատասխանել է Ռուսաստանից, 15.9 տոկոսը պատասխանել է Իրանից, 13,7 տոկոսը՝ ԱՄՆ, 23.2 տոկոսը նշել է Հնդկաստան, 4.9 տոկոսը՝ կարծում է, որ Չինաստանից։

Большинство респондентов в Армении считают высокой вероятность новой войны в ближайшем будущем - опрос 03/04/2024   14:48  |  Лента новостей
Порядка 80% из 1100 граждан Армении, принявших участие в опросе, считают высокой вероятность новой войны в ближайшем будущем.
Согласно данным проведенного Gallup International опроса среди граждан Армении, 55,1% респондентов однозначно видят угрозу новой войны в ближайшем будущем. 25,5% опрошенных заявили, что скорее видят угрозу войны в ближайшем будущем, чем нет. Однозначно не усматривают подобной угрозы в ближайшее время 7,2% опрошенных, скорее не видят - 9,8% респондентов.
Как заявил директор представительства GAP в Армении Арам Навасардян на созванной в понедельник пресс-конференции, следующий вопрос касался армяно-французских отношений.
56.2% участников опроса полностью положительно относятся к углублению армяно-французских отношений, 25.9% ответили ,что скорее положительно, 4.7% респондентов заявили, что скорее негативно и 9.6% опрошенных отнеслись совершенно негативно. На этот вопрос затруднились ответить 3.5 опрошенных.
На вопрос, от какой страны Армения может получить  военно-политическую помощь, 46% респондентов ответили, что от Франции, 21.9 % - России, 15.9 –Ирана, 13,7% - США, 23.2% - Индии, а 4.9% опрошенных считают, что от Китая.