Քաղաքացիների 58 տոկոսը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների խզումը չի համապատասխանում մեր շահերին 03/04/2024 14:06 | ԼՐԱՀՈՍ
1100 քաղաքացու շրջանում իրականացված հարցման մասնակիցների 42 տոկոսը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների լիակատար խզումը ընդհանրապես չի բխում Հայաստանի և հայ ժողովրդի ռազմավարական շահերին, 16.1 տոկոսը կարծում է, որ ավելի շուտ չի համապատասխանում Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերին։ 23.2 տոկոսը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների լիակատար խզումը բխում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերին, շուրջ 13.9 տոկոսը կարծում է, որ ավելի շուտ համապատասխանում է։
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ ԷՄ ՓԻ ՋԻ ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյան այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց, որ ստացվում է, որ հարցվածների 58 տոկոսը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների խզումը չի համապատասխանում մեր շահերին։
Հարցին, թե «Հայաստանը պե՞տք է շարունակի անդամակցել ՀԱՊԿ-ին, թե պետք է ձգտի միանալ ՆԱՏՕ-ին»՝ 40.3 տոկոսը նշել է, որ պետք չէ որևէ կառույցի անդամակցել, պետք է լինել չեզոք երկիր։
28 տոկոսը կարծում է, որ պետք է շարունակել անդամակցել ՀԱՊԿ-ին, 22.5 տոկոսը կարծում է, որ պետք է ձգտել անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, հարցին դժվարացել է պատասխանել 9,2 տոկոսը։
Հարցին, թե արդյոք «ՀՀ իշխանությունը ձեռնարկում է բավարար քայլեր՝ ադրբեջանական բանտերում գտնվող Արցախի ռազմաքաղաքական իշխանություններին հետ վերադարձնելու համար»՝ միանշանակ այո է պատասխանել հարցվածների 13.5 տոկոսը, 12.4 տոկոսը պատասխանել է ավելի շուտ այո, 15 տոկոսը կարծում է, որ ավելի շուտ ոչ և միանշանակ՝ ոչ պատասխանել է 44.5 տոկոսը։ Այսինքն, 59 տոկոսը կարծում է, որ ՀՀ իշխանությունները բավարարար ջանք չեն գործադրում այդ ուղղությամբ։

58% участников опроса в Армении считают, что разрыв отношений с Россией не исходит из интересов страны 03/04/2024   14:26  |  Лента новостей
42% участников опроса, проведенного среди 1100 граждан РА, считают, что полный разрыв отношений с Россией, не исходит из стратегических интересов Армении и армянского народа. Об этом со ссылкой на данные социологического опроса Gallup International Association сообщил руководитель представительства а GAP в Армении Арам Навасардян.
По его словам, получается, что 28% считают, что разрыв отношений с РФ не соответствует интересам Армении.
По мнению 16.1% респондентов, скорее не  соответствует интересам Армении и армянского народа. 23,2 процента опрошенных считают, что разрыв отношений с РФ полностью соответствует стратегическим интересам Армении, а 13,9% полагают, что скорее соответствует.
На вопрос, должна ли Армения и дальше оставаться членом ОДКБ или стремиться к присоединению к НАТО, 40.3% респондентов заявили, что страна не должна состоять в какой-либо структуре.
28% опрошенных высказались за продолжение членства в ОДКБ, а 22.5 выступили за членство в НАТО. 9,2% опрошенных затруднились с ответом.