Փաշինյանը Հունաստանի պաշտպանության նախարարի հետ մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության ապահովման քայլերի շուրջ 03/04/2024 20:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասին։ Այս մասին տեղեկանում ենք վարչապետի գրասենյակից։
Վարչապետը ողջունել է պարոն Դենդիասի այցը Հայաստան և նշել. «Հարգելի պարոն նախարար, ողջունում եմ Ձեզ՝ այս անգամ արդեն որպես պաշտպանության նախարար։ Հիշում եմ նախկին կարգավիճակում անցյալում կատարած Ձեր այցերը Հայաստան: Գնահատում ենք Ձեր կապը Հայաստանի հետ, նաև Ձեր հանձնառությունը՝ խորացնելու Հայաստանի և Հունաստանի միջև կապերը։ Իհարկե, Ձեր նոր կարգավիճակում ևս լեցուն օրակարգ կա։ Ուրախ եմ, որ արդեն հասցրել եք ունենալ արդյունավետ բանակցություններ և քննարկումներ՝ ի շարունակություն իմ և Հունաստանի վարչապետի միջև տեղի ունեցած բանակցությունների։
Իհարկե, տարբեր ոլորտներում մեր համագործակցության խորացումը մեր երկու կառավարությունների կողմից միասնաբար ընդունված օրակարգ է, և ես շատ ուրախ եմ դրա համար։ Իմ այցի ժամանակ հնարավորություն ունեցանք քննարկել մեր երկկողմ օրակարգը, նույնիսկ եռակողմ օրակարգը։ Ես շատ ուրախ եմ, որ մենք միասնական մոտեցում ունենք ապագա անելիքների վերաբերյալ, և շատ ուրախ եմ, որ հաջողել ենք նման դինամիկա ստեղծել։
Իհարկե, մեր երկրների միջև պաշտպանական ոլորտում համագործակցությունը նոր բան չէ, կարծում եմ՝ բավականին մեծ փորձ ունենք այստեղ, բայց այս նոր հանգամանքների բերումով հետաքրքրությունն էլ ավելի է աճում, և շատ կարևոր է ունենալ պատշաճ քաղաքական կամք՝ հասցեագրելու այս նոր պահանջները և հնարավորությունները, և կառավարել բոլոր մարտահրավերները։ Եվս մեկ անգամ, ողջունում եմ Ձեզ և շնորհակալ եմ այցի համար»։
Իր հերթին Հունաստանի պաշտպանության նախարարը նշել է. «Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ,
Նախ, թույլ տվեք փոխանցել իմ երկրի վարչապետի ողջույնները, ում հետ Դուք մի քանի օր առաջ հանդիպեցիք։ Շատ արդյունավետ և հաջող այց էր, ինչի մասին վկայում են հանդիպման արձանագրությունները։ Կրկին շնորհակալություն մեր կապերը պաշտպանական ոլորտում ուժեղացնելու ջանքերի համար։
Մենք ծավալուն քննարկում ունեցանք պարոն Պապիկյանի հետ, ով նույնպես այցելեց մեզ 2023 թվականի դեկտեմբերին: Իմ այցը տեղի է ունենում նրա Աթենք կատարած այցից հետո։ Այս անգամ մենք շատ գործնական հանդիպում ունեցանք, այսինքն՝ ոչ միայն քննարկումների, այլ նաև գործնական քայլերի առումով։
Վստահ եմ, նա Ձեզ կզեկուցի մեր առաջիկա անելիքների մասին։ Մենք մեզ տեսնում ենք որպես մի երկիր, որը կօգնի Հայաստանին այնքան, որքան կարող ենք՝ հաշվի առնելով մեր պատմական կապերը, նաև այն բանի համար, որ մենք շատ մտերիմ երկրներ ենք, և իսկապես ցանկանում ենք դա անել»:
Զրուցակիցները վերահաստատել են նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետագա իրականացման քայլերը, անդրադարձ կատարել ռազմական կրթության և այլ ուղղություններով փոխգործակցությանը:
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների, տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության ապահովման քայլերի շուրջ:

Министр обороны Греции заявил Пашиняну, что Афины будут помогать Еревану 03/05/2024   00:08  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром национальной обороны Греческой Республики Никосом Дендиасом. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит господина Дендиаса в Армению и отметил։ “Уважаемый господин министр, приветствую Вас, на этот раз в статусе министра обороны. Я помню Ваши визиты в Армению в Вашем предыдущем статусе [Никос Дендиас в 2019—2023 гг. занимал должность главы МИД Греции - ред.]. Мы ценим Вашу связь с Арменией, а также Вашу приверженность углублению связей между Арменией и Грецией. Конечно, в новом статусе у Вас также насыщенная повестка дня. Я рад, что Вам уже удалось провести эффективные переговоры и обсуждения в продолжение переговоров между мной и премьер-министром Греции.
Конечно, углубление нашего сотрудничества в различных областях – это повестка, совместно принятая правительствами наших двух стран, и я этому очень рад. Во время моего визита у нас была возможность обсудить нашу двустороннюю повестку дня, даже трехстороннюю повестку дня. Я очень рад, что у нас есть единый подход к предстоящим шагам, и я очень рад, что нам удалось создать такую динамику.
Конечно, сотрудничество между нашими странами в сфере обороны не является чем-то новым, думаю, у нас здесь достаточно большой опыт, но в свете новых обстоятельств интерес растет еще больше, и очень важно иметь должную политическую волю для удовлетворения новых нужд и возможностей, а также управления всеми вызовами. Еще раз приветствую Вас и благодарю за визит”.
Министр национальной обороны Греции, в свою очередь, отметил: “Спасибо, господин премьер-министр,
Прежде всего позвольте передать Вам приветствия премьер-министра моей страны, с которым Вы встречались несколько дней назад. Это был очень эффективный и успешный визит, о чем свидетельствуют итоги встречи. Еще раз спасибо за усилия по укреплению наших связей в сфере обороны.
У нас состоялась насыщенная беседа с господином Папикяном, который также посетил нас в декабре 2023 года. Мой визит проходит после его визита в Афины. В этот раз у нас была очень практическая встреча, то есть не только в плане дискуссий, но и в плане практических шагов.
Уверен, он проинформирует Вас о наших предстоящих шагах. Мы видим себя страной, которая будет помогать Армении, насколько это возможно, учитывая наши исторические связи, а также потому, что мы очень близкие страны, и мы действительно хотим это сделать”.
Собеседники подтвердили шаги по дальнейшей реализации достигнутых ранее договоренностей, коснулись сотрудничества в сфере военного образования и в других направлениях.
Состоялся обмен мыслями о происходящих в регионе Южного Кавказа процессах, шагах по обеспечению регионального мира и стабильности.