ՀՀ Սահմանադրությունը մեր ներքին գործն է, որևէ կերպ կապված չէ խաղաղության գործընթացի հետ․ Ռուբինյան 03/01/2024   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրությունը մեր ներքին գործն է, որևէ կերպ կապված չէ խաղաղության գործընթացի հետ։ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի Ադրբեջանից։ Այս մասին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ընթացքում հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ըստ նրա՝ խաղաղության պայմանագիրը լավագույն միջոցն է երկու կողմերի համար՝ պարզաբանման և վստահ լինելու համար, որ երկրները միմյանցից տարածքային պահանջներ չունեն։ Նրա խոսքով՝ պայմանագրի կետերից մեկով նշված է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և չեն ակնկալում, պահանջում որևէ տարածք՝ այդ թվում ապագայում, ավելին, կողմերը չպետք է անդրադառնան ներպետական օրենսդրությանը՝ դա չկատարելու համար։
Նշենք, որ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը ֆորումի ընթացքում հայտարարել էր, թե ՀՀ Սահմանադրության մեջ կան կետեր, որոնք վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղին և Ադրբեջանը լուրջ հարցեր ունի այդ առնչությամբ։

Конституция Армении - это наше внутреннее дело: Рубинян ответил помощнику Алиева 03/01/2024   14:37  |  Лента новостей
Конституция Армении - это наше внутреннее дело и не имеет никакого отношения к мирному процессу, заявил в ходе панельной дискуссии на полях дипломатического форума в Анталье вице-спикер парламента РА Рубен Рубинян в ответ на выступление помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева.
Рубинян отметил, что у Армении нет территориальных требований от Азербайджана.
По его словам, лучший способ быть уверенным в том, что у стран нет территориальных претензий друг к другу - это подписание мирного договора.
Он указал, что в одном из пунктов проекта мирного соглашения указано, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга, не имеют территориальных претензий друг к другу и не будут иметь в будущем, более того, стороны не будут ссылаться
Отметим, что помощник Алиева в ходе дискуссии заявил, что в конституции РА есть пункты, которые касаются Нагорного Карабаха и что у Азербайджана возникли серьезные вопросы в этой связи.