Թուրքիային վաճառվող F-16-երը փաստացի օգտագործվում են Հայաստանի դեմ. ԱՄՆ սենատոր 03/01/2024   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ռենդ Փոլը դատապարտել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից F-16-ների օգտագործումը 2020 թվականին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի  դեմ հարձակումներում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Սենատորը կոչ է արել ընդունել բանաձևը՝ Թուրքիայի կառավարությանը F-16-ների և պաշտպանական այլ ապրանքների վաճառքի համար Կոնգրեսի անհամաձայնության վերաբերյալ:
Թուրքիային F-16-ի վաճառքը արգելափակելու բազմաթիվ պատճառների թվում Փոլը հիշեցրել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պնդումը, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին թուրքական F-16-ը Հայաստանի օդային տարածքում խոցել է հայկական ՍՈՒ-25 ինքնաթիռ։ «Թուրքիան սերտորեն կանգնած է եղել իր դաշնակից Ադրբեջանի կողքին՝ տարածաշրջանն իրեն հպատակեցնելու իր ջանքերում՝ տրամադրելով մարտական անօդաչու թռչող սարքեր, ռազմական տեխնիկա, ուսուցում և, եթե հավատալու լինենք Հայաստանի կառավարությանը, ուղղակի մարտական աջակցություն։ Ուրեմն մեր ինքնաթիռները՝ F-16-երը, որ տալիս ենք թուրքերին, փաստացի օգտագործվում են Հայաստանի հետ մեկ այլ պատերազմում»,-ասել է սենատորը:
Նա շեշտել է, որ 2020-ի պատերազմում և 2023-ին Ադրբեջանի հետագա ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհվել են հազարավոր մարդիկ,  ստեղծվել է հումանիտար աղետ՝ ստիպելով ավելի քան 100 հազար մարդու տեղահանվել:
Սենատոր Փոլի բանաձևը ստացել է երկկուսակցական աջակցություն սենատորներից: Բանաձևը, սակայն, ընդունվելու համար բավարար ձայներ չի ստացել:
14:59 28/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԼավրովը մարտի 1-2-ը կգտնվի Թուրքիայում
20:54 27/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում երկրաշարժ է տեղի ունեցել․ ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են Ստամբուլում
17:38 25/02/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանն այընտրանք չունի, քան Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելը. Թուրքիայի ԱԺ նախագահ
21:56 23/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում նավթահորում պայթյուն է տեղի ունեցել. կա զոհ և վիրավորներ
16:06 23/02/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրարատ լեռան վրա հնագետները ենթադրաբար Նոյան տապանն են հայտնաբերել
20:14 21/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական լիրան թարմացրել է պատմական մինիմումը
21:26 13/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ոսկու հանքում հսկայական սողանք է տեղի ունեցել
13:15 13/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԱնթալիայում ջրհեղեղներ են. փողոցները հեղեղված են, ավտոմեքենաները՝ ջրի մեջ

Продающиеся Турции F-16 фактически используются против Армении - сенатор США 03/01/2024   13:48  |  Лента новостей
Член комитета Сената США по международным отношениям Рэнд Пол осудил использование Турцией и Азербайджаном F-16 в атаках на Армению и Нагорный Карабах в 2020 году.  Об этом, как передает «Арменпресс», сообщил Армянский национальный комитет США (ANCA).
Сенатор призвал принять резолюцию о неодобрении Конгрессом продажи F-16 и другой оборонной продукции турецкому правительству.
Среди множества причин блокирования продажи F-16 Турции Пол напомнил заявление Минобороны Армении о том, что 29 сентября 2020 года турецкий F-16 сбил армянский штурмовик Су-25 в воздушном пространстве Армении. «Турция тесно поддерживала своего союзника Азербайджан в его усилиях по подчинению (себе) региона, предоставляя боевые дроны, военную технику, обучение и, если верить правительству Армении, прямую боевую поддержку.Так что наши самолëты F-16, которые мы отдаëм туркам, фактически будут использованы в очередной войне с Арменией», - заявил сенатор.
Он подчеркнул, что в войне 2020 года и в последующих военных операциях Азербайджана в 2023 году погибли тысячи людей, возникла гуманитарная катастрофа, вынудившая более 100 000 человек покинуть свои дома.
Резолюция сенатора Пола получила поддержку сенаторов обеих партий. Однако резолюция не набрала достаточного количества голосов для ее принятия.