Մեզ անհանգստացնում է «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուս սահմանապահների առկայությունը, քննարկումների արդյունքում որոշումներ կլինեն. ՔՊ խմբակցության քարտուղար 03/01/2024 12:27 | Քաղաքական
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օրակարգում է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ՌԴ սահմանապահների տեղակայված լինելու հարցը։ ԱԺ-ում այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում այդ մասին այսօր ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
Արձագանքելով հարցին, թե «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը որևէ կերպ անհանգստացնո՞ւմ, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղակայված են ՌԴ սահմանապահները՝ Հովհաննիսյանը նշել է՝«Այո, մեզ այդ հարցը անհանգստացնում է, ինչպես մեր հանրության մեծ մասին։ Այդ հարցը մեր քաղաքական թիմի օրակարգում է, քննարկումներ են տեղի ունենում, քննարկումների արդյունքում, երբ որոշումներ լինեն, այդ որոշումների մասին բոլորս կիմանանք ինստիտուցիոնալ ճանապարհով»։

Присутствие российских пограничников в "Звартноце" нас беспокоит – секретарь правящей фракции Армении 03/01/2024   12:51  |  Политика
Вопрос присутствия российских пограничников в ереванском международном  аэропорту "Звартноце" находится в повестке правящей партии Армении. Об этом заявил секретарь правящей парламентской фракции "Гражданский договор".
"Да, нас, как и большую часть нашего общества, этот вопрос беспокоит. Этот вопрос в повестке нашей политической команды, идут обсуждения и при принятии решений по их итогам, мы все об этом узнаем", - сказал он.
Ованнисян воздержался от разглашения подробностей дискуссии.
Журналист поинтересовался у депутата, что такого произошло, что власти лишь на шестой год правления вдруг задумались о проблематичности нахождения российских пограничников в "Звартноце".
"Ваш вопрос следует рассматривать в более широком контексте. Многочисленные реалии вскрылись не через 6 лет, а в течение 6 лет, следовательно, каждое событие должно влечь за собой определенные суждения, решения и действия", - сказал он.
"По той же логике, мы поздно осознали, что структура безопасности ОДКБ не работает. Это, по сути ничего не означает. Это означает, что при появлении проблемы надо ее решать, а не оставлять, чтобы она оставалась с нами на протяжении десятилетий", - добавил он.