Եվրախորհրդարանը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին թույլատրել հայ բնակչության անվտանգ վերադարձը ԼՂ ամուր երաշխիքների ներքո 02/29/2024   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանն ընդունել է արտաքին քաղաքականության և ԵՄ անվտանգության ու պաշտպանության քաղաքականության վերաբերյալ 2 զեկույց, որոնցում խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից նախապես ծրագրված և չարդարացված հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ու կոչ անում Ադրբեջանի իշխանություններին թույլատրել հայ բնակչության անվտանգ վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ ամուր երաշխիքների ներքո։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ տարեկան զեկույցն ընդգծում է հայկական մշակութային, պատմական եւ կրոնական ժառանգության պաշտպանության կարեւորությունը՝ պահանջելով պաշտպանել դրանք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի չափանիշներին և Ադրբեջանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։
Եվրախորհրդարանականները զեկույցում նշել են, որ Բաքուն խախտել է միջազգային եւ մարդու իրավունքները, ափսոսանք հայտնել, որ խախտել է նաեւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի եռակողմ հայտարարությամբ  և ԵՄ միջնորդությամբ իրականացվող բանակցություններում ստանձնած պարտավորությունները։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև իրական երկխոսությունն առաջընթացի միակ կայուն ճանապարհն է և կոչ է արվում ԵՄ-ին ու նրա անդամ պետություններին աջակցել նման ջանքերին», - ասված է զեկույցում, որն ընդգծում է, որ արժանապատիվ և կայուն տարածաշրջանային խաղաղությունը, որը պահպանում է երկու երկրների ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը, կայունության նախապայմանն է։
Զեկույցը նախազգուշացնում է, որ ուժի կիրառմամբ և հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության խախտմամբ նպատակներին հասնելու ցանկացած ջանք պետք է արժանանա ԵՄ-ի և միջազգային հանրության վճռական պատասխանին։ Կոչ է անում Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը (EUMA) ուշադիր հետևել տեղում զարգացող անվտանգության իրավիճակին, թափանցիկ հաշվետվություն տրամադրել խորհրդարանին և ակտիվորեն նպաստել հակամարտությունների կարգավորման ջանքերին,  աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով, մասնավորապես՝ հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պաշտպանունակությունն ուժեղացնելու նպատակով՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության սահմաններից դուրս նրա անվտանգության տարածքը ընդլայնելու նպատակով։
Զեկույցն անդրադառնում է նաեւ Ադրբեջանի հետ ԵՄ հարաբերություններին՝ նշելով, որ երկկողմ կապերի ցանկացած խորացում պետք է պայմանավորվի նրանով, որ երկիրը էական առաջընթաց գրանցի մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության և հիմնարար ազատությունների, ներառյալ էթնիկ փոքրամասնությունների պաշտպանության հարցում։
Ընդունված զեկույցը վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարությանը և նրա լիակատար հարգանքը երկրի ինքնիշխանության, ժողովրդավարության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, ինչպես նաեւ բարձր է գնահատում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ Հայաստանը չի ներքաշվի Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի մեջ, և նրա վերջին կոչերը՝ վերսկսելու խաղաղ բանակցությունները Ադրբեջանի հետ ամենաբարձր մակարդակով։ Զեկույցը նաեւ ողջունում է Հայաստանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի վավերացումը։
14:11 28/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը՝ ջրի սահմանափակ ռեսուրս ունեցող երկրների շարքում
19:09 27/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԳանձակում լրագրողը ենթարկվում է խոշտանգումների․ կալանավորվածի եղբայր
18:46 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀամահայկական միությունն ադրբեջանցի պատգամավորին խորհուրդ է տալիս վերընթերցել տարածաշրջանի երկրների ու ժողովուրդների պատմությունը
14:53 24/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատները հերթական զորավարժությունն են անցկացրել՝ սաստիկ ցրտի պայմաններում
08:14 24/02/2024  |  ՄամուլԱդրբեջանը դեմ է նաեւ համազգեստի՞ն․ «Հրապարակ»
17:44 23/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳարդման-Շիրվան-Նախիջևան միության անդրադարձը Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից Հայաստանին ուղղված մեղադրանքներին
18:59 22/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԳազի պայթյուն Ադրբեջանում. կա վիրավոր
11:44 22/02/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը մարտական վարժանքներ է անում բարձրլեռնային ու խիստ ցրտի պայմաններում

Европарламент призывает власти Азербайджана обеспечить безопасное возвращение армянского населения в Нагорный Карабах 02/29/2024   14:47  |  Лента новостей
Европейский парламент принял отчеты об Общей внешней политике и политике безопасности (CFSP) и Общей политике в области безопасности и обороны (CSDP). В отчетах затронута и ситуация армян Нагорного Карабаха. В них содержится решительное осуждение заранее спланированного и неоправданного нападения Азербайджана на Нагорный Карабах и призыв к властям Азербайджана обеспечить безопасное возвращение армянского населения в Нагорный Карабах, предоставив им надежные гарантии защиты их прав.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» в Брюсселе, в ежегодном отчете по внешней политике и политике безопасности подчеркивается важность защиты армянского культурного, исторического и религиозного наследия в соответствии со стандартами ЮНЕСКО и международными обязательствами Азербайджана.
Депутаты Европарламента отметили в отчете, что Баку нарушил международные права и права человека, они выразили сожаление, что он нарушил и обязательства, взятые на себя трехсторонней декларацией о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и переговорами, проведенными при посредничестве ЕС.
«Считаем, что подлинный диалог между Азербайджаном и Арменией является единственным устойчивым путем продвижения вперед, и призываем ЕС и его государства-члены поддержать такие усилия», - говорится в отчете.
В нем подчеркнуто, что достойный и устойчивый региональный мир, сохраняющий суверенитет обеих стран, независимость и территориальную целостность является предусловием стабильности.
В отчете звучит предупреждение, что любые попытки достижения целей путем применения силы и нарушения территориальной целостности соседних стран должны быть встречены решительным ответом со стороны ЕС и международного сообщества. Есть и призыв к гражданской миссии ЕС в Армении (EUMA) - внимательнее следить за развитием ситуации безопасности на местах, предоставлять прозрачный отчет парламенту, активно содействовать усилиям по урегулированию конфликтов, оказывать поддержку Армении через Европейский фонд мира, в частности, в целях усиления защиты от гибридных угроз и расширения ее зоны безопасности за пределами Организации Договора о коллективной безопасности.
В отчете также затронуты отношения ЕС с Азербайджаном, отмечено, что любое углубление двусторонних связей должно быть обусловлено достижением страной значительного прогресса в области прав человека, верховенства закона, демократии и основных свобод, включая защиту этнических меньшинств.
В нем подтверждается поддержка демократически избранного правительства Армении и полное уважение суверенитета, демократии и территориальной целостности страны, а также высоко оценивается заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Армения не будет втянута в новую войну с Азербайджаном, и его недавние призывы возобновить мирные переговоры с Азербайджаном на самом высоком уровне. В отчете также приветствуется ратификация Арменией Римского статута Международного уголовного суда.