Միրզոյանի ու Բայրամովի հանդիպումը Բեռլինում ավարտվել է 02/29/2024 17:01 | Քաղաքական
Բեռլինում ավարտվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի՝ 2 օր շարունակված հանդիպումը։
Փետրվարի 28-29-ը Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինի Վիլլա Բորսիգում բանակցություններ են տեղի ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ նախարարներն ու պատվիրակությունները քննարկել են են «Խաղաղության եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման» մասին երկկող համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ դիրքորոշումները։ Կողմերը փոխադարձ համաձայնություն են հայտնել՝ շարունակել քննարկումները բաց մնացած հարցերի վերաբերյալ։
Նշենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ՝ Մյունխենում երկրների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ հանդիպումը Մյունխենում տեղի էր ունեցել փետրվարի 17-ին։

В Берлине завершились переговоры глав МИД Армении и Азербайджана 02/29/2024   17:08  |  Политика
Переговоры министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова состоялись 28-29 февраля 2024 года на вилле Борзиг (Берлин, Германия).
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министры и их делегации обсудили позиции по положениям проекта двустороннего соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Было выражено взаимное согласие продолжить переговоры по открытым вопросам.
В ходе визита состоялась встреча с министром иностранных дел Германии Анналеной Бербок как в двустороннем, так и трехстороннем формате.
Министр Мирзоян выразил свою благодарность Германии за организацию переговоров между Арменией и Азербайджаном.