Ռուս խաղաղապահները, ադրբեջանցիների հարձակումից որոշ ժամանակ առաջ, հանել են իրենց զորքը․ բնակիչները՝ գյուղում, իրենք հավաքվել, գնացել են՝ առանց նախազգուշացնելու․ գյուղապետ 02/28/2024   21:00  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Արցախի Մարտակերտի շրջանի Վարանկաթաղ գյուղը 44-օրյա պատերազմից հետո սահմանամերձ էր դարձել․ Մատաղիսը բոլոր առումներով թիկունք էր Վարանկաթաղի համար։ Երեք տարի գյուղն ապրեց ադրբեջանական դիրքերի ու ռազմաբազաների հարևանությամբ․ բնակիչները հող էին մշակում, անասուն պահում մահվան մշտական սպառնալիքի տակ։ Անգամ շրջափակումը գյուղը լքելու մասին մտածելու առիթ չտվեց ոչ մեկին։
«Շրջափակման ծանրությունը մենք համարյա չենք զգացել․ հողը մշակում էինք, անասունը պահում ու մեզ յոլա տանում։ Թեկուզ 2020թ․ պատերազմից հետո ցանքատարածությունների զգալի մասը՝ 200-250 հա, անցել էր թշնամու վերահսկողության տակ, 80-90 խոշոր եղջերավոր անասուն էլ կորցրել էինք՝ մոտեցել էին թշնամու դիրքերին ու պայթել, քանի որ ականապատված դաշտեր էին Մատաղիսի կողմը, էլի ժողովուրդը մնում էր, գյուղից դուրս չեկան։ Եթե սեպտեմբերի 19-ին չհարձակվեին, չներխուժեին ադրբեջանցիները, այսօր մեր տներում կլինենք, գաղթական դարձած, Հայաստանով մեկ սփռված չէինք լինի»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող Վարանկաթաղի գյուղապետ Հրանտ Բախշիյանը։
Գյուղը մոտ 100 բնակիչ ուներ․ մոտ կեսը երիտասարդ ընտանիքներ էին։ Քանի որ Վարանկաթաղն անմիջապես սահմանակից է 2020թ․-ից օկուպացված Մատաղիսին, ԱԱԾ զորքերն էին տեղակայված շփման գծի այդ հատվածում։ Վարանկաթաղի ու Մատաղիսի արանքում էլ ռուս խաղաղապահներն էին տեղակայված։
«Սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան վառելիք ենք բաժանել մարդկանց, քանի որ, դատելով թշնամու շարժից, կուտակումներից, հարձակման վտանգ էինք զգում։ Հաջորդ օրը՝ 19-ին այն ընտանիքները, որտեղ փոքր երեխա կար, թույլ եմ տվել, որ դուրս գան, հանեն երեխաներին գյուղից։ Կեսօրին արդեն մեր կողմի դիրքերի վրա ուժեղ հրետակոծություն սկսեցին ադրբեջանցիները։ Գյուղի վրա էլ են հարվածել, բայց համեմատելու չէր 2020թ․-ի հետ։ Այս անգամ ավելի շատ հրետակոծել են դիրքերը։ Մինչև էդ, ռուսներն իրենց զորքը հանել են մեր մոտ գտնվող իրենց հենակետից, առանց որևէ մեկին նախազգուշացնելու։ Գյուղացիները՝ գյուղում, նրանք հավաքվել են, գյուղով անցել գնացել, այսինքն՝ ճանապարհը բացել են, որ ադրբեջանցիները հարձակվեն էլի։ Մեր ուժայիններն էլ սպասել են մինչև գյուղը տարհանենք, հետո նոր իրենք են դուրս եկել»,-ասում է Բախշիյանը։
Վարանկաթաղի բնակչությունը սկզբում Մաղավուզ է տարհանվել, այնտեղից էլ՝տեղի բնակչության հետ՝ Ստեփանակերտ։ Մեր զրուցակցի պատմելով՝ կապի իսպառ բացակայության պատճառով համայնքապետերը ստիպված են եղել ինքնուրույն գնահատելով իրավիճակը՝ տեղում որոշումներ կայացնել։
Վարանկաթաղցիներն էլ, բռնի տեղահանված մեր շուրջ 150 հազար հայրենակիցների պես, հիմա սփռված են Հայաստանով մեկ։ Հարցին՝ գյուղացիների մոտ վերադառնալու հույս կա՞, գյուղապետը պատասխանում է․ «Ուզում են վերադառնալ, շատ են ուզում։ Այստեղի կլիմային չեն հարմարվում, մեր լեռներն ու դաշտերն ուրիշ են, սովոր ենք այնտեղի կյանքին, մերն այն էր, որ մնաց հեռվում»․․․
14:12 21/02/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՄարտակերտի չորս կողմն ադրբեջանցիներ էին․ առնվազն 21 զոհ ենք ունեցել․ օկուպացված Մարտակերտի քաղաքապետ
11:42 12/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան և Բաքուն համաձայնեցնում են Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների շուրջ բանակցությունների ժամկետները․ ՌԴ դեսպան
20:47 12/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ՊՆ-ն հաստատում է՝ Արցախում ռուս խաղաղապահ է զոհվել, եւս երկուսը՝ վիրավորվել
08:08 24/11/2023  |  ՄամուլԻնչ են անելու ռուս խաղաղապահներն Արցախում․ «Հրապարակ»
19:58 05/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԼեռնային Ղարաբաղում զոհված խաղաղապահների ընտանիքները մեկական միլիոն ռուբլի կստանան
11:59 30/10/2023  |  Մեկնաբանություն«Խաղաղապահ առաքելության հերթական ձախողումը». Աննա Նաղդալյանը ԼՂ-ից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերման վերաբերյալ տեսանյութ է տարածել
08:00 24/10/2023  |  ՄամուլԻ՞նչ են ուզում ասել նման հաղորդագրություններով․ «Փաստ»
21:39 19/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ խաղաղապահներն Արցախում տեղադրել են 10 նոր հենակետ, որից 5-ը՝ ադրբեջանական կողմի հետ. ՌԴ ՊՆ

Российские миротворцы вывели свои войска незадолго до нападения Азербайджана – глава арцахского села Варнкатаг 02/29/2024   10:52  |  Геноцид в Арцахе
После 44-дневной войны село Варнкатаг Мартакертского района Республики Арцах стало приграничным. Матагис был щитом для Варнкатага во всех смыслах. Жители села прожили вблизи азербайджанских позиций и военных баз три года. Они обрабатывали землю и держали скот в условиях нависшей над ними постоянной угрозы гибели. Но даже блокада никому не дала повода задуматься об отъезде из села.
"Мы практически не почувствовали всю тяжесть блокады, поскольку возделывали землю, держали скот, это и помогало нам выстоять. Хотя после войны 2020 года значительная часть посевных площадей, около 200-250 га, оказалась под вражеским контролем, в довесок мы потеряли 80-90 голов крупного рогатого скота, которые  при приближении к вражеским позициям подорвались на минных полях возле Матагиса, местные жители все равно не покинули поселок. Если бы 19 сентября азербайджанцы не напали, не вторглись, сегодня мы бы были в своих домах, не стали бы беженцами", - говорит в беседе с "ФактИнфо" Грант Бахшиян, глава села Варангатаг, находящегося под азербайджанской оккупацией.
Село насчитывало 100 жителей: около половины из них – молодые семьи. Поскольку Варнкатаг расположен в непосредственной близости с оккупированным с осени 2020 года Матагисом, на данном участке линии соприкосновения размещались войска СНБ. А между Варнкатагом и Матагисом расположились российские миротворцы.
"18 сентября вечером людям раздали топливо, поскольку мы чувствовали угрозу нападения на фоне передвижений и скопления вражеских сил. На следующий день, 19 сентября, я позволил, чтобы семьи с малолетними детьми выехали из села, эвакуировали детей оттуда. Уже в полдень азербайджанцы начали массированный обстрел наших позиций. Они били и по селу, но обстрел не сравнить с 2020 годом. На этот раз артобстрелу сильнее всего подверглись позиции. До этого русские вывели свои войска со своего опорного пункта, расположенного поблизости, не предупредив никого. Жители были в селе, они собрались, проехали через поселок и уехали, то есть открыли дорогу, чтобы азербайджанцы напали. Наши силовики ждали, пока село эвакуируют, только потом и они вышли оттуда", - рассказывает Бахшиян.
Население Варангатага сначала эвакуировали в Магавуз, а оттуда – вместе с местным населением вывезли в Степанакерт. Со слов собеседника агентства,  из-за полного отсутствия связи главы общин были вынуждены самостоятельно оценивать ситуацию и на местах принимать решения.
Жители Варанкатага, как и 150 тысяч насильственно перемещенных наших соотечественников, сейчас разбросаны по всей Армении. В ответ на вопрос, есть ли у сельчан надежда на возвращения, глава села отвечает: "Они хотят вернуться, они очень этого хотят. К здешнему климату не привыкают. Наши горы и поля другие, мы привыкли  к тамошней жизни. Наше все то, что осталось вдали..."