Ադրբեջանցի վանդալները ոչնչացնում են Շուշիի շրջանի Հին Շեն բնակավայրի գերեզմանոցը. ահազանգ 02/29/2024   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայքի մշակութային օմբուդսմեն հասարակական կազմակերպությունն ահազանգում է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է բռնազավթված Արցախի մշակութային ժառանգությունը։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Ամենօրյա պարբերականությամբ ադրբեջանական վանդալիզմի տասնյակ փաստեր ենք արձանագրում։ Համացանցում հրապարակված հերթական տեսանյութից հստակ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի վանդալները շինարարական տեխնիկայի միջոցով ոչնչացնում Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի Հին Շեն բնակավայրի գերեզմանոցը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ի թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական տանդեմի կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմից ու 2023 թ. Արցախի ամբողջական հայաթափումից հետ Ադրբեջանի պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության քաղաքականության թիրախում են հայտնվել Շուշիի պատմական գերեզմանոցները, Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերի բազմաթիվ գերեզմանոցներ, Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղի գերեզմանոցը, Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղի եղբայրական գերեզմանատունը և այլն։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Արցախի մշակութային ժառանգությունը գտնվում է ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ։
11:22 22/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔարվաճառի շրջանում Սուրբ Սարգիս և Սուրբ Գրիգոր եկեղեցիները՝ ադրբեջանական մշակութային վանդալիզմի հերթական զոհ

Очередной акт культурного геноцида: азербайджанские вандалы уничтожают кладбище села Хин Шен Шушинского района 02/29/2024   15:03  |  Геноцид в Арцахе
Азербайджан уничтожает культурное наследие оккупированного Арцаха на самом высоком государственном уровне, бьет тревогу общественная организация "Омбудсмен культуры Айка".
"Ежедневно мы фиксируем десятки фактов азербайджанского вандализма. На видео, опубликованном в Интернете, отчетливо видно, как азербайджанские вандалы с помощью строительной техники разрушают кладбище села Хин Шен Шушинского района Республики Арцах", - написал председатель организации Овик Аванесов.
Он отметил, что после развязанной турецко-азербайджанским террористическим тандемом 27 сентября 2020 года широкомасштабной войны и полной деарменизации Арцаха в сентябре 2023 года мишенью совершаемого Азербайджаном на государственном уровне культурного геноцида стали исторические кладбища Шуши, многие кладбища населенных пунктов Гадрутского и Мартунинского районов, кладбище села Сгнах Аскеранского района, братское кладбище села Атерк Мартакертского района и др..
Все это еще раз показывает, что культурное наследие Арцаха находится под угрозой уничтожения и присвоения.