Մորս մահվան օրն ասաց՝ հերթը իմն է, հաջորդը ես եմ լինելու․ սեպտեմբերի 19-ին հերոսաբար զոհված Գոռը հետախույզ էր 02/28/2024   14:04  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Գոռ Ազիզյանը 30 տարեկան կդառնար 2023թ․ դեկտեմբերին։ Չհասցրեց, 29-ում անմահացավ՝ հայրենի Մարտունին պաշտպանելիս։
«Գոռի հայրենասիրության վրա երբեք չեմ կասկածել։ 2020թ․ պատերազմը որ սկսվեց, ինքը Ռուսաստանում էր, իսկ չորրորդ օրն արդեն՝ Արցախում։ Որ զանգեց, ասացի՝ խնդրում եմ Գոռ, չգաս էլի, գոնե դու կռվի դաշտում չլինես։ Ասաց՝ լավ, մամ, հանգիստ եղիր, չեմ գալու․․․ Իր այդ «չէ»-ն ինձ համոզիչ չթվաց, գիտեի, որ գալու է։ Ես աշխատանքի էի՝ հոսպիտալում, պատերազմի չորորդ օրն էր, մեկ էլ կանչեցին բակ, դուրս եկա՝ տեսնեմ Գոռս դիմացս կանգնած․․․Ընտանիքիս երեք տղամարդիկ՝ երկու տղաներս ու ամուսինս առաջնագծում էին, ես էլ հոսպիտալում․․․ Որ ավարտվեց պատերազմը, հարցրեցի՝ Գոռ, չե՞ս ուզում վերադառնալ ՌԴ, ասաց՝ չէ, մամ, մնում եմ»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմում է սեպտեմբերի 19-ին Մարտունու ուղղությամբ թշնամու մեծաքանակ ուժերի առաջխաղացումը կասեցնելիս դիպուկահարի կրակոցից զոհված Գոռի մայրը՝ տիկին Սիրվարդը։
Քառօրյա պատերազմի ժամանակ էլ, ինչպես հետո ընկերներն են պատմել, Գոռն ամեն օր զանգում հետաքրքրվում էր, թե կա՞ արդյոք իր կարիքը։
Այն ժամանակ էլ էր մայրը հորդորում չգալ, բայց Գոռի պատասխանը հստակ էր՝ կգամ, եթե զգամ, որ կարիքս այդտեղ կա․ իմ արյունը ոչ մեկի արյունից քաղցր չէ։
«Մի քանի ամիս առաջ եկավ, թե՝ ուզում եմ աշխարհազորին միանամ, ասացի՝ ոնց ճիշտ կհամարես, այդպես էլ արա․ քո որոշելիքն է դա, իսկ մենք կհարգենք որոշումդ։ Մինչ այդ էլ պարբերաբար գիշերները անհետանում էր, ցերեկները գալիս քնում։ Հասկացել էի, որ ընկերների մոտ դիրքեր է գնում, բայց իրեն որ հարցնում էինք, չէր ասում, թաքցնում էր։ Աշխահազորին որ միացավ, էլի չգիտեինք, թե կոնկրետ ինչ է անում․ մի օր լեզվից թռցրեց, որ հետախուզության վրա է»,-հիշում է զոհվածի մայրը։
Գոռենց տունը Մարտունի քաղաքում է, տեղադիրքն այնպիսին էր, որ ադրբեջանական դիրքից ամբողջությամբ դիտարկվում էր․
«Գոռը չէր թողնում, որ լվացք փռեմ մեր պատուհանից․ ասում էր՝ մամ, գիտե՞ս, որ թշնամու ուղիղ նշանառության տակ ենք, ու դիպուկահարը հանգիստ կարող է խփել։ Սովորել էինք, այդպես ապրում էինք։ Էս մի կռիվը որ սկսվեց, չգիտեի, որ Գոռը հենց մեր տան դիմացի դիրքում է՝ «Կոհակ»-ում։ Որ զանգել են ասել համար 1 է, ինքը չի սպասել, երկու րոպեում դուրս է վազել․ անգամ զինվորական համազգեստը չի հագել։ Ասել է՝ մամ, շուտ կգամ․․․ Դե, ինքը գիտեր, որ կռիվ է, ես դեռ չէի հասկանում, թե ինչ է կատարվում։ Դիրք բարձրանալուց առաջ մեր հարևանի տուն է մտել․ երեք անչափահաս երեխա ունի հարևանս, ամուսինն էլ ծառայության էր։ Մտել է ասել՝ Անժելիկա, չվախենաս, երեխաներին կվերցնես՝ կգնաս մամայիս մոտ։ Հետո հինգ րոպե չանցած՝ հետ է եկել ու ասել՝ երեխաներին հեռու տեղ տար, ապահով տեղ․․․»։
Թե ինչպիսի անձնվիրությամբ են կռվել Գոռն ու հայտնի դիրքում գտնվող տղաները, նկարագրել դժվարանում են անգամ ողջ մնացած մարտական ընկերները․
«Ինքս եմ նրան հայրենասեր դաստիարակել ու ոչ մեկին չեմ մեղադրում իր զոհվելու մեջ։ Իր գիտակցական ընտրությունն էր՝ ծառայել ազգին, Հայրենիքին։ Մարտական ընկերներն ապշել էին՝ տեսնելով, թե ոնց է մի ձեռքում նռնակը, մյուսում ինքնաձիգը տեղից տեղ թռչում, մարտնչում, դիմադրում․․․Գիտեր որդիս, հասկանում էր, որ էլ տարբերակ չկա, պիտի կանգնեցվի թշնամին, քանի որ հետևում մայրն է, քույրն է, իր ընկերների մայրերն են, քույրերն են․․․ Վստահաբար եմ ասում, եթե այդպես չկռվեին, անձնվիրաբար չմարտնչեին Գոռն էլ, մեր քաղաքապետն էլ՝ Ազնավուրը, մյուս նահատակված տղաներն էլ, մենք ողջ չէինք լինի․ ադրբեջանցիները կմտնեին ու հերթով բոլորիս կկոտորեին, բոլորիս․․․»։
Գոռի հայրենասիրությունն ու ազգասիրությունը միայն սեպտեմբերի 19-ին չի արտահայտվել։ Մայրը հիշում է՝ միշտ ասում էր, որ ուզում է իր ժողովուրդը, ազգակիցները մեկը մյուսին սիրեն, օգնեն իրար, համերաշխ ապրեն։
«Գոռի մասին խոսելիս բոլորը՝ մեծ, թե փոքր, առաջինը նրա բարությունն են շեշտում․ ա՜յնքան բարի էր, կամեցող․․․ Ուզում էր բոլորին օգնած լիներ, ձեռք մեկներ, մի բանով օգներ․․․ Բացառի տեսակ էր, իրոք բարության մարմնացում էր։ Հա՛մ ցավում է հոգիս, ու էդ ցավը միշտ ինձ հետ է լինելու, հա՛մ էլ հանգիստ եմ, հպարտ եմ, որ որդիս իր կյանքի գնով բազմաթիվ մարդկանց կյանքեր է փրկել՝ իր ազգակիցների կյանքերը։ Ու ինքը դա արել է գիտակցաբար․ այո, Գոռն աշխահազոր մտել էր ոչ թե աշխատելու, գումար վաստակելու համար, այլ՝ Հայրենիքին, ազգին ծառայելու։ Ինքը զգում էր, որ զոհվելու է։ Այդ դեպքից օրեր առաջ մայրիկիս կորցրեցի․ ինքն այդ օրն ասաց՝ հերթն իմն է, ասացի՝ ինչո՞ւ ես այդպիսի բան ասում, Գոռ․․ Փաստորեն, կանխազգում էր երեխես, զգում էր, որ պիտի գնա․․․»,-ասում է տիկին Սիրվարդը։
Գոռի մարմինն ամփոփվել է հայրենի Մարտունիում՝ այն սուրբ հողում, որին միախառնված է նաև իր արյունը․․․
20:45 27/02/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱդրբեջանի վարչախումբը ապամոնտաժել է Ստեփանակերտի Շարլ Ազնավուրի հուշարձանը

Неистово бился до последнего: 29-летний Гор пал смертью храбрых, защищая родной Мартуни 02/28/2024   15:27  |  Геноцид в Арцахе
Гору Азизяну в декабре 2023 года исполнилось бы 30 лет. Не успел. В 29 лет Гор обессмертил свои имя в боях за защиту родного Мартуни.
"Я никогда не сомневалась в его патриотизме. Когда в 2020 году в Арцахе началась война, он был в России, но уже на четвертый день приехал в Арцах. Когда он позвонил, я просила его не приезжать. Он успокоил меня, что, мол, не приедет…Это его "нет" показалось мне неубедительным. Я знала, что приедет! Я была на работе, в госпитале. Шел четвертый день войны. Вдруг меня позвали. Я вышла во двор и перед собой увидела Гора…Трое мужчин из нашей семьи – двое моих сыновей и мой муж были на передовой, а я была в госпитале…Когда закончилась война, я спросила его, не хочет ли он вернуться в Россию. Он ответил отрицательно, сказал, что остается", - рассказала "ФактИнфо" госпожа Сирвард, мать Гора, погибшего от выстрела снайпера во время отражения атаки превосходящих сил противника в направлении Мартуни 19 сентября.
Во время четырехдневной войны, как потом рассказали его друзья, Гор тоже рвался на фронт.
"Несколько месяцев назад он сказал, что хочет примкнуть к ополчению. Я в ответ призвала его поступать так, как он посчитает нужным: решать ему, а мы будем уважать его решение. До этого он периодически пропадал по ночам, а днем приходил, высыпался. Я поняла, что он ходил к товарищам на позиции. Когда же мы его расспрашивали, то он ничего не отвечал, скрывал. Когда он вступил в ополчение, мы и тогда не знали, чем конкретно занимается. Однажды он проговорился, что в разведке, у него с языка сорвалось", - вспоминает мать погибшего.
Дом Гора в арцахском городе Мартуни расположен на участке, который полностью просматривался с азербайджанских позиций.
"Гор не позволял нам развешивать белье перед окном, говорил, что оно под прямым вражеским прицелом, и они могут спокойно выстрелить. Мы уже к этому привыкли, так и жили. Когда война началась, я не знала, что Гор был на посту напротив, у "Кохака". Его подняли по тревоге. Он не стал ждать, сразу же выбежал, даже не успел надеть военную форму. Сказал, что скоро вернется…Он же знал, что шли бои, но я еще не понимала, что происходит. Перед тем, как подняться на позиции, он зашел к соседям. У соседки трое несовершеннолетних детей, а муж был на службе. Он зашел к ним и сказал: "Анжелика, не бойся, бери детей и иди к моей матери. Но не прошло и пяти минут, как он вернулся обратно и призвал ее забрать детей подальше, в более безопасное место…", - рассказывать мать Гора.
Даже оставшиеся в живых соратники не находят слов, чтобы описать, как самоотверженно сражались Гор и ребята на известной позиции.
"Я никого не виню в его гибели. Это был его осознанный выбор: служить нации, Родине! Его боевые товарищи были изумлены, глядя на то, как он с гранатой в одной руке и с автоматом в другой прыгал с одного места на другое, неистово сражался и сопротивлялся…С уверенностью могу сказать, что если бы Гор, а также наш мэр Азнавур и остальные павшие ребята так рьяно бы не сражались, мы бы не остались в живых. Азербайджанцы бы вторглись и зарезали бы нас всех…", - сказала собеседница агентства.
Патриотизм и беззаветная преданность Гора Родине проявились не только 19 сентября. Мать вспоминает, что он всегда говорил, что хочет, чтобы его народ, соотечественники любили другу друга, помогали друг другу и жили в солидарности.
"Все, от мала до велика, рассказывая о Горе, в первую очередь подчеркивают его доброту. Он был таким добрым, таким великодушным…Он хотел всем помочь, протянуть всем руку помощи. Он был уникальным человеком, действительно олицетворением доброты… Душа моя болит, и эта боль меня не покинет, но при этом я спокойна,  меня переполняет гордость за то, что сын мой ценой своей жизни спас многочисленных людей, своих соотечественников. И  сделал он это осознанно. Да, Гор вступил в ряды ополчения не ради работы и заработка, а для того, чтобы служить Родине, нации! Он предчувствовал свою гибель. За несколько дней до этого я потеряла маму. Он в тот день сказал, что наступил его черед. Я одернула его…Фактически он предчувствовал свой уход…", - говорит госпожа Сирвард.