Հայ ժողովուրդը և Հայաստանը կորցրին լավագույն բարեկամի. Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Նիկոլայ Ռիժկովի մահվան կապակցությամբ 02/28/2024 12:53 | Մեկնաբանություն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Հայաստանի ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովի մահվան կապակցությամբ:
«Խոր ցավով տեղեկացա ՀՀ ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովի մահվան մասին: Հայ ժողովուրդը և Հայաստանը կորցրին լավագույն բարեկամի: Նիկոլայ Ռիժկովն իր բազմամյա պետական գործունեության ընթացքում մարդկային բարձր որակների և լայնախոհ, հմուտ պետական գործչի օրինակ է ծառայել:
1988 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժից հետո կատարված վերականգնողական աշխատանքների կազմակերպման գործում նրա ներդրած ծանրակշիռ անձնական ավանդը, դժվարին պահերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու պատրաստակամությունը, հոգատար վերաբերմունքը մեծապես գնահատվեցին մեր ժողովրդի կողմից՝ արժանացնելով նրան Հայաստանի ազգային հերոսի կոչման:
Նա մշտապես մեծ ուշադրությամբ է վերաբերվել Հայաստանին, ընդունել նրա խնդիրներն ինչպես իրենը՝ միաժամանակ զգալի ջանքեր ներդնելով հայ-ռուսական միջպետական հարաբերությունների համակողմանի զարգացման ու ամրապնդման ուղղությամբ:
Ջերմությամբ եմ հիշում մեր բոլոր հանդիպումները և խորին ցավակցություն ու զորակցություն հայտնում Նիկոլայ Ռիժկովի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին, նրան ճանաչող ու հարգող բոլոր անձանց:
Աստված լույսի և խաղաղության մեջ պահի Նիկոլայ Ռիժկովի ազնիվ հոգին», – ասված է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ցավակցական հեռագրում:

Армянский народ и Армения потеряли лучшего друга: Серж Саргсян выразил соболезнования в связи с кончиной Николая Рыжков 02/28/2024 14:09 | Лента новостей
Третий президент РА Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Национального героя Армении Николая Рыжкова.
"С глубокой болью узнал о смерти Национального героя РА Николая Рыжкова. Армянский народ и Армения потеряли лучшего друга. Николай Рыжков на протяжении своей многолетней государственной деятельности служил примером высоких человеческих качеств и мудрости, искусного государственного деятеля. Внесённый им весомый вклад в дело организации восстановительных работ в зоне бедствия после происшедшего в 1988 году в Армении разрушительного землетрясения, готовность в трудные моменты быть рядом с армянским народом, заботливое отношение к людям были высоко оценены нашим народом, удостоив его звания Национального героя Армении", - говорится в телеграмме.
Серж Саргсян отметил, что Николай Рыжков всегда с большим вниманием относился к Армении, принимал её проблемы, как свои, в то же время прилагая значительные усилия для всестороннего развития и укрепления армяно-российских межгосударственных отношений.
"Тепло вспоминаю все наши встречи и выражаю глубокие соболезнования и поддержку семье, близким и коллегам Николая Рыжкова, всем знавшим и уважавшим его людям. Да хранит Господь в свете и мире праведную душу Николая Рыжкова", - сказано в телеграмме соболезнования третьего президента РА.