ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը քաղաքական կամքի հարց չէ. Խանդանյան 02/28/2024 13:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ու ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում որևէ տեղաշարժ չկա։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
«Հայաստանը վերջին շրջանում, ավելի ստույգ՝ մեկ տարի, չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, ուստի, այս պահին, իրավիճակի արձանագրումն այն է, որ իսկապես, սառեցված են հարաբերությունները ՀԱՊԿ-ի հետ»։
Պատգամավորը նշեց, որ ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները սառեցնելու մասին խոսքը իրավական գնահատական չէ, այլ՝ քաղաքական։
Հարցին, թե երբ Հայաստանի իշխանությունը քաղաքական կամք կունենա անդամակցությունը դադարեցնելու համար՝ նա պատասխանեց. «երբ նման որոշում կայացվի։ Դա քաղաքական կամքի հարց չէ, մեզ ոչինչ չի կաշկանդում, և եթե պետք լինի այդ որոշումը կայացնել վաղը, ապա այդ որոշումը կկայացվի։ Բայց դա ժամանակի և իրավիճակը գնահատելու արդյունքում պետք է կայացվի»։

Соратник Пашиняна пояснил, что означает "заморозка" отношений Армении с ОДКБ 02/28/2024   13:54  |  Политика
Каких-либо подвижек в отношениях Армении и ОДКБ сейчас нет, заявил журналистам в Национальном Собрании председатель постоянной комиссии по внешним связям Саргис Ханданян.
В последний период, вернее уже год Армения не участвует в работах организации, поэтому на данный момент ситуация такова, что отношения с ОДКБ действительно заморожены.
Депутат  отметил, что заявление о заморозке отношений с ОДКБ не является правовой оценкой, а политической.
В ответ на вопрос о том, что  когда у руководства Армении появится политическая волю к приостановке своего членства в организации, парламентарий отметил:»Тогда, когда такое решение будет принято, и дело здесь не в политической воле»
"Нас ничего не сковывает, и если понадобиться принять такое решение завтра, то мы его примем. Но это должно произойти в результате оценки времени и ситуации", - добавил Ханданян.