Հայաստանը երբեք չի ցանկացել ՀԱՊԿ-ին ռազմական կոնֆլիկտի մեջ ներքաշել. Փաշինյան (տեսանյութ) 02/28/2024   21:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը երբեք չի ցանկացել ՀԱՊԿ-ին ռազմական կոնֆլիկտի մեջ ներքաշել, սակայն, եթե խախտվում է անդամ երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ագրեսիա է տեղի ունենում այդ երկրի նկատմամբ, կազմակերպության լրջությունն այդ ժամանակ է երևում:
Այս մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի հարցին:
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ այն, ինչ ակնկալել ենք ՀԱՊԿ-ից, երբեք էլ առաջին հերթին ռազմական միջամտության մասին չի եղել: Հանկարծ տպավորություն չստեղծվի, թե ՀԱՊԿ-ին փորձել ենք ներքաշել պատերազմի մեջ և դրանով վատ վիճակի մեջ ենք դրել մեր գործընկերներին: Ընդ որում, մենք գործել ենք  այնպես, ինչպես ՀԱՊԿ-ի փաստաթղթերը նախատեսում են: Մենք առաջին հերթին քաղաքական դիրքորոշում ենք ակնկալում»,-ասաց Փաշինյանը:
Հարցը, թե որն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանի Հանրապետությունում, Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին 2021-ի մայիսից առաջ չի տվել, տվել է 2021-ի մայիսի իրադարձություններից հետո: Ըստ վարչապետի՝ երբ այդ հարցի հստակ պատասխանը հնչեր, այլևս երկրորդ, երրորդ հարցեր չէին առաջանալու, քանի որ  ամեն ինչ նախատեսված մեխանիզմներով աշխատելու էր: Հայաստանն ակնկալել է քաղաքական դիրքորոշում:
Փաշինյանը սա կարևորեց նաև միջնորդության առումով: Հայաստանը պատրաստ է նաև այն երկրների միջնորդությունն ընդունել, որոնք այս սկզբունքները ճանաչում են: Պատրաստ չէ ընդունել նրանց միջնորդությունը, որոնք չեն ճանաչում, որովհետև դա բազում խնդիրներ է առաջացնելու:
«Մենք երբեք չենք ուզել ՀԱՊԿ-ին ռազմական կոնֆլիկտի մեջ ներքաշել: Բայց նաև ուզում եմ ասել, որ հավաքական անվտանգության իմաստն այն է, որ, եթե պայմանագրով նախատեսված իրադարձություն է տեղի ունենում, այդ պայմանագրի լրջությունն այդ ժամանակ է երևում: Եթե անդամ երկրի տարածքային ամբողջականությունը խախտվել է և ագրեսիա է տեղի ունեցել այդ երկրի նկատմամբ, այդ ժամանակ է երևում այդ կազմակերպության լրջությունը, թե այդ կազմակերպությունն իրոք նվիրվա՞ծ է այդ սկզբունքին, թե՞ ոչ: Մենք չենք ասել՝ եկեք ռազմական ճանապարհով խնդիր լուծելու: Մենք ասել ենք՝ դիվանագիտական և քաղաքական գնահատական տվեք: Առաջարկել ենք, որ լինի թեզ, որ ՀԱՊԿ-ն կօգտագործի բոլոր քաղաքական ու դիվանագիտական մեխանիզմները՝ խնդիրը լուծելու համար: Այս երկու կետի շուրջ է, որ համաձայնություն չի եղել»,-ասաց նա:
17:15 28/02/2024  |  ՔաղաքականԷդ արհավիրքը, որ 2018 թ հունվարի դրությամբ արդեն վերահաս էր, էդ ու՞մ բանակցությունների արդյունքում էր եկել, կանգնել ՀՀ դռան դեմը. Փաշինյանն արձագանքեց Սերժ Սարգսյանին
19:35 27/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի ընտանեկան թերթը միացել էր Հայաստանի դեմ իրականացվող ադրբեջանական ապատեղեկատվական արշավին
22:29 26/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հանդիպել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ
14:25 26/02/2024  |  ՔաղաքականԿրեմլը հայտնում է, որ ՀԱՊԿ-ի հարցում Հայաստանի դիրքորոշման մեջ հստակություն չկա
12:08 26/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ խմբակցության ղեկավարը հրաժարվեց խոսել Զելենսկու այցի և ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հնարավորության մասին

Армения никогда не ждала от ОДКБ военного вмешательства, а рассчитывала на политическую позицию - Пашинян 02/29/2024   00:31  |  Лента новостей
Армения никогда не хотела втягивать ОДКБ в военный конфликт, но если территориальная целостность страны-члена нарушается, совершается агрессия против страны, то именно тогда и проявляется серьезность организации, заявил в ходе правительственного часа в парламенте премьер-министр РА Никол Пашинян в ответ на вопрос депутата Ширака Торосяна.
"Следует зафиксировать один важный нюанс. Армения никогда не ждала от ОДКБ  в первую очередь военного вмешательства. Пусть ни у кого не сложится впечатления, что мы пытались втянуть ОДКБ в войну и тем самым поставили наших партнеров в неловкое положение. При этом мы действовали так, как предусмотрено документами ОДКБ.  Мы в первую очередь ожидали политической позиции", - сказал Пашинян
Вопрос о зоне ответственности ОДКБ в Республике Армения Ереван задал ОДКБ не до мая 2021 года, а после событий мая 2021 года. По словам премьер-министра, последовал четкий ответ на этот вопрос, то других вопросов дальше не возникло бы, поскольку все бы заработало по предусмотренным механизмам. Армения рассчитывала на политическую позицию, указал он.
Пашинян также подчеркнул важность этого в плане посредничества. Армения также готова принять посредничество стран, которые признают эти принципы, но не готова принимать посредничество тех, кто не признает, потому что это вызовет много проблем.
“Если территориальная целостность страны-члена нарушается и против этой страны происходит агрессия, тогда и проявляется вся серьезность этой организации и становится ясно, действительно ли эта организация привержена этому принципу или нет. Мы не говорили, что, мол, давайте решим проблему военным путем. Мы сказали: дайте дипломатическую и политическую оценку. Мы предложили выдвинуть тезис о том, что ОДКБ задействует все политические и дипломатические механизмы для решения проблемы. Именно по этим двум пунктам не удалось достичь согласия”, - сказал он.
13:54 28/02/2024  |  ПолитикаСоратник Пашиняна пояснил, что означает "заморозка" отношений Армении с ОДКБ