Ճիշտ կլինի, որ ռուս սահմանապահները ՝ դուրս գան Զվարթնոցից, նրանք մեր երկրի սահմանները չեն պաշտպանի. Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ) 02/27/2024   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետն արձանագրել է, որ փաստացի մեր չմասնակցությունը իրենից ներկայացնում է սառեցված հարաբերություններ։ Այո, մենք ՀԱՊԿ-ին մի հարց ենք տվել, որը մնացել է անպատասխան, ո՞րն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին, դուք ճանաչո՞ւմ եք ՀՀ սահմանը, ՀՀ-ն ՀԱՊԿ-ին անդամագրվելուց ո՞ր սահմանով է անդամագրվել։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծելով, որ քանի դեռ այդ հարցի պատասխանը չկա՝ իր անձնական կարծիքն է, որ ՀԱՊԿ-ն ինքն է իրեն անջատել և չի աշխատում։
Հարցին, թե ինչու դուրս չենք գալիս՝ նա պատասխանեց, որ սպասում են՝ տեսնեն, թե ինչ կլինի։ «ՈՒզում եմ, մի քիչ վստահեք, մեր քաղաքական դիրքորոշմանը, և մարտավարությանը, մի քիչ վստահեք էլի, շատ բաներ չեմ կարող ասել, բայց ՀՀ քաղաքացու վերաբերմունքը ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ ես և իշխանությունները կիսում ենք»։
Հարցին, թե որն է ՀԱՊԿ-ին մեր այլընտրանքը՝ նա պատասխանեց, որ այլընտրանքը յուրաքանչյուր հնարավոր միջոցով ՀՀ անվտանգությունն ապահովելն է։«Ամբողջը մի զամբյուղի մեջ չդնելը, որովհետև, երբ վստահ էինք, որ անհնար է, որ մեր դաշնակիցը մեզ չպաշտպանի կամ նույնիսկ թույլ տա քաղաքական մակարդակով հարձակում, բայց պարզվեց, որ մեր դաշնակիցը դա թույլ տվեց, որ ոչ միայն թույլ տվեց, այլ շատ բաների վրա աչք փակեց։ Հետո էլ մեզ է մեղադրում՝ ժամանակագրությունը խախտելով, միգուցե իրենց մոտ դա հնարավոր է, քանի որ 12 ժամային գոտի կա, բայց Հայաստանում բոլորը գիտեն՝ երբ, ինչ տեղի ունենցավ։ Դրա արդյունքում էլ Հայաստանում հակառուսական ալիք բարձրացավ»։
Անդրադառնալով ռուս սահմանապահների՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանից դուրս գալուն՝ նա նշեց, որ նման քննարկման մասնակից չի եղել, բայց կարծում է, որ ճիշտ կլինի, որ նրանք դուրս գան։ «Ես նման քննարկման չեմ մասնակցել, գուցե իրավապահների հետ է քննարկվել։ Մենք մեր երկրի սահմանները կպաշտպանենք, բայց ես վստահ չեմ, որ իրենք մեր երկրի սահմանները կպաշտպանեն։ Մի քանի անգամ ապացուցվել է, որ չեն պաշտպանել։ Էլ չեմ ասում, որ ամեն ինչ արեցին, որ մի քանի անգամ այդ սահմաններն ավելի խոցելի լինեն։ Լեռնային Ղարաբաղում ի՞նչ արեցին, հայ ժողովրդին դուրս ուղեկցեցի՞ն, հա՞։ Իրադարձություններից հետո էլ 5 հոգի խաղաղապահ մահացան, ու իրենք ասեցին՝ տեսաք, մենք ոնց էինք աշխատում, որ մեր խաղաղապահները մահացան։ Մի օր էլ գան «Զվարթնոցից» ինձ ու ձեզ դուրս ուղեկցե՞ն»։
Հարցին, թե հնարավոր է, որ նաև ռազմաբազան հեռացվելու հարց դրվի՝ նա պատասխանեց. «Շատ եք առաջ գնում, կքննարկենք, կհասկանանք, էդպես չի կարելի, մի ծայրահեղությունից մյուս ծայրահեղություն ընկնենք»։
11:50 27/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հարաբերությունների մասին.«ես նման եմ մարդու, ում կարելի է վախեցնե՞լ» (տեսանյութ)
11:42 27/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄշտապես հիշեք՝ իմ ու Հայաստանի վարչապետի միջև չի կարող խնդիր լինել. Ալեն Սիմոնյան
11:26 27/02/2024  |  ՔաղաքականԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանում է լրագրողների հարցերին. ուղիղ
17:50 26/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
15:51 16/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւը

Симонян прокомментировал "заморозку" участия Армении в ОДКБ и возможный вывод российских пограничников из аэропорта "Звартноц" 02/27/2024 14:14 | Лента новостей
Премьер-министр Армении констатировал, что наше фактическое неучастие представляет из себя замороженные отношения, заявил спикер парламента РА Ален Симонян, комментируя недавнее заявление Никола Пашиняна о фактической заморозке участия Армении в ОДКБ.
"Мы задали ОДКБ один вопрос, который остался без ответа. Где находится зона ответственности ОДКБ, признаете ли вы границы Республики Армения, в каких границах Армения вступила в ОДКБ?" - спросил Ален Симонян.
В ответ на вопрос, почему тогда Армения не выходит из ОДКБ, он заявил, что ждет дальнейшего развития событий.
"Хочу, чтобы мы немного доверяли нашей политической позиции и тактике. Доверяйте. Я не могу многого сказать, но я и власти разделяем отношение гражданина РА к ОДКБ", - добавил он.
По его словам, альтернатива для Армении — обеспечить свою безопасность всеми возможными способами и не класть все яйца в одну корзину.
"Мы так и сделали, и когда наступил час Х, когда мы были уверены, что невозможно, чтобы наш союзник нас не защитил или не позволил на политическом уровне, оказалось, что наш союзник это допустил, не только допустил, но даже на многие вещи закрыл глаза. А потом нас обвинял, нарушая хронологию. что якобы по причине наших шагов. Может, у них это возможно, так как есть 12 часовых поясов. Но в Армении все знают, когда и что произошло. В результате этого в Армении поднялась антироссийская волна", — заявил он.
Ален Симонян также прокомментировал сообщения о возможном выводе российских пограничников из ереванского международного аэропорта "Звартноц". Он отметил, что не участвовал в подобной дискуссии, но считает их вывод правильным.
«Я не участвовал в подобной дискуссии. Возможно, обсуждение было с правоохранителями. Мы защитим границы своей страны, но я не уверен, что они защитят границы нашей страны. Вы уверены? Несколько раз было доказано, что они не защитили…Они пришли в Нагорный Карабах и что сделали? Сопроводили армянский народ оттуда? Через несколько часов после событий погибли пять миротворцев, и сказали: "видели, как мы работали, что наши миротворцы погибли". Пришли и сопроводили армян из Нагорного Карабаха, это защита? А однажды придут и меня и вас сопроводят из "Звартноца"?"- сказал он в беседе с журналистами во вторник.
А на вопрос о возможности вывода российской военной базы, Симонян призвал не спешить и не забегать вперед. "Обсудим и поймем, нельзя так. Нельзя бросаться из одной крайности в другую", – резюмировал Ален Симонян.