Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է իր իրական ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ուղղությամբ․ Միրզոյան 02/27/2024   19:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթ է ունեցել Զինաթափման համաժողովի բարձրաստիճան հատվածում։
«Ուրախ եմ հանդես գալ Զինաթափման համաժողովին՝ որպես դիտորդ պետություն։ Մենք հավատացած ենք, որ Զինաթափման համաժողովը ծառայում է որպես ազգերի միջև երկխոսության և համագործակցության կարևոր հարթակ՝ նպատակ ունենալով ձևավորել վստահություն և փոխըմբռնում ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար։ Հայաստանը, որպես դիտորդ երկիր, ցանկանում է ակտիվորեն ներգրավվել համաշխարհային մակարդակում զինաթափման ջանքերի խթանմանն ուղղված խորհրդակցություններին, քննարկումներին և նախաձեռնություններին:
Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը սպառազինությունների վերահսկման և չտարածման ոլորտներում միջազգային պարտավորությունների համընդհանուր կատարմանը և մեր հաստատակամ աջակցությունը դրա հիմքում ընկած կառույցներին:
Հայաստանը վերահաստատում է իր աջակցությունը «Միջուկային զենքի չտարածման մասին» պայմանագրի լիարժեք, ամբողջական և արդյունավետ իրականացմանը։ Լինելով զենքի չտարածման քաղաքականության ակտիվ ջատագով՝ մենք վերահաստատում ենք մեր լիակատար համապատասխանությունը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) երաշխիքային համաձայնագրերին և լրացուցիչ արձանագրությանը։
Ավելին, «Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագիրը» մենք համարում ենք անփոխարինելի հենասյուն և գործիք միջուկային զենքի չտարածման և զինաթափման համաշխարհային ռեժիմի համար :
21-րդ դարի սպառնալիքներին և մարտահրավերներին դիմակայելու համար նոր միջազգային կարգավորիչ գործիքները կամ մեխանիզմները կարևոր նշանակություն ունեն հավանական հակամարտությունները կանխելու և կյանքեր փրկելու համար՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը համապատասխան: Այս առումով, մեր խորին համոզմունքն է, որ մեր համատեղ ջանքերը պետք է ուղղված լինեն ոչ միայն մեր ձեռք բերածը պաշտպանելուն և առաջ մղելուն, այլ արագ տեխնոլոգիական առաջընթացին համապատասխանեցնելուն, հատկապես արհեստական բանականության, մահաբեր ինքնավար զենքի համակարգերի կամ անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Հայաստանը քաջատեղյակ է հակամարտությունների կործանարար ազդեցությանը՝ մեր նորագույն պատմության մեջ անցնելով պատերազմների ողբերգական հետևանքների միջով։ Այս ցավոտ անցյալը մղում է մեզ համառորեն հանդես գալ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման, սպառազինության անվերահսկելի և զանգվածային ձեռքբերման կանխարգելման և զինաթափման օգտին:
Սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմների քայքայումը վակուումում տեղի չի ունենում։ Դա սովորաբար հետևանք է հիմնական պայմանագրերին և փաստաթղթերին տարիներ շարունակ անհամապատասխանության, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության այնպիսի կարևոր սկզբունքների նկատմամբ անտարբերության, ինչպիսիք են ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառումը և միջազգային խաղաղության ու անվտանգության, բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը։ Նման խախտումների վաղ նախազգուշացման նշանների հայտնաբերման միջազգային ձախողումները սովորաբար վերածվում են արյունալի հակամարտությունների և ռազմական գործողությունների:
Նման պայմաններում է, որ Ադրբեջանը 2020 թվականին դաժան պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ներթափանցեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածք և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ավելի քան 108.000 բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտման ենթարկեց իր նախնիների հայրենիքից։
Ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում անվտանգային իրադրությունը մնում է անկայուն, քանի որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր ագրեսիվ քաղաքականությունից: Մեր տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման նախապես համաձայնեցված սկզբունքներից հետ կանգնելով՝ Ադրբեջանը շարունակում է նոր տարածքային պահանջներ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությանը։ Մասնավորապես, 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականությունը հարգելու սկզբունքը և 1991 թվականի սահմանը վերականգնելու նպատակով սահմանազատման գործընթացի իրականացումը հետևողականորեն մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է իր իրական ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության և հավատի հաստատման ուղղությամբ։ Այդ նպատակով մենք առաջարկել ենք Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանից զորքերի միաժամանակյա դուրս բերում՝ սահմանակից տարածքների հետագա ապառազմականացմամբ։ Հայաստանը նաև առաջարկում է խաղաղության պայմանագրին ընդառաջ ստորագրել սպառազինությունների վերահսկման երկկողմ մեխանիզմ և չհարձակման պայմանագիր, եթե վերջինիս ստորագրումը հավելյալ ժամանակ պահանջի կոնսենսուսի հասնելու համար։ Չնայած այն հանգամանքին, որ այս բոլոր առաջարկները մինչ այժմ անտեսվել կամ մերժվել են Ադրբեջանի կողմից, մենք վճռական ենք շարունակելու մեր ջանքերը։
Սպառազինությունների վերահսկման և չտարածման ճարտարապետությունը ստեղծվել է բոլորի համար ավելի անվտանգ և ապահով կյանք երաշխավորելու նպատակով: Դա հնարավոր չէ իրականացնել առանց համատեղ ջանքերի, փոխզիջումների և քաղաքական կամքի։
Մենք հավատացած ենք, որ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկխոսությունն ու համագործակցությունն արդյունավետ զինաթափման ջանքերի հիմնաքարերն են։ Հայաստանը պատրաստկամ է համագործակցել անդամ երկրների հետ՝ կիսելով փորձը, գիտելիքները և ռեսուրսները՝ մեր առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Բաց հաղորդակցության և ընդհանուր եզրեր գտնելու հանձնառության միջոցով մենք կարող ենք ճանապարհ հարթել դեպի ավելի ապահով և անվտանգ աշխարհ»:
21:54 26/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը հանդիպել է ԿԽՄԿ նախագահի հետ
12:56 26/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲորիս Սահակյանն ազատվել է արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից

Обстановка с безопасностью на Южном Кавказе остаётся нестабильной из-за агрессивной политики Азербайджана против Армении – Мирзоян 02/28/2024   09:16  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе Конференции по разоружению выступил с заявлением. Речь главы Арарата Мирзояна приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
"Я рад выступать на Конференции по разоружению в качестве страны-наблюдателя. Мы считаем, что Конференция по разоружению является очень важной платформой для диалога и сотрудничества между странами, нацеленной на укрепление доверия и взаимопонимания для достижения общих целей. Армения, будучи страной-наблюдателем, стремится активно участвовать в обсуждениях, дискуссиях и инициативах, направленных на продвижение усилий по разоружению в глобальном масштабе.
Мы подтверждаем нашу твердую приверженность всеобщему выполнению международных обязательств в области контроля и нераспространения вооружений, а также подтверждаем нашу неизменную поддержку институтов, которые лежат в ее основе.
Армения вновь подтверждает свою решительную поддержку полного, абсолютного и эффективного осуществления Договора о нераспространении (ДНЯО). Как решительный сторонник политики нераспространения, мы подтверждаем наше полное соблюдение Соглашений о гарантиях Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) и Дополнительного протокола.
Кроме того, мы считаем, что Договор о всеобъемлющем запрещении испытаний (ДВЗЯИ) является незаменимой опорой и инструментом глобального режима ядерного нераспространения и разоружения.
Новые международные инструменты регулирования или механизмы противодействия угрозам и вызовам XXI века имеют решающее значение для предотвращения потенциальных конфликтов и спасения жизней в соответствии с международным гуманитарным правом и международным правом в области прав человека. В этом контексте мы твердо убеждены, что наши совместные усилия должны быть направлены не только на защиту и развитие того, что мы уже достигли, но и на соответствие быстрому технологическому прогрессу, особенно в области искусственного интеллекта, смертоносных автономных систем вооружения или технологий беспилотных летательных аппаратов.
Пережив трагические последствия войн в истории, Армения хорошо знакома с разрушительными последствиями конфликтов. Это болезненное прошлое побуждает нас настойчиво выступать за мирное разрешение конфликтов, разоружение и предотвращение массового приобретения оружия.
Эрозия режимов контроля над вооружениями не происходит в вакууме. Обычно это является следствием многолетнего несоблюдения основных договоров и документов, а также пренебрежения такими важнейшими принципами Устава ООН, как неприменение силы или угрозы силой, поддержание международного мира и безопасности, добрососедство.
Именно в этих условиях Азербайджан начал жестокую войну против Нагорного Карабаха в 2020 году, проник на суверенную территорию Армении и 19 сентября 2023 года провёл этническую чистку более 108 000 человек коренного армянского населения со своей исконной Родины.
В целом обстановка с безопасностью на Южном Кавказе остаётся нестабильной, поскольку Азербайджан не отказывается от своей агрессивной политики против Республики Армения. Он продолжает предъявлять новые территориальные претензии к Республике Армения, одновременно отступая от ранее согласованных принципов установления мира и безопасности в нашем регионе. В частности, Азербайджаном систематически отвергается принцип взаимного уважения территориальной целостности, основанный на Алма-Атинской декларации 1991 года, и осуществление процесса делимитации для восстановления границы 1991 года.
Тем не менее правительство Армении продолжает свои искренние усилия по построению мира и стабильности в нашем регионе, а также доверия между Арменией и Азербайджаном. С этой целью мы предложили зеркальный вывод войск с межгосударственной границы между Арменией и Азербайджаном с дальнейшей демилитаризацией приграничных территорий. Армения также предлагает ввести механизм взаимного контроля над вооружениями и подписать пакт о ненападении до подписания мирного договора на случай, если окажется, что подписание последнего займет больше времени, чем ожидалось. Несмотря на то, что все эти предложения до сих пор игнорируются или отвергаются Азербайджаном, мы полны решимости продолжать наши усилия.
Архитектура контроля над вооружениями и нераспространения была создана с целью обеспечения более безопасной и надежной жизни для всех. Этого невозможно достичь без совместных усилий, компромисса и политической воли.
Мы искренне убеждены, что диалог и сотрудничество, основанные на взаимном уважении, являются краеугольными камнями эффективных усилий по разоружению. Армения готова сотрудничать со странами-членами, обмениваясь опытом, знаниями и ресурсами для решения сложных задач, которые стоят перед нами. Благодаря открытому общению и стремлению найти общий язык мы можем проложить путь к более безопасному миру".
17:40 24/02/2024  |  Актуальная темаАзербайджанские ВС открыли огонь по армянским позициям в Гегаркунике – Минобороны Армении
17:16 23/02/2024  |  КомментарийАзербайджан и его союзники готовят очередную агрессию против Армении – Балаян напомнил о прежних предупреждениях