Հունաստանն աներկբա դատապարտում է ուժի կիրառումը և սատարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների գործընթացին, որի նպատակն է հաստատել համերաշխություն, խաղաղություն, որը կլինի հարատև 02/27/2024   15:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի հանդիպումը:
Ողջունելով վարչապետի այցը Հունաստան` Հունաստանի նախագահը նշել է. «Ձեր այցն արտացոլում է մեր հարաբերությունների գերազանց մակարդակը, ինչպես նաև մեր ընդհանուր կամքը, որպեսզի մեր համագործակցությունը զարգանա ու ավելի խորանա բոլոր ոլորտներում: Մեր երկու երկրները կապված են դարավոր բարեկամության և եղբայրական հարաբերությունների և փոխըմբռնման զգացումներով: Կառուցողական կերպով համագործակցում ենք միջազգային կառույցների շրջանակում և այս ոգով ամբողջովին կիսում ենք Ձեր հետաքրքրությունը` պաշտպանելու համաշխարհային մշակութային կոթողների անվտանգությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում:
Զուգահեռ իրազեկ լինելով Ձեր ջանքերին` բարեփոխումների իրականացման գործում, մենք սատարում ենք, և ինստիտուցիոնալ երկխոսությունը խորացնում Հունաստանի և Հայաստանի միջև: Հունաստանն ուշադրությամբ հետևում է Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձություններին, առաջին իսկ վայրկյանից մենք մեր համերաշխությունն արտահայտեցինք հայ ժողովրդին` ուղարկելով հումանիտար օգնություն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հազարավոր հայերին, միաժամանակ, լինելով միջազգային իրավունքի ջատագով` դիվանագիտական երկխոսության միջոցով խնդիրները լուծելու գործում: Հունաստանն աներկբա դատապարտում է ուժի կիրառումը և սատարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների գործընթացին, որի նպատակն է հաստատել համերաշխություն, խաղաղություն, որը կլինի հարատև և կնպաստի լավ հարևանության և հարաբերությունների ստեղծմանը: Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ պարոն վարչապետ»:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և խոսքերի համար և նշել. «Մեր երկրների միջև կապերը` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, իրավացիորեն նշեցիք, երկար պատմություն ունի, մեր ժողովուրդների միջև խորը էմոցիոնալ կապ կա: Այս առումով, իհարկե, այդ էմոցիոնալ կապը արտահայտվեց նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին Հունաստանի օգնությամբ, ինչի համար շնորհակալ եմ:
Ուրախ եմ, որ առիթ ունենք վերջին 33 տարիների ընթացքում խորացնել նաև մեր միջպետական հարաբերությունները: Եվ ուրախ եմ, որ այդ պատմական խորը համագործակցությունը կարևոր կոմպոնենտ է ստացել` դա համագործակցությունն է ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի շուրջ: Հունաստանը Եվրոպական միությունում մեր կարևորագույն գործընկերներից է և մեր հարաբերություններն ընդգծվում են ոչ միայն երկկողմ, այլև ԵՄ շրջանակում, որը մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների հիմնական աջակիցներից է: Նաև այդ աջակցության համար ենք շնորհակալ, նաև նրա համար, որ Հունաստանը մասնակցություն ունի Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը:
Համոզված եմ, որ այս այցի ընթացքում երկկողմ համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը, տարածաշրջանային ու միջազգային հարցերը քննարկելու առիթ կունենանք: Այս հատվածում կրկին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ջերմ խոսքերի համար»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Հունաստան համագործակցության, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
20:07 10/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանում Հայաստանի դեսպանության շենքում նշվել է ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 32-ամյակը
11:32 10/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանի ԱԳ նախարարը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
12:45 03/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՈւժգին երկրաշարժ է գրանցվել Հունաստանում
17:45 27/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանի ՊՆ ղեկավարը և դեսպան Մկրտչյանը կարծիքներ են փոխանակել անվտանգության հարցերի վերաբերյալ

Греция однозначно осуждает применение силы и поддерживает переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном 02/27/2024   15:54  |  Лента новостей
В рамках рабочего визита в Афины премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с президентом Греции Катериной Сакелларопулу. Подробности приводит пресс-служба главы правительства.
Приветствуя визит премьер-министра Армении, президент Греции отметила: “Ваш визит отражает высокий уровень наших отношений, а также нашу общую волю к еще большему развитию и углублению сотрудничества во всех сферах. Наши две страны связывают многовековая дружба и братские отношения и взаимопонимание. Мы конструктивно сотрудничаем в рамках международных структур и в этом духе полностью разделяем Вашу заинтересованность в обеспечении безопасности всемирного культурного наследия в рамках ЮНЕСКО.
Зная о Ваших усилиях по реализации реформ, мы поддерживаем и углубляем институциональный диалог между Грецией и Арменией. Греция внимательно следит за происходящими на Кавказе событиями, с самой первой секунды мы выразили свою солидарность с армянским народом, отправив гуманитарную помощь тысячам армянам-вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха, в то же время мы являемся сторонником решения проблем посредством дипломатического диалога в рамках международного права.
Греция однозначно осуждает применение силы и поддерживает переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном, целью которого является установление солидарности и мира, который будет прочным и будет способствовать формированию добрососедства и отношений. Еще раз приветствую Вас, господин премьер-министр”.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и отметил: “Отношения между нашими странами - политические, экономические, культурные, - как Вы справедливо отметили, имеют давнюю историю, между нашими народами существует глубокая эмоциональная связь. В этом смысле, конечно, эта эмоциональная связь выразилась и в помощи Греции нашим соотечественникам-вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха, за что выражаю благодарность.
Я рад, что за последние 33 года мы смогли углубить наши межгосударственные отношения. И я рад, что это историческое глубокое сотрудничество получило важный компонент – сотрудничество вокруг повестки демократических реформ. Греция является одним из наших важнейших партнеров в Европейском союзе, и наши отношения выделяются не только на двусторонней основе, но и в рамках ЕС, который является одним из главных помощников в реализации наших демократических реформ. Мы также благодарны за эту поддержку, а также за то, что Греция участвует в гражданской миссии ЕС на границе Армении с Азербайджаном.
Уверен, что в ходе этого визита у нас будет возможность обсудить повестку двустороннего сотрудничества, отношения Армения-ЕС, региональные и международные вопросы. Я хочу еще раз поблагодарить Вас за теплые слова”.
Собеседники обсудили сотрудничество Армения-Греция, происходящие на Южном Кавказе процессы, урегулирование армяно-азербайджанских отношений, а также представляющие взаимный интерес другие вопросы.
17:40 24/02/2024  |  Актуальная темаАзербайджанские ВС открыли огонь по армянским позициям в Гегаркунике – Минобороны Армении
17:16 23/02/2024  |  КомментарийАзербайджан и его союзники готовят очередную агрессию против Армении – Балаян напомнил о прежних предупреждениях