Բոլոր գործողությունները պետք է լինեն հայելային. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ադրբեջանի պահանջները բավարարելու մասին 02/27/2024   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես մշտապես ասել եմ, որ բոլոր գործողությունները պետք է լինեն հայելային։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանը պետք է կատարի իրենց բոլոր պահանջները։
«Պահանջ ներկայացնելը, կարծում եմ, ճիշտ հռետորաբանություն չէ, առավել ևս, երբ մի քանի օրից հանդիպումներ ունենք։
Ժամանակին, երբ բանակցություններ էին տեղի ունենում՝ մշտապես կրակոցներ էին լինում մեր զինվորների վրա, դրանով փորձում էին ճնշում գործադրել։ Ես խնդրում եմ, որպես ՀՀ ժողովուրդ՝ անկախ նրանից, թե դուք ում եք ընտրում, թույլ չտանք, որ ինքը մեր երկրում օրակարգ թելադրի։
Երբ դուք միջանցքի օրինակն եք բերում, դուք ապացուցում եք, որ Ալիևը օրակարգ մտցրեց մեր հասարակությունում։ Այդ միջանցքի խոսույթը մենք շատ դժվարությամբ հանեցինք։
Ինչ մնում է Սահմանադրության փոփոխությունների պահանջին՝ ՀՀ-ն երբ կորոշի, որ իր սահմանադրության մեջ բան պետք է փոխել՝ կփոխի։
2020 թ-ին մենք արդեն սահմանադրական գործընթացը սկսել էինք, այդ ժամանակ պատերազմ չկար, ես եմ այդ բուկլետի հեղնակը եղել այդ ժամանակ»,- հայտարարել է Ալեն Սիմոնյանը։
Հարցին, թե արդյոք Անկախության հռչակագիրը փոխելու որոշում կա՝ նա պատասխանեց, որ որևէ որոշում չկա։ «Այս խոսակցությունը մենք սկսել ենք հանրության հետ, որ դուք մեզ հարց տաք, հասկանանք՝ հասարակության որ մասը ոնց է կարծում։ Կա քննարկում, այո, ես կարծում եմ, որ շատ բան պետք է փոխվի, այդպես էի կարծում 2020 թ-ի հունվարին, այսպես էր կարծում նաև ՔՊ թիմը։
Ադրբեջանը հիմա նայում է այս քննարկումը և խաղում են այն ամենի վրա, ինչ բխում է մեր շահերից։ Մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ քննարկել, բոլոր խնդիրների լուծումը և որևէ հարց չենք տեսնում, որը կտրուկ մեր համար անքննարկելի է»,- նշել է նա։

Все действия должны быть зеркальными: Симонян отреагировал на высказывания Алиева 02/27/2024   13:18  |  Лента новостей
Все действия должны быть зеркальными, заявил спикер парламента Армении Ален Симонян, коснувшись заявления азербайджанского президента Ильхама Алиева о том, что Армения должна выполнить все их требования.
"Я всегда говорил, что все действия должны быть зеркальными. Предъявление требований, полагаю, - это неправильная риторика, тем более в преддверии намечающейся на днях встречи", - отметил спикер НС Армении.
В свете этого спикер НС Армении напомнил, что в свое время Азербайджан всегда начинал стрельбу по армянским военнослужащим во время переговоров, тем самым пытаясь оказать давление.
"Я прошу Вас как представитель народа РА, независимо от того, кого вы выбираете, кому симпатизируете, не позволяйте, чтобы он диктовал повестку в нашей стране…", - сказал Симонян.
Что касается требования об изменении Конституции, то, по словам Симоняна, Республика Армения внесет поправки в свою Конституцию тогда, когда сочтет нужным.
"В 2020 году мы уже инициировали конституционный процесс. Тогда войны не было. В то время я был автором этих буклетов", - добавил Ален Симонян.
В ответ на вопрос, есть ли решение об изменении Декларации о независимости, Симонян заявил, что подобного решения нет.
"Есть дискуссия. Да, я считаю, что многое должно быть изменено. Я так считал и в январе 2020 года. Такого мнения придерживалась на тот период и команда ГД", - отметил он.
По его словам, Азербайджан сейчас смотрит на это обсуждение, анализируют, переводит и играет на всем этом.
"Я уже сказал, Республика Армения сделает те шаги, которые исходят из ее интересов. Что касается мирного договора, то мы готовы обсуждать с Азербайджаном решение всех проблем и обсуждаем...", - заявил он.