Արցախի նախկին պետնախարարը Բաքվին մեղադրել է Խոջալուի դեպքերի շուրջ կեղծիք տարածելու մեջ և պահանջել միջազգային հետաքննություն 02/27/2024   13:07  |  Քաղաքական
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան շարունակում է ստեր և մանիպուլյացիաներ տարածել Իվանյան-Ակնա (Խոջալու-Ագդամ) ողբերգության շուրջ՝ այն օգտագործելու իր ներքին ու արտաքին մանիպուլյացիաների համար։
«Երկու կողմերի բոլոր իրադարձությունների կամ պնդումների օբյեկտիվ քննության համար անհրաժեշտ է ճշմարտության միջազգային հանձնաժողով կամ նույնիսկ տրիբունալ»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը իր տելեգրամյան ալիքում։
Իր հերթին, Ադրբեջանի կողմից շահարկվող «Խոջալուի դեպքերի» վերաբերյալ շահարկումների մասով Հայաստանի դեսպան Էդմոն Մարուքյանը X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակել է 1992 թվականին «Նեզավիսիմայա գազետա»-ում Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այազ Մութալիբովի հարցազրույցի մի մասը։
«Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այազ Մութալիբովը հայտարարեց, որ «Խոջալուի վրա հարձակումը հանկարծակի չէր»: 1992 թվականին ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում նա ընդգծել է, որ «հայերը բաց միջանցք են թողել մարդկանց դուրս գալու համար»: Աղդամի շրջանի սահմանի մոտակայքում Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի զինված ստորաբաժանումները գնդակոծել են խաղաղ բնակիչների շարասյունը, ինչն ավելի ուշ հաստատել է Մութալիբովը, ով այս հանցավոր արարքը կապել է իրեն իշխանությունից հեռացնելու ընդդիմության փորձերի և ամբողջությամբ։
Մութալիբովն ասել է, որ «Խոջալուի բնակիչների մահապատիժն ակնհայտորեն կազմակերպվել է ինչ-որ մեկի կողմից՝ Ադրբեջանին վերահսկողության տակ վերցնելու համար»,- հիշեցրել է Մարուքյանն իր գրառման մեջ։
12:22 15/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱռանց ՀՀ քաղաքական պատասխանատվության՝ հաջողության հասնել չենք կարող, Բեգլարյան
11:38 09/02/2024  |  ՄեկնաբանությունՕրակարգը, որը վերջերս տարածվում է Փաշինյանի և համախոհների կողմից, խիստ վտանգավոր է. Արտակ Բեգլարյան
23:49 17/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱռ այսօր արցախցիներին առնչվող որոշումները կայացվել են զրո ներառականության և ցածր հանրային հաղորդակցության պայմաններում. Բեգլարյան
19:33 12/12/2023  |  ՔաղաքականՌևանշի բացառման պահանջով Ադրբեջանն ընդունում է, որ ռևանշի լեգիտիմ պատճառ է ստեղծել. Արտակ Բեգլարյան
21:51 17/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և միջազգային հանրության ռազմավարական սխալը հանգեցրեց ցեղասպանության. Արտակ Բեգլարյան
11:36 14/10/2023  |  Մեկնաբանություն«Այնտեղ ոչ մի զինված կամ թաքնված մարդ չկա». Արտակ Բեգլարյանը հայտնել է, թե քանի մարդ է մնացել Արցախում
10:26 05/10/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱդրբեջանի մոտ են նույնականացված 15 հայեր. Արտակ Բեգլարյան

Экс-госминистр Арцаха обвинил Баку во лжи и манипуляциях вокруг событий в Ходжалу и потребовал международного расследования 02/27/2024   09:57  |  Лента новостей
Азербайджанская пропагандистская машина продолжает распространять ложь и манипуляции вокруг трагедии Иванян-Акна (Ходжалы-Агдам), чтобы использовать это для своих внутренних/внешних манипуляций.
"Для объективного расследования всех событий/претензий с обеих сторон необходима международная комиссия по установлению истины или даже трибунал", - написал Артак Бегларян в своем Telegram-канале.
Ежегодно в эти дни в азербайджанских и международных СМИ появляется множество публикаций о событиях, произошедших в поселке Иванян (бывший Ходжалу) во время первой Арцахской войны. Как указал накануне депутат парламента Армении Тигран Абрамян, Азербайджан, использовавший поселение Ходжалу в качестве огневой точки, а собственный народ - в качестве щита для обвинения Армении в геноциде, убил часть мирных жителей, покидающих Ходжалу, в поселке Акна (бывший Агдам), сначала для того, чтобы использовать это во внутриполитических процессах, а затем для того, чтобы обвинить армян в геноциде. Ложь Баку про Ходжалу была разоблачена даже в Азербайджане.
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в своем микроблоге в "Х" опубликовал оригинальное подтверждение интервью первого президента Азербайджана Аяза Муталибова в "Независимой газете" в 1992 году.
"Первый президент Азербайджана Аяз Муталибов заявил, что «нападение на Ходжалу не было внезапным». В интервью российской «Независимой газете» в 1992 году он подчеркнул, что "армяне оставили открытым коридор для выхода людей". Однако на подступах к границе Агдамского района вооруженными подразделениями Народного фронта Азербайджана колонна мирных жителей была обстреляна, что позже подтвердил и Муталибов, который связал это преступное деяние с попытками оппозиции отстранить его от власти и полностью обвинил в случившемся своих оппонентов. В интервью российскому журналу "Новое время" Муталибов заявил, что "расстрел жителей Ходжалу явно был организован кем-то с тем, чтобы взять под контроль Азербайджан"", - напомнил посол.