Վարչապետն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը 02/26/2024   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Բունդեսթագի իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել Գերմանիայի հետ համագործակցությունը հետևողական կերպով զարգացնելու և ընդլայնելու կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ վերջին տարիներին քաղաքական, տնտեսական փոխգործակցությունը կրում է դինամիկ բնույթ և ընդգծել երկկողմ բարձր մակարդակի, ինչպես նաև միջխորհրդարանական երկխոսության փաստը: Վարչապետը շեշտել է Գերմանիայի աջակցությունը մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ առաջմղման, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության ապահովման գործում: Այս առումով, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է կանցլեր Օլաֆ Շոլցի ներդրումը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում, ինչպես նաև ընդգծել նախորդ տարվա աշնանը Գրանադայում Գերմանիայի կանցլերի, Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և իր քառակողմ հայտարարությամբ ամրագրված սկզբունքների կարևորությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Գերմանիա, Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորացման, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության և այլ հարցերի շուրջ:
17:00 24/02/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի՝ դեպի արևմուտք վերակողմնորոշվելու և ՌԴ-ի հակառակորդի կողմն անցնելու գինը բարձր է լինելու, մասնակիորեն այդ գինն արդեն վճարվել է՝ Արցախի կորուստը․ փորձագետ
13:14 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայում կատարվողն Ալմա-Աթայի հռչակագրի խախտում է, ինչը լրջորեն անհանգստացնում է ․ Փաշինյան
12:28 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա շատ հավանական է․ Փաշինյան
12:23 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին է ներկայացվել Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
11:29 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էստոնիայի վարչապետին
08:20 24/02/2024  |  ՄամուլԿրքերը թեժանում են․ «Հրապարակ»
08:17 24/02/2024  |  Մամուլ«Օրինապահ հարկ վճարող», թե՞ «Գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող» հարկատու․ չկողմնորոշված իշխանությունը ցանկանում է հարկել շոուբիզնեսի ներկայացուցիչներին. «Ժողովուրդ»
08:03 24/02/2024  |  ՄամուլՈ՞ւմ է Փաշինյանը վստահելու նոր սահմանադրությունը գրելու հարցը․«Հրապարակ»
08:00 24/02/2024  |  ՄամուլՓաշինյանի աջակիցների «Վարդանանք» շարժման հակաեկեղեցական ակցիան դատապարտված է տապալման. «Ժողովուրդ»

Пашинян отметил вклад канцлера Германии Шольца в мирный процесс между Арменией и Азербайджаном 02/26/2024   14:50  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комиссии Бундестага Германии по правовым вопросам Элизабет Винкельмайер-Беккер.
Как сообщает пресс-служба главы правительства РА, премьер-министр приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул важность последовательного развития и расширения сотрудничества с Германией. Никол Пашинян отметил, что политическое и экономическое взаимодействие в последние годы носит динамичный характер, и подчеркнул факт двустороннего, а также межпарламентского диалога на высоком уровне.
Премьер-министр подчеркнул поддержку Германии в эффективном продвижении демократических реформ в нашей стране, а также в обеспечении мира и стабильности на Южном Кавказе. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул вклад канцлера Олафа Шольца в мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, а также важность принципов, закрепленных в принятом прошлой осенью в Гранаде совместном четырехстороннем заявлении канцлера Германии, президента Франции, председателя Европейского совета и премьер-министра Армении.
Собеседники обменялись идеями относительно углубления сотрудничества Армения-Германия и Армения-Европейский союз, а также деятельности гражданской миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе и других вопросов.