Հունգարիայի խորհրդարանը վավերացրել Է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի հայտը 02/26/2024   20:01  |  Միջազգային լրահոս
Հունգարիայի խորհրդարանը երկուշաբթի գարնանային նստաշրջանի առաջին նիստում վավերացրել է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի հայտը:
Եզրափակիչ քվեարկության ընթացքում 188 պատգամավոր կողմ է քվեարկել, 6-ը դեմ է եղել, 4 պատգամավոր չի քվեարկել: Նիստի հեռարձակումը վարել է խորհրդարանի կայքը:
Այն բանից հետո, երբ Թուրքիան հունվարին վավերացրեց Շվեդիայի անդամակցությունը դաշինքին, Հունգարիան մնաց դաշնակից երկրներից վերջինը, ով դեռ դա չէր արել: Վավերացումից հետո Շվեդիան պաշտոնապես կդառնա ՆԱՏՕ-ի 32-րդ անդամը։
Հյուսիսատլանտյան պայմանագրին նոր դաշնակցի միանալու արարողությունը, որպես կանոն, տեղի է ունենում Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում: Արարողության ժամանակ ստորագրվում են համապատասխան փաստաթղթերը և բարձրացվում է դաշինքի նոր անդամի դրոշը։ Այնուհետև միանալու մասին փաստաթուղթը ի պահ է հանձնվում ԱՄՆ-ին, ինչը փաստացի նշանակում է ՆԱՏՕ-ին միանալու պաշտոնական ընթացակարգի ավարտ:
23:40 22/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ում հայտարարել են Ուկրաինայի ԶՈՒ-ի՝ F-16-ով Ուկրաինայի սահմաններից դուրս թիրախներին հարվածելու իրավունքի մասին
17:36 22/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՀունգարիայում երկրի նախագահի պաշտոնում առաջադրել են ՍԴ նախագահի թեկնածությունը
19:19 12/02/2024  |  Միջազգային լրահոսՀունգարիայի նախագահը պաշտոնապես հրաժարականի դիմում է ներկայացրել խորհրդարան
11:32 12/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀունգարիայի դիրքորոշումը շատ կարևոր է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները խորացնելու և ընդլայնելու առումով. ԱԳ փոխնախարար

Венгрия ратифицировала заявку Швеции на вступление в НАТО 02/27/2024   09:19  |  Международные новости
Парламент Венгрии на первом заседании весенней сессии ратифицировал заявку Швеции на вступление в НАТО, трансляция велась на сайте кабмина.
Во время заключительного голосования 188 депутатов выступили за эту инициативу, шестеро — против, четыре парламентария не голосовали, передает РИА Новости.
После того как Турция в январе ратифицировала членство Швеции в альянсе, Венгрия оставалась последней из стран-союзников, кто этого еще не сделал. После ратификации она официально станет 32-м членом НАТО.
Церемония присоединения нового союзника к Североатлантическому договору, как правило, происходит в штаб-квартире НАТО в Брюсселе. На церемонии подписывают документы и поднимают флаг нового члена альянса. Затем документ о присоединении передают на хранение США, что фактически означает завершение формальной процедуры присоединения к блоку.
17:27 12/02/2024  |  Международные новостиНАТО не может зависеть от настроения президентов США, заявил Боррель
09:27 26/01/2024  |  Международные новостиЭрдоган утвердил ратификацию Турцией членства Швеции в НАТО
12:08 24/01/2024  |  КомментарийЭксперт рассказал, что получила Турция от ратификации заявки Швеции на вступление в НАТО