Ադրբեջանցի հետախուզվողի մասով ՌԴ-ից հարցումն ստացել ենք ու նույն օրը պատասխանել. ՆԳ նախարար 02/26/2024 13:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի հետախուզվողի համար ՌԴ-ից հարցումն ստացել ենք ու նույն օրը պատասխանել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը։
Հարցին՝ ինչու ադրբեջանցուն մի քանի ժամվա ընթացքում փոխանցեցին Բաքվին, ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը պատասխանեց, որ չի կարող այդ հարցին պատասխանել․«Մենք մեր գործառույթները լրիվ իրավաչափ իրականացրել ենք։ Հարցում են արել, պատասխանել ենք և չենք ուշացրել»,- երաշխավորել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ դա ընթացակարգ է և Հայաստանն ընթացակարգից չի շեղվել։
«Եթե իրենք հետախուզվողին բռնում են, մեզ հարցում են անում, մենք էլ պատասխանում ենք, թե իրականում նա մեր կողմից հետախուզվո՞ւմ է, թե՞ ոչ: Բոլոր անձնաց վերաբերյալ, որոնց նկատմամբ հայտարարված է միջազգային հետախուզում, պարտավոր ենք այդ հարցմանը պատասխանել: Նույնն էլ իրենք են: Մենք նույն օրը ստացել ենք, անմիջապես էլ պատասխանել ենք։ Մենք նմանատիպ հետախուզվողներ էլի ունենք, որ բռնել են, բաց են թողել, երևի դուք էլ եք տեղյակ»,- նշեց Ղազարյանը։

Глава МВД Армении: мы в тот же день ответили на поступивший из РФ запрос относительно азербайджанца 02/26/2024   14:26  |  Лента новостей
Мы получили запрос из России относительно азербайджанца и ответили в тот же день, заявил министр внутренних дел Армении Ваге Казарян.
В ответ на вопрос о том, почему в течение нескольких часов азербайджанца передали Баку, глава МВД заявил, что на этот вопрос он ответить не может.
"Мы в полной мере выполнили свои функции. Был запрос, мы ответили, никакой задержки не было", - заверил министр.
По его словам, это процедура, и Армения не отклонялась от нее.
"Если они задерживают разыскиваемого, нам приходит запрос. Мы отвечаем, разыскивается ли он нами или нет. Мы обязаны ответить на этот запрос относительно всех лиц, которые объявлены в международный розыск. То же самое делают они. Мы в тот же день получили и сразу же ответили. У нас есть и другие разыскиваемые, которых задерживали и отпускали. Вы, видимо, тоже в курсе", - отметил Казарян.
Он также сообщил, что запроса касательно бывшего главы СПИСА Армени Миграна Погосяна из РФ не поступало.
Ранее в МВД Армении заявили, что Зейналлы объявлен в международный розыск по обвинению в убийстве.
По имеющимся сведениям, Зейналлы подозревается в обезглавливании престарелого жителя Нагорного Карабаха в ходе 44-дневной войны.