ՍԴ դատավորի թեկնածու Դավիթ Բալայանը հանդիպել է խորհրդարանական երեք խմբակցությունների հետ 02/26/2024 22:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր, ՍԴ դատավորի թեկնածու Դավիթ Բալայանն այսօր հանդիպել է խորհրդարանական երեք խմբակցությունների հետ։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց Դավիթ Բալայանը։
Մոտ երեք ժամ տևած քննարկումների ընթացքում պատգամավորները հարցեր են հնչեցրել,ստացել՝ պատասխաններ։ Մանրամասներ հայտնելուց դատավորը զերծ մնաց։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ում թափուր տեղն առաջացել է ՍԴ դատավոր Արայիկ Թունյանի՝ ԵԱՏՄ դատավոր ընտրվելու հիմքով լիազորությունների դադարեցումից հետո։ Դատավորների ընդհանուր ժողովում փետրվարի 2-ին դատավորները որպես ՍԴ դատավորի թեկնածու են ընտրել Դավիթ Բալայանին՝ 158 ձայնով։
Ըստ օրենքով սահմանված ընթացակարգի՝ դատավորների ընդհանուր ժողովն ընտրված թեկնածուին կներկայացնի ԱԺ և ԱԺ-ի կողմից ընտրվելուց հետո դատավորը կնշանակվի ՍԴ դատավոր։

Кандидат в судьи КС Армении Давид Балаян встретился с тремя парламентскими фракциями 02/27/2024 09:41 | Лента новостей
Судья уголовного суда общей юрисдикции Еревана, кандидат в судьи Конституционного суда(КС) Армении Давид Балаян встретился накануне с тремя парламентскими фракциями. Информацию в беседе с "ФактИнфо" подтвердил сам Давид Балаян.
В ходе дискуссий, продолжавшихся около трех часов, депутаты задавали вопросы и получали на них ответы. Судья воздержался от разглашения подробностей.
Напомним, место судьи Конституционного суда Армении стало вакантным после прекращения полномочий судьи КС Араика Туняна в связи с его избранием судьей Суда Евразийского экономического союза.
2 февраля судьи на Общем собрании 158 голосами "за" выбрали в качестве кандидата на пост судьи КС Давида Балаяна.
В соответствии с установленной законом процедурой Общее собрание судей представит избранного кандидата НС, и после его избрания парламентом он будет назначен судьей КС.