Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությունն Ազգային ժողովում է 02/23/2024 12:56 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 23-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամները` ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանի գլխավորությամբ:
<<Տարիներ շարունակ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն ընկալվել են որպես առանձնաշնորհյալ, որում մեծ դեր է ունեցել նաեւ հայկական սփյուռքը Ֆրանսիայում: Այսօր կարող ենք արձանագրել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն արդեն բարձրացել են ինստիտուցիոնալ մակարդակի` հիմնված փոխադարձ շահերի վրա>>,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը` ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոյին` Եվրոպայի խորհրդարանում Հայաստանին աջակցելու համար, Ֆրանսիայի Սենատին` 2024 թվականի հունվարի 17-ին ընդունած բանաձեւի համար:
Անդրադառնալով Միսաք եւ Մելինե Մանուշյանների վերահուղարկավորման իրադարձությանը ֆրանսիական պանթեոնում` ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության մասնակցությամբ` նա ընդգծել է, որ անսասան են երկու ժողովուրդների ջերմ բարեկամական հարաբերությունները:
ԵԽ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանն իր յուրահատուկ տեղն ունի ֆրանսիական քաղաքական կյանքում: <<Մեր հարաբերություններն առանձնահատուկ են: Մենք աջակցելու ենք Հայաստանին` դեպի խաղաղություն ճանապարհին>>,- նշել է Նատալի Լուազոն:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը, աննախադեպ համարելով ՖՀ անվտանգության նախարարի գլխավորությամբ պատվիրակության այցը Հայաստան, ընդգծել է ՖՀ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների դերակատարությունը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման եւ հայանպաստ բանաձեւերի ու որոշումների կայացման գործում:
Անդրադարձ է կատարվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց Հայաստանում անհրաժեշտ կարիքները հոգալու ծրագրերին:

Вице-спикер НС Армении принял делегацию парламента Франции 02/23/2024   14:57  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян 23 февраля принял парламентскую делегацию Французской Республики. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
На встрече присутствовали председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, члены группы дружбы Армения-Франция во главе с ее   руководителем Владимиром Варданяном.
“Годами армяно-французские отношения воспринимались как привилегированные, в которых важную роль также играла армянская диаспора во Франции. Сегодня можем констатировать, что армяно-французские отношения уже поднялись на институциональный уровень, основанный на взаимных интересах", - подчеркнул Р.Рубинян, приветствуя членов делегации в парламенте.
Вице-спикер НС поблагодарил председателя подкомитета по безопасности и обороне Комитета по иностранным делам Совета Европы Натали Луазо за поддержку Армении в Европарламенте, а Сенат Франции – за принятую 17 января 2024 г. резолюцию.
Коснувшись события перезахоронения Мисака и Мелине Манушянов во французском пантеоне с участием делегации, возглавляемой премьер-министром Армении, он подчеркнул, что теплые дружественные отношения между двумя народами непоколебимы.
Натали Луазо поблагодарила за теплый прием и отметила, что Армения занимает свое особое место во французской политической жизни. “Наши отношения особенные. Мы будем содействовать Армении на пути к миру", - подчеркнула председатель подкомитета по безопасности и обороне Комитета по иностранным делам СЕ.
Руководитель группы дружбы НС Армения-Франция В.Варданян, оценив визит делегации во главе с министром вооруженных сил Французской Республики в Армению как беспрецедентный, подчеркнул роль законодательных и исполнительных органов Франции в развитии армяно-французских отношений и принятии проармянских резолюций и решений.
Затронуты программы по удовлетворению необходимых потребностей лиц, насильственно перемещенных из НК в Армению.