ՀՀ-ն իրավասու է որոշել՝ ում հետ և ինչ աստիճանի համագործակցություն ունենա․ Պապիկյան 02/23/2024   12:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ-ն իրավասու է որոշել՝ ում հետ և ինչ աստիճանի համագործակցություն ունենա. սա բխում է Հայաստանի ժողովրդի և պետականության շահերից։ Այս մասին Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ ՀՀ-ն իրավասու է որոշել՝ ում հետ և ինչ աստիճանի համագործակցություն ունենա. սա բխում է Հայաստանի ժողովրդի և պետականության շահերից և արդյո՞ք ստուգել ենք Իրանի տրամադրությունը։
«Երբ խոսում ենք պարտավորությունների մասին, կարծում եմ, այն պետք է դիտարկենք երկուստեք։ Ես պատահական չանդրադարձա 2022թ․ սեպտեմբերի իրադարձություններին, երբ ՀՀ սուվերեն տարածքը ենթարկվեց ագրեսիայի, օկուպացվեցիցն ՀՀ սուվերեն տարածքներ և այդ դեպքերից հետո է, որ Հայաստանն իր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և այս ոլորտը դիզերֆիկացնելու խնդիր է դրել։ ՀՀ սուվերեն իրավունք է և ՀՀ-ն իրավասու է որոշել՝ ում հետ ինչ աստիճանի համագործակցություն ունենալ։ Սա բխում է Հայաստանի ժողովրդի և ՀՀ շահեից։ Մենք այս հարցում շատ հստակ ենք, պարզ ու անթաքույց»,- ասաց Պապիկյանը։
Անդրադառնալով Իրանի հետ հարաբերություններին՝ Պապիկյանն ասաց, թե հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը հանուն ՀՀ-ի է և որևէ մեկի դեմ չէ:
«Մեր իրավունքն է համագործակցել և՛ Ֆրանսիայի, և՛ Իրանի հետ, և դա ի գիտություն պետք է լինի բոլորին: Մեր ֆրանսիացի գործընկերները հարգում են համագործակցությունն այդ գործընկերների հետ, իրանցի գործընկերները հարգում են այդ համագործակցությունը և, կարծում եմ, նույնը պետք է անեն մեր ռուսաստանցի գործընկերները: ՀՀ-ն չունի տաբուներ՝ համագործակցելու ի շահ ՀՀ-ի։ Սա որևէ երկրի դեմ ուղղված չէ, որևէ մեկը չպետք է մտահոգվի»,-ասաց Պապիկյանը։

Суверенное право Армении решать, с кем и на каком уровне сотрудничать – Сурен Папикян 02/23/2024   13:30  |  Лента новостей
Суверенное право Республики Армения решать, с кем и на каком уровне сотрудничать, исходя из интересов государства и армянского народа. Об этом заявил министр обороны Армении Сурен Папикян на совместной пресс-конференции со своим французским коллегой Себастьяном Лекорню.
"Когда речь идет об обязательствах, то, полагаю, нам следует рассматривать это обоюдном ключе. Я неслучайно коснулся событий сентября 2022 года, когда суверенная территория РА подверглась агрессии, оккупированы были суверенные территории РА. После этого Армения поставила перед собой задачу диверсифицировать отношения в сфере военно-технического сотрудничества. Это суверенное право Армении решать, с кем и на каком уровне сотрудничать, исходя из интересов страны и армянского народа. Это исходит из интересов народа Армении и РА", - сказал он.
Коснувшись сотрудничества с Ираном, Папикян заявил, что армяно-французское сотрудничество во имя РА и не направлено против кого бы то ни было.
"Наше право сотрудничать и с Францией, и с Ираном, и это всем следует принять к сведению. Наши французские коллеги уважают наше сотрудничество с другими партнерами, а иранские коллеги уважают сотрудничество с иными партнерами. Думаю, то же самое должны делать и наши российские партнеры. У Армении нет табу на сотрудничество в интересах РА. Это не направлено против какой-либо страны, ни у кого не должно вызывать беспокойства", - сказал Папикян.