Վստահ եմ՝ գործողություններ կլինեն. Մհեր Գրիգորյանը՝ ադրբեջանցի մարդասպանին ՌԴ-ի կողմից ազատ արձակելու մասին 02/22/2024 16:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Ես վստահ եմ, որ գործողություններ կլինեն, բայց հիմա չեմ ուզում ավելի մանրամասն խոսել, որովհետեւ, այնուամենայնիվ, հարցի հետ կապված նաև կոլեգիալ քննարկում պետք է լինի: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով ռազմական հանցագործություններ կատարելու համար ՀՀ-ի կողմից հետախուզվող ադրբեջանցուն նախօրեին Ռուսաստանի կողմից նախ ձերբակալելուն, ապա ազատ արձակելուն։
Հարցին՝ արդյոք լինելու է բողոքի նոտա Ռուսաստանին՝ Գրիգորյանն ասաց, որ պետք չէ առաջ ընկնել իրադարձություններից։ «Երբ կլինի պաշտոնական արձագանքը, այդ ժամանակ էլ կխոսենք»:
Հիշեցնենք, որ Զեյնալլին ձերբակալվել էր փետրվարի 20-ի երեկոյան օդանավակայանում՝ Մոսկվա-Բաքու չվերթ բարձրանալուց առաջ։ Նա հայտնել է, ձերբակալությունը կատարվել է հայկական կողմի պահանջի հիման վրա։
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացի Քամիլ Զեյնալլի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել «սպանություն» հոդվածի հատկանիշներով: Հաղորդվում է, որ ֆիթնես մարզիչը կասկածվում է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ տարեց Լեռնային Ղարաբաղի տարեց բնակչին գլխատելու մեջ։

"Уверен, действия будут": Мгер Григорян об освобождении Москвой азербайджанского убийцы 02/22/2024   17:15  |  Лента новостей
Вице-премьер Армении Мгер Григорян прокомментировал задержание в РФ азербайджанца, объявленного Арменией в международный розыск за совершение военных преступлений, и его последующее освобождение.
"Уверен, что действия будут, но я сейчас не хотел бы вдаваться в подробности, потому что тем не менее в связи с этим вопросом должно состояться коллегиальное совещание ", - сказал вице-премьер Армении Мгер Григорян.
На вопрос, направят ли РФ ноту протеста, Григорян заявил, что не надо опережать события.
«Когда последует официальная реакция, тогда и поговорим», - сказал он.
Напомним, накануне стало известно о задержании гражданина Азербайджана Кямиля Зейналлы в московском аэропорту "Домодедово. Он заявил, что его задержали по требованию армянской стороны.
МВД Армении сообщило, что гражданин Азербайджана Кямиль Зейналлы объявлен в международный розыск по статье "убийство". Сообщается, что фитнес-тренер подозревается в обезглавливании престарелого жителя Нагорного Карабаха в ходе 44-дневной войны.