Ռուս սահմանապահները հեռացվելու են Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից․ Factor.am 02/22/2024 21:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից ռուս սահմանապահները հեռացվելու են։ Այս մասին հայտնում է Factor.am-ը՝ հղում անելով ՀՀ բարձրաստիճան աղբյուրի։
«Նրա փոխանցմամբ՝ այս գործընթացը տեղի է ունենալու մոտ ժամանակներում։ Պաշտոնյան չի հստակեցնում, թե նման որոշումն ինչով է պայմանավորված, սակայն, վստահեցնում է, որ քաղաքական որոշում կա։
Ուշագրավ է, որ ռուս սահմանապահների տեղակայումը «Զվարթնոց» օդանավակայանում չի կարգավորվում միջկառավարական պայմանագրով։ Factor.am-ին հայտնի դարձավ, որ ռուս սահմանապահները օդանավակայանում ծառայություն են իրականացնում ՀՀ ԱԱԾ-ի և ՌԴ ԱԴԾ-ի սահմանապահ զորքերի հրամանատարների միջև ստորագրված մի փաստաթղթով։ Factor.am-ն ԱԱԾ-ից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք ռուս սահմանապահները հեռացվում են օդանավակայանից, հատուկ ծառայությունից փոխանցեցին՝ տեղեկություն չունեն։
Նշենք, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը 1992 թվականին ստորագրել են պայմանագիր, որով կարգավորվում է ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակն ու գործունեությունը։ Այս պայմանագրում, սակայն, օդանավակայանում ծառայություն իրականացնելու վերաբերյալ կետ չկա»,- գրում է աղբյուրը։

Российских пограничников выведут из ереванского аэропорта "Звартноц" - Factor.am 02/23/2024   09:35  |  Лента новостей
Российские пограничники будут выведены из ереванского международного аэропорта "Звартноц". Об этом Factor.am сообщил высокопоставленный источник в РА. По его словам, этот процесс произойдет в ближайшее время.  Причину такого решения чиновник не уточнил; однако он уверяет, что это политическое решение.
Примечательно, что размещение российских пограничников в аэропорту "Звартноц" не регламентировано межправительственным соглашением. Российские пограничники несут службу в аэропорту по документу, подписанному между командующими пограничными войсками СНБ РА и ФСБ России. Factor.am обратился в СНБ за уточнением, планируется ли вывод российских пограничников из аэропорта, но в спецслужбе заявили, что не располагают такой информацией.
Отмечается, что в 1992 году Армения и Россия подписали соглашение, которое регулирует статус и деятельность российских пограничных войск на территории Армении. Однако в этом договоре нет пункта о несении службы в аэропорту.