Ֆրանսիան փետրվարի 22-ին Հայաստան կառաքի պաշտպանական սպառազինության խմբաքանակ․ Le Figaro 02/22/2024   14:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիան փետրվարի 22-ին պաշտպանական զենքի խմբաքանակ կուղարկի Հայաստան՝ հայտնում է Le Figaro-ն։
Զենքի մատակարարումը ներառում է Thalès-ի երեք Ground Master ռադարներ (GM 200), որոնք թույլ են տալիս հայտնաբերել թշնամու ինքնաթիռները 250 կիլոմետր հեռավորության վրա, ինչպես նաև գիշերային տեսողության սարքեր և հեռադիտակներ։
Նշվում է նաև, որ կողմերի միջև ստորագրված պաշտպանական համագործակցության համաձայնագրով նախատեսվում է, որ ֆրանսիական բանակն այս տարի հայ զինվորականների համար կանցկացնի լեռնային մարտական պատրաստության 3 դասընթաց։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրեր են ստորագրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում։
11:56 27/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀնդկաստանը քննարկում է Հայաստանին սպառազինության նոր խմբաքանակ մատակարարելու հարցը
14:54 26/10/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը նոր մեղադրանքներ է ներկայացնում Հայաստանին. Արցախի ՊՆ-ից առգրավված զենքերի շարքում կան 2021 թվի արտադրության
13:02 28/09/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱդրբեջանը հրապարակել է Արցախի ՊԲ-ից առգրավված զինտեխնիկայի ցուցակը
21:32 28/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնաբերվել է ապօրինի զինամթերք
15:07 27/07/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԴավիթ Բեկ գյուղի մոտակայքում կիրականացնի չպայթած զինամթերքի ոչնչացում
23:16 09/05/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսական բանակը կստեղծի անտեսանելի «Դրել» ավիառումբ
10:02 09/10/2020  |  ՄամուլԻսրայելում ՀՀ դեսպանի հարցը վերջանականապես որոշված է. ինչպես է Ադրբեջանին զենք մատակարարվել. «Ժողովուրդ»
22:35 06/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում գերժամանակակից զինատեսակ կարտադրվի․ Փաշինյան
22:16 07/11/2019  |  Արտակարգ պատահարներՆուռնուս գյուղում հայտնաբերվել է զինամթերք. փրկարարները սահմանազատել են տարածքը (տեսանյութ)
11:15 13/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿամավոր ռազմական ոստիկանություն է հանձնել մեծ քանակությամբ զենք-զինամթերք

Франция 22 февраля отправит в Армению партию оборонительного вооружения - Le Figaro 02/22/2024   14:25  |  Лента новостей
Франция 22 февраля отправит в Армению партию оборонительного вооружения, передает «Арменпресс» со ссылкой на газету «Le Figaro».
В поставке вооружения три радара Ground Master (GM 200) компании Thalès, которые позволяют обнаруживать самолеты противника на расстоянии 250 километров, а также приборы ночного видения, бинокли.
Отмечается также, что подписанное между сторонами соглашение о сотрудничестве в сфере обороны предусматривает, что французская армия в этом году проведет для армянских военнослужащих 3 курса горной боевой подготовки.
Армения и Франция подписали соглашения о сотрудничестве в сфере обороны 23 октября 2023 года в ходе визита министра обороны РА Сурена Папикяна во Францию.
Министр обороны Франции Себастьян Лекорню заявил в интервью радиостанции RTL, что он вскоре посетит Армению.