Վերջին 1 տարվա ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանին միջադեպերի քանակը նվազել է, բայց մարտահրավերները մնում են․ Ստեֆանո Տոմատ 02/21/2024 16:33 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար Ստեֆանո Տոմատը տպավորիչ է համարում Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության 1-ամյակին նվիրված միջոցառմանը նա ասաց, որ հպարտանում է այն աշխատանքով, որը կատարվել է այս մեկ տարվա ընթացքում։
«Վստահ եմ, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կարևոր նպաստ է բերում Հայաստանին և տարածաշրջանին, ինչը խորհրդանշում է Եվրամիության ներգրավումը հանուն խաղաղության և կայունության։
Վերջին տարվա ընթացքում սահմանային միջադեպերի քանակը նվազել է, որից կարելի է եզրակացնել, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունն այդ դրական զարգացման մեջ իր նպաստն ունեցել է։ Բայց դեռևս մնում են մարտահրավերները։
Վերջերս տեղի ունեցած ապատեղեկատվության արշավները ԵՄ դիտորդական առաքելության դեմ ընդգծում են այն դժվարին միջավայրը, որում ԵՄ առաքելությունը գործում է։ Եվ այս իմաստով ուզում եմ հաստատել մեր երախտագիտության խոսքերը ԵՄ անդամ երկրներին իրենց ցուցաբերած օժանդակության համար առաքելությանը»,- ասաց Տոմատը՝ ընդգծելով՝ Եմ դիտորդական առաքելությունը կոչված է վստահություն կառուցելու և ագրեսիվ միտումներ չունի։

Стефано Томат уверен, что миссия наблюдателей ЕС принесет большую пользу Армении и региону 02/21/2024   17:30  |  Лента новостей
Командующий гражданскими операциями Службы внешних действий ЕС Стефано Томат назвал  впечатляющей деятельность миссии наблюдателей ЕС, базирующейся в Армении.
Как передает «Арменпресс», на мероприятии, посвященном 1-й годовщине деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении, он подчеркнул, что гордится работой, проделанной за этот год.
«Я уверен, что миссия наблюдателей ЕС принесет большую пользу Армении и региону, что символизирует участие Евросоюза во имя мира и стабильности.
За последний год количество пограничных инцидентов сократилось, из чего можно сделать вывод, что наблюдательная миссия ЕС способствовала этому положительному развитию. Но вызовы все еще остаются.
Недавние кампании дезинформации против миссии наблюдателей ЕС подчеркивают сложную атмосферу, в которой работает миссия ЕС. И в этом смысле я хочу подтвердить наши слова благодарности странам-членам ЕС за помощь миссии», - сказал Томат, подчеркнув, что наблюдательная миссия ЕС призвана укреплять доверие и не имеет агрессивных намерений.