Ադրբեջանի կողմից ձեռք է բերվող սպառազինությունը տարածաշրջանը կայունացնելու համար չէ. Արմեն Գրիգորյան 02/21/2024 16:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Սպառազինությունը, որն Ադրբեջանը ձեռք է բերում, դա ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանը կայունացնելու համար չէ և այս հարցը մենք բազմաթիվ անգամ քննարկել ենք: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Մենք առաջարկել ենք, որպեսզի սպառազինության վերահսկման մեխանիզմներ էլ ունենանք, որովհետեւ կարծում ենք, որ այդ վերահսկումը կարող է տարածաշրջանում կայունության և երկարատև խաղաղության հաստատման գործընթաց լինել: Մենք շարժվում ենք այս օրակարգով»:
Անդրադառնալով զորքերը հայելային հետ քաշելու առաջարկին՝ նա նշեց, որ այն օրվանից, երբ հայկական կողմը հրապարակային և ոչ հրապարակային կատարել է նման առաջարկ, դա միշտ եղել է մեր օրակարգում։ «Մենք այդ հարցը պահում ենք մեր օրակարգում, փորձելու ենք հասնել այդ հարցում համաձայնության Ադրբեջանի հետ, որովհետև դա մի հարց է, որտեղ անհրաժեշտ է, որ կողմերը համաձայնության գան։ Կշարունակենք քննարկել՝ տեսնենք ինչ լուծումներ ենք գտնում։
Բայց մենք համոզված ենք, որ զորքերի հայելային հետ քաշումը անգամ միջադեպեր թույլ չտալու լավագույն գործիքներից մեկն է, այսինքն, որոշակի կիլոմետր հեռավորության վրա, եթե դասավորվեն զինված ուժերը և սահմանապահ զորքերը, բնականաբար, դա կայության գործոն կլինի»։

Закупаемое Азербайджаном оружие не для стабилизации региона – секретарь Совбеза Армении 02/21/2024 16:48 | Лента новостей
Оружие, которое приобретает Азербайджан, не направлено на стабилизацию региона в целом, и мы этот вопрос неоднократно обсуждали, заявил в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
"Мы предложили, чтобы у нас также были механизмы контроля над вооружениями, поскольку мы считаем, что контроль над вооружениями может быть процессом установления стабильности и долгосрочного мира в регионе. Мы придерживаемся это повестки", – сказал он.
Григорян также отметил, что зеркальный отвод войск всегда на повестке дня Армении.
"Мы постараемся достичь согласия с Азербайджаном по этому вопросу, потому что это вопрос, по которому обе стороны должны прийти к согласию. Продолжим обсуждения и поиск решений. Но мы убеждены, что зеркальный отвод войск является одним из лучших инструментов предотвращения инцидентов…", - сказал Григорян.