Մարտակերտի չորս կողմն ադրբեջանցիներ էին․ առնվազն 21 զոհ ենք ունեցել․ օկուպացված Մարտակերտի քաղաքապետ 02/21/2024 14:12 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի գրեթե ողջ բնակչությունը՝ շուրջ 4600 մարդ, հինգ օր շրջափակման մեջ է եղել։ Սեպտեմբերի 19-ին, երբ ադրբեջանական ահաբեկչական ստորաբաժանումները հարձակում են սկսել Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով, Մարտակերտը ևս ժամերի ընթացքում կտրվել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ու մյուս շրջաններից։
«Կանայք ու երեխաներն ապաստարաններում էին։ Այդ հարցում բախտներս բերել է՝ ապաստարաններով ապահովված էինք․ 13-14 ապաստարան ունեինք՝ չհաշված շենքերի նկուղները։ Քաղաքի վրա ամսի 19-ին «սնարյադ» են գցել ադրբեջանցիները՝ ուղիղ քաղաքապետարանի դիմացի փողոցը, իսկ անտառներում ու ճանապարհներին շատ են խփել։ Տղամարդիկ դիրքերում էին մինչև ամսի 22-ը։ Որ զենքերը դնելու հրաման իջեցվեց, արդեն իրենք էլ իջան»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հիշում է Մարտակերտի քաղաքապետ Միշա Գյուրջյանը։
Մարտակերտի շուրջ բոլորն արդբեջանցիներ էին․ թշնամին դիրքավորված էր ամենանպաստավոր դիրքերում։ Ամսի 24-ին, երբ շրջափակված քաղաքի բնակչությունը միակ ճանապարհով տարհանվում է, թշնամին արդեն Դրմբոնից մինչև Չլդրան դիրքեր էր դրել։
«Դրմբոնից սկսած ամեն քայլափոխի ադրբեջանցիներ էին․ ճանապարհը լրիվ իրենց վերահսողության տակ էր։ «Կալոնայով» ենք դուրս եկել քաղաքից։ Մեքենաներ են եղել, որ կանգնեցրել, ստուգել են, մի մասին էլ՝ հիմնականում վերջից եկողներին չեն կանգնեցրել։ Մինչև Ստեփանակերտ հասնելը չենք պատկերացրել, որ ստիպված ենք լինելու անվերադարձ դուրս գալ մեր հողից։ Խոսակցություններն այնպես էին գնում, որ ադրբեջանցիները պետք է հետ գնան մինչև սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ իրենց զբաղեցրած դիրքերը, մենք էլ կկարողանանք վերադառնալ մեր տները։ Որ իմանայինք գլխներիս գալիքը, գոնե մի երկու շոր բան կվեցնեինք»,- ասում է քաղաքապետը։
Քաղաքապետարանի արխիվը, սակայն, դուրս գալուց առաջ վառել են․ այնտեղից պահպանված միակ բանը կնիքն է։
Մարտակերտում 2020թ․ 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված գյուղերից բռնի տեղահանված բազմաթիվ ընտանիքներ էին հաստատվել։ Նրանք ևս այս վերջին՝ մեկօրյա պատերազմին ոչ միայն մասնակցել, այլև՝ զոհեր են տվել։ Քաղաքապետը նշում է՝ զոհերի վերջնական թիվը հստակեցված չէ, բայց նախնական տվյալներով առնվազն 21 զոհ է ունեցել Մարտակերտը։
Զոհվածների մի մասի մարմիններն է հաջողվել տեղափոխել Հայաստան․ մեծ մասին արդեն հուղարկավորել էին Արցախում․․․
Փաստաթղթային ու սոցիալական խնդիրները, որոնց ամեն օր բախվում են այստեղ բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները, անթիվ են։ Զոհվածների մի մասի մահվան վկայականներն անգամ հարազատները դեռ չեն կարողացել ստանալ։
«Խնդիրները շատ-շատ են։ Մարդիկ ծննդական ա, ԶԱԳՍ-ի վկայական ա, աշխատանքյաին գրքույկ ա․․․ շատ փաստաթղթեր չեն բերել։ Արխիվն էլ, ասում են, մասամբ է տեղափոխվել։ Մի թուղթ է լինում պետք, էնքան մի տեղից մեկ ուրիշ տեղ են ուղարկում, որ անասելու։ Ու չեն էլ գտնում, հարցը չի լուծվում։ Սոցիական խնդիրներն էլ մի կողմից են նեղում․ սեպտեմբերի թոշակները մարդիկ դեռ չեն ստացել։ Ահագին բնակիչներ ունենք, որ նոյեմբեր-դեկտեմբերի 50 հազարականներն էլ չեն ստացել»,-ասում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Մարտակերտի նախկին քաղաքապետը։
Մարտակերտի՝ ավելի քան 4000 բնակչությունը ցիրուցան է եղել․ թե ՀՀ որ մարզում որքան մարտակերտցի կա, դեռ ճշտվում է, բայց հիմնական բնակավայրերը, որտեղ հաստատվել են բռնի տեղահանությունից հետո Երևանն է, Էջմիածինը, Հրազդանը, Գորիսը և այլն։

Мартакерт был окружен азербайджанцами с четырех сторон, у нас погиб по меньшей мере 21 человек – свидетельства мэра 02/21/2024   15:05  |  Геноцид в Арцахе
Почти все население города Мартакерт Республики Арцах, около 4600 человек, в течение пяти дней находилось в окружении. 19 сентября, когда азербайджанские террористические подразделения пошли в атаку по всему периметру линии соприкосновения с Арцахом, Мартакерт за несколько часов отрезали от других районов и столицы Степанакерта.
"Женщины и дети были в укрытиях. В этом вопросе нам повезло, поскольку мы были обеспечены укрытиями. У нас было 13-14 укрытий, не считая подвалы жилых домов. 19 сентября азербайджанцы обстреливали город, снаряд упал прямо на улицу напротив мэрии. Они вели интенсивный обстрел дорог и лесов. Мужчины находились на постах до 22 сентября. Когда пришел приказ сложить оружие, тогда и они спустились", - вспоминает в беседе с "ФактИнфо" мэр Мартакерта Миша Гюрджян.
Вокруг Мартакерта повсюду были азербайджанцы: враг занял самые благоприятные для себя позиции. 24 сентября, когда население осажденного города эвакуировали по единственной дороге, враг был уже ставил посты от Дрмбона до Члдрана.
"Начиная с Дрмбона везде были азербайджанцы – дорога была под их полным контролем. Мы вышли из города в составе колонны. Были машины, которые останавливали и проверяли… Пока мы не приехали в Степанакерт, мы и представить себе не могли, что нам придется покинуть свою землю безвозвратно. Поговаривали, что азербайджанцы должны отойти назад на позиции, которые они занимали до 19 сентября. А мы сможем тогда вернуться в свои дома. Если бы мы знали, какая участь нас подстерегает, то хотя бы захватили бы собой что-нибудь из одежды", - говорит мэр.
Архив мэрии, однако, перед отъездом сожгли, единственное, что осталось оттуда – это печать.
В Мартакерте обосновались многочисленные семьи, насильственно депортированные из сел, оказавшихся под азербайджанской оккупацией после 44-дневной войны 2020 года. Они не только участвовали в этой последней, однодневной войне, но и понесли жертвы. Мэр отмечает, что точное число погибших еще не установлено, но, по предварительным данным, с Мартакерта погиб по меньшей мере 21 человек.
Тела некоторых погибших удалось доставить в Армению, большинство уже было похоронено в Арцахе.
"Проблем очень много. Люди не смогли взять с собой свидетельство о рождении, свидетельство о заключении брака, трудовую книжку и многие другие документы…Архив был частично перевезен. Когда возникает необходимость в каком-либо документе, то перенаправляют нас с одного места на другое…И не находят, вопрос так и не решается. В довесок еще и социальные проблемы…", - рассказывает бывший мэр Мартакерта, оккупированного Азербайджаном.